natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Stoltenberg vyzval Lavrova ke stažení Rusů z Ukrajiny

  20. května 2015  16:33

  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

  Stoltenberg vyzval Lavrova ke stažení Rusů z Ukrajiny

  Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg vyzval ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, aby Rusko stáhlo své vojáky a těžké zbraně z ukrajinského území a skončilo s podporou tamějších separatistů. Zároveň šéf NATO Lavrova upozornil, že nemá dobrý pocit z velkého množství ruských cvičení konaných „na poslední chvíli“ na hranicích s členskými zeměmi NATO.

  „Jednali jsme také o transparentnosti, která je potřeba zvláště v době, kdy na našich hranicích probíhá zvýšená vojenská aktivita. NATO musí činit takové kroky, které pomohou předejít tomu, aby se incidenty vymkly kontrole,“ uvedl Stoltenberg na tiskové konferenci. A právě to podle něj Kreml riskuje.

  NATO opakovaně kritizuje Moskvu za její účast v konfliktu na Ukrajině. Rusko však namítá, že žádní jeho vojáci ani technika se tamějšího konfliktu neúčastní.

  Kam dál?
  NATO: není jasné, zda Rusko myslí mírové rozhovory o Ukrajině vážně (19.5. 2015)

  Zdroj: Reuters (USA), Deutsche Welle (Německo)

  ---

  V Čáslavi havaroval maďarský Gripen, piloti se katapultovali

  Při přistávacím manévru na letišti v Čáslavi havaroval JAS 39 Gripen maďarských vzdušných sil. Oba piloti se stačili včas katapultovat. Příčina nehody zatím není známa. Podle všeho nebyli piloti schopni udržet letoun na přistávací dráze. Budapešť má od Stockholmu pronajato 14 bitevníků až do roku 2026.

  Letoun se měl zúčastnit mezinárodního vzdušného cvičení Lion Effort s historicky největší účastí švédských bojových letounů. Cvičení Lion Effort se měly zúčastnit bitevníky z ČR, Maďarska a Švédska. Další zemí, v jejíchž službách Gripeny slouží, je Thajsko. To na cvičení vyslalo své piloty bez techniky.

  Kam dál?
  V4 plánuje společnou ochranu vzdušného prostoru (24.5. 2015)

  Zdroj: The Local (Švédsko), Bloomberg (USA)

  ---

  Italská pobřežní stráž: Vojenská operace problém s uprchlíky ve Středozemí nevyřeší

  Vojenská operace migraci do Evropy nezastaví a evropská námořnictva by spíše měla zvážit operace, které se zaměří na hledání a záchranu uprchlíků. Italská pobřežní stráž, které se imigrační strategie Evropské unie nezamlouvá, svůj názor vyjádřila na setkání evropských ministrů obrany a zahraničí. Ti následně rozhodli o začátku vojenské operace proti libyjským pašerákům lidí. „Problém migrace těchto zoufalých lidí vojenská opatření nevyřeší. Migrace se projeví jinak. Oni si najdou jinou cestu,“ upozornili zástupci italské pobřežní stráže.

  „Evropská plavidla nemohou vplout do libyjských teritoriálních vod a začít tam ničit lodě. Musejí počkat, až tyto lodě, které přes den slouží rybářům, doplují do mezinárodních vod. Tehdy musejí zachránit uprchlíky a teprve poté mohou tato plavidla zničit,“ upozornil kapitán italské pobřežní stráže Paolo Cafaro. Podle kapitána Leopoldo Manny zase lodě nezasahují v místech, kde je to nejefektivnější. Přál by si proto, aby všechny lodě účastnící se operace ve Středozemí přešly pod italské velení. Podle současných pravidel může Manny dávat rozkazy evropským plavidlům až ve chvíli, kdy přijde volání o pomoc.

  Kam dál?
  Zdroj z NATO: nezaútočíme na IS v Libyi (29.4. 2015)
  Stoltenberg: migrační krize na moři si žádá „komplexní reakci“ (28.4. 2015)

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  ---

  NATO chystá modernizaci systému protiraketové obrany

  Konsorcium Thales Raytheon Systems zmodernizuje v nadcházejících třech letech alianční systém velení a kontroly protiraketové obrany. Díky kontraktu v hodnotě 105 milionů dolarů dojde k propojení senzorů a záchytných letounů na území jednotlivých členských států se vzdušným velením NATO na základně v německém Ramsteinu. „Pro alianční protiraketovou obranu se jedná o velký krok kupředu,“ uvedl generální manažer alianční Agentury pro komunikaci a informace Koen Gijsbers. „Tento kontrakt vydláždí cestu pro integraci dvou největších aliančních investic – systémů vzdušné a protiraketové obrany.“

  Do implementace projektu se zapojí na patnáct průmyslových partnerů z osmi zemí. Dokončen by měl být v roce 2018. Modernizace proběhne ve třech fázích, po nichž bude Aliance disponovat integrovanou softwarovou základnou pro podporu jak vzdušné tak protiraketové obrany.

  Kam dál?
  Kolikrát narušilo Rusko vzdušný prostor NATO? (19.5. 2015)
  Země Beneluxu budou společně chránit svůj vzdušný prostor (6.3. 2015)

  Zdroj: UPI (USA)

  ---

  Fox News poškozuje americké republikány, tvrdí studie

  Televizní stanice Fox News poškozuje americké republikány. Ve své studii to tvrdí bývalý člen administrativy George Bushe staršího Bruce Bartlett. Diváci stanice Fox jsou podle jeho studie v porovnání s „mainstreamovým“ publikem mnohem méně informováni o současných událostech ve světě.

  Stanice podle studie například podávala zavádějící informace o válce v Iráku nebo měla sklon k vytváření předsudků vůči muslimům. Americký pořad Daily Show také nedávno ukázal kompilaci „nejpovedenějších nepřesností“. Fox například tvrdil, že NASA upravila data tak, aby prokázala změnu klimatu, nebo že Obama vyslal více lidí do boje s ebolou než s organizací Islámský stát.

  Zdroj: Huffington Post (USA)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media