natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Země Beneluxu budou společně chránit svůj vzdušný prostor

    6. března 2015  10:21
    Představitelé Belgie, Lucemburska a Nizozemska podepsali průlomovou dohodu, první svého druhu v rámci Evropy, o společné ochraně vzdušného prostoru. Ve střežení nebe nad celým Beneluxem se budou od roku 2017 pravidelně střídat nizozemské a belgické stíhačky.  

    Letoun F-16 nizozemského letectva | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

    „Dohoda je krokem vpřed v posílení evropské vojenské spolupráce,“ uvedl belgický premiér Charles Michel v oficiálním prohlášení.

    Česko-slovenské nebe

    O podobném projektu se už dlouhé roky diskutuje taky v Česku a na Slovensku. První plány, že by Češi a Slováci chránili nebe nad oběma zeměmi společně, se datují už do období let 2000 až 2002. Velmi odvážně vize dokonce počítaly s ochranou nebe nad celou Visegrádskou čtyřkou - tedy i Polskem a Maďarskem. Z plánů a velkých prohlášení ale dosud vždy sešlo, většinou z technických a finančních důvodů. Až nyní se zdá, že by mohlo dojít k posunu. Slovensko totiž hledá náhradu za dosluhují letouny MiG-29 a jako vhodná varianta se jeví pronájem švédských strojů JAS-39 Gripen, podobně jako v Česku a Maďarsku.

    Smlouvu podepsali představitelé zemí ve středu s tím, že by měla vstoupit v platnost ještě v roce 2016. Následující rok by se už pravidelně měly v ochraně vzdušného prostoru nad celým Beneluxem střídat nizozemské a belgické stíhačky. Lucembursko nadzvukové letectvo nemá.

    Dohoda států Beneluxu je naprostou novinkou v evropské obranné politice. Země se totiž v rámci vlastního takzvaného „Air Policingu“ dohodly i na pravidlech zásahu proti takzvanému „renegátovi“ - tedy unesenému civilnímu letounu, které by mohlo představovat teroristickou hrozbu.

    Kdyby například teroristé unesli civilní stroj a chtěli s ním zaútočit na některé město podobně jako 11. září 2001 v USA, mohou podle dohody v krajním případě letoun sestřelit nizozemské stíhačky nad belgickým územím a obráceně.

    O sestřelení rozhodnou autority

    Takový mandát například čeští letci během dvou misí NATO v Pobaltí, kdy chránili vzdušný prostor Litvy, Lotyšska a Estonska, neměli. Unesený stroj mohli pouze doprovázet a sledovat.

    „Pracujeme společně. Strašlivé události posledních měsíců nás velmi motivují,“ konstatoval nizozemský premiér Marc Rutte s odkazem na nedávné teroristické útoky ve Francii a Dánsku.

    Postup při identifikaci a zneškodnění nebezpečného letounu ovšem vyvolává řadu právních otázek, kterými se budou zabývat parlamenty všech tří zemí během ratifikačního procesu.

    Dohoda zatím stanovuje, že rozhodnutí o sestřelení civilního letounu zůstane odpovědností takzvaných národních autorit. V Belgii má v tomto hlavní slovo premiér, v Nizozemsku ministr vnitra a spravedlnosti. Lucembursko předem vyloučilo použití smrtící síly nad svým územím.

    Obě země ve vzduchu přezbrojí

    V současnosti mají Nizozemci i Belgičané k ochraně nebe vyčleněny v neustálé pohotovosti po dvou stíhačkách F-16. Nizozemské letectvo má 61 letounů F-16, belgické 54.

    Nizozemské vzdušné síly plánují v roce 2019 přezbrojení na nové letouny páté generace F-35. Podobně i Belgie chce brzy rozhodnout pořízení nových letounů. Belgická média dosud favorizovala francouzské stroje Rafale.

    Spekuluje se ovšem, že díky posílené spolupráci s Nizozemskem by bylo výhodné, aby měly obě země při společné ochraně vzdušného prostoru stejný typ letounů. To by mohlo vést k tomu, že se Brusel nakonec přikloní k americkým stíhačkám.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media