natoaktual.cz

Spojené státy reagují na čínské akce vůči Indii. Američtí vojáci z Evropy zamíří jinam

26. června 2020  15:21
 

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo | foto: NATO Photos

Spojené státy reagují na čínské akce vůči Indii. Američtí vojáci z Evropy zamíří jinam

Podle amerického ministra zahraničí Mikea Pompea jsou nedávné čínské akce směrem k Indii a státům jihovýchodní Asie jedním z důvodů stahování amerických vojáků z Evropy.

„Chceme tím zajistit, že americké ozbrojené síly budou rozmístěny tak, aby byly schopny odpovědět na nadcházející výzvy,“ vysvětloval Pompeo přesuny.

Čína v Indo-tichomořském regionu rychle rozšiřuje svůj vojenský a ekonomický vliv, což u zemí v oblasti i mimo ni vyvolává obavy. Nejvýraznější je tento vývoj v oblasti Jihočínského a Východočínského moře. Po nedávné eskalaci čínsko-indického pohraničního sporu, při kterém zahynulo dvacet indických vojáku, nazval Pompeo Čínu „nebezpečným hráčem na mezinárodním poli“ a její akci odsoudil.

Kam dál?
Stoltenberg žádá státy, aby se postavily „šikaně“ ze strany sílící Číny (9.6. 2020)

Zdroj: The Economic Times (Indie)

---

Maďarsko chce vyřešit spory s Ukrajinou

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó se nechal slyšet, že chce vyřešit takzvaný „jazykový problém“, který se točí okolo práv maďarské menšiny na Ukrajině a komplikuje nejen vztahy těchto dvou zemí, ale zároveň také jednání NATO-Ukrajina, která Maďaři blokují.

„Narovinu jsme řekli, že jakmile budou vyřešeny problémy s právy maďarské menšiny na Ukrajině na vzdělání a další otázky s tím spojené, tak toto veto odstraníme,“ prohlásil Szijjártó po setkání se svým ukrajinským protějškem Dmytrem Kulebou a dodal, že by tuto záležitost nejraději vyřešil co nejdříve. Ukrajinský ministr snahy o zlepšení vztahů ocenil.

Vztahy mezi oběma zeměmi ochladly v roce 2017, kdy ukrajinský parlament schválil nový školský zákon, který podle Maďarska porušuje práva Maďarů žijících na Ukrajině, neboť nařizuje výuku v ukrajinském jazyce.

Kam dál?
Ukrajina získala nejvyšší partnerský status NATO, jakého může nečlenská země dosáhnout (15.6. 2020)

Zdroj: Unian (Ukrajina)

---

Ponorky NATO připlouvají na Island, budou zde cvičit

Vody okolo Islandu budou od 29. června do 10. července dějištěm námořního cvičení Dynamic Mongoose. Jeho cílem je procvičit příslušníky ozbrojených sil Spojených států, Velké Británie, Francie, Kanady, Norska a Německa v ponorkovém a protiponorkovém boji. Akce se zúčastní pětice ponorek, proti nimž bude stát pět vojenských lodí a pět hlídkových letadel. Podle Severoatlantické aliance má cvičení přispět k posílení kolektivní obrany a zkvalitnění připravenosti na krizové situace.

Cvičení se koná každoročně od roku 2012. První ročníky probíhaly u pobřeží Norska, které se od roku 2017 v pořádání akce střídá právě s Islandem. Vzhledem k pokračujícímu nebezpečí v podobě nemoci covid-19 byla pro letošní ročník přijata zvláštní opatření proti jejímu šíření.

Kam dál?
Na Islandu připravují přestavbu přístavu pro lodě NATO (21.4. 2020)

Zdroj: Iceland Review (Island)

---

Americké vojenská mise na hranicích s Mexikem zeštíhlí

Počet amerických vojáků na hranicích s Mexikem se sníží. Z původních až 5 500 vojáků jich bude v pohraničí nyní sloužit pouze 4 000, doplnit by je však měli noví příslušníci pohraniční stráže. Pokračuje také stavba „Trumpovy zdi“. Pentagon v současnosti připravuje finanční injekci pro sbor ženistů, který má stavbu na starosti. Podle Boba Salessese z ministerstva obrany probíhá výstavba bariéry podle plánu.

Kam dál?
Americký obranný průmysl má problém. V Mexiku zavírají továrny dodavatelů (22.4. 2020)

Zdroj: Military Times (USA)

---

Pentagon: Huawei spolupracuje s čínskou armádou

Podle amerického ministerstva obrany je dvacítka předních čínských firem, mezi něž patří například Huawei, China Telecoms nebo Hikvision, vlastněna nebo podporována čínskou armádou. Toto zjištění by mohlo hrát důležitou roli, pokud by se Spojené státy rozhodly vůči společnostem uvalit další sankce, ale také ve snahách USA vyřadit Huawei ze strategických kontraktů ve spřátelených zemích.

Sledovat, jaké firmy jsou vlastněny či ovládány čínskou armádou, patří v USA ze zákona mezi povinnosti ministerstva obrany. Vzhledem k rostoucímu napětí mezi Čínou a USA rostou v americké politice hlasy volající po silnějším zásahu vůči čínským firmám, které se mohou pokoušet o krádež amerických technologií a jejich využití pro čínskou armádu.

Kam dál?
Stoltenberg o Huawei: Britská revize bezpečnosti 5G sítě je důležitá (10.6. 2020)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek