natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Turecko pozastavilo odvody vojáků a prodloužilo povinnou vojenskou službu

  22. dubna 2020  15:40
  Turecká armáda (ilustrační foto)
  Turecká armáda (ilustrační foto) | foto: Turkish General Staff

  Turecko pozastavilo odvody vojáků a prodloužilo povinnou vojenskou službu

  Speciál natoaktual.cz

  Banner Reakce NATO na Covid-19

  Reakce na pandemii

  Nový prezidentský dekret o měsíc prodloužil povinnou vojenskou službu asi 66 000 tureckým vojákům. Naopak 53 000 Turkům byla nástup na vojnu odložen. Opatření, která přišla jako reakce na šíření nákazy covid-19, by měla být za měsíc přezkoumána a následně by mělo být rozhodnuto o jejich pokračování.

  K zatím poslednímu vyřazení vojáků v základní vojenské službě došlo 1. dubna. Poslední odvod pak proběhl 19. března. Obě skupiny prošly preventivní čtrnáctidenní karanténou.

  Zdroj: Hurriyet Daily News (Turecko)

  ---

  NATO v době koronavirové

  I když boj s nemocemi nepatří mezi běžné úkoly Severoatlantické aliance, snaží se NATO svým členům pomáhat, jak jen může – například poskytováním svých leteckých přepravních kapacit nebo možností používat volací značky NATO pro letadla, která jsou zapojená do mezinárodní pomoci, což zjednodušuje formality spojené s leteckou přepravou. Významnou roli hraje také alianční Euroatlantické koordinační středisko pro řešení mimořádných událostí, které výrazně napomáhá vzájemné souhře při distribuci všeho potřebného. Celkově provedly ozbrojené síly členských států již NATO 100 misí, jejichž součástí byla přeprava zdravotníků či zdravotnického materiálu.

  I přes to, že je Aliance nyní značně vytížená bojem s nákazou, nepřestává plnit ani své standardní úkoly v rámci mezinárodní bezpečnosti, a i nadále pokračuje v boji proti terorismu či dezinformacím.

  Kam dál?
  Ministři obrany NATO diskutovali o reakci Aliance na covid-19 (16.4. 2020)

  Zdroj: LSM.lv (Lotyšsko)

  ---

  Polští vojenští zdravotníci zamíří do Slovinska

  Polské vojenské zdravotníky čeká třídenní výcviková mise ve Slovinsku. Jejím cílem je výměna zkušeností a znalostí v oblasti poskytování pomoci obětem epidemie covid-19. Polští lékaři mohou nabídnout informace získané jak v boji s nemocí v domovském Polsku, tak ty, které získali při návštěvě těžce zasažené Itálie.

  Zároveň je návštěva výrazem solidarity s ostatními zasaženými zeměmi. Očekává se, že čtveřice lékařů postupně navštíví přední centra slovinské medicíny, jako jsou univerzitní lékařská centra v Lublani a Mariboru, Lublaňská lékařská fakulta, Národní ústav veřejného zdraví nebo Mikrobiologický a imunologický ústav.

  Kam dál?
  Česko darovalo milion roušek Severní Makedonii, přepravil je armádní speciál (14.4. 2020)

  Zdroj: Defence 24 (Polsko)

  ---

  Americký obranný průmysl má problém. V Mexiku zavírají továrny dodavatelů

  Uzavření továren v Mexiku přináší problémy zbrojním firmám v USA. Pentagon proto nyní na jižní sousedy naléhá, aby klíčové továrny, uzavřené kvůli nákaze covid-19, opět otevřeli. Problém se týká především výrobců letadel, kteří v Mexiku během posledních patnácti let, podobně jako některé další firmy obranného průmyslu, otevřely hned několik závodů.

  Podobné problémy ovšem nepřicházejí jen v souvislosti s Mexikem a vyvolávají otázky ohledně míry závislosti USA na globálních dodavatelských řetězcích. Zejména pak se to týká závislosti na Číně v oblasti dodávek zdravotnického materiálu. Pentagon proto rozhodl o stimulu ve výši 250 milionů dolarů na posílení obranných firem a 750 milionů pak na navýšení lékařských zdrojů.

  Kam dál?
  Upravené kongresové centrum v New Yorku se stane „největší nemocnicí USA“ (6.4. 2020)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Rusko ruší přehlídku na Rudém náměstí. Tisíce vojáků jsou v karanténě

  Ruské ministerstvo obrany nařídilo několika tisícům vojáků dvoutýdenní karanténu poté, co společně nacvičovali na vojenskou přehlídku, která měla 9. května proběhnout na Rudém náměstí v Moskvě. Do oslav 75 let od konce druhé světové války, jež měly být ukázkou diplomatické a vojenské síly Ruska, se mělo zapojit až 15 000 mužů a žen. Kvůli nákaze covid-19 však byly oslavy odloženy na neurčito.

  Není známo, zda jde pouze o preventivní opatření, či byl některý z vojáků nakažen. Během nácviku však nebyly zavedeny ani dostatečné rozestupy, ani nebylo nařízeno nošení roušek. Podle ruských médií však již mezi těmito vojáky první nakažení jsou. Například ředitel Nachimovovy vojenské akademie byl poté, co dostal horečky, vyšetřen v nemocnici. Výsledky testů však zatím nedostal.

  Kam dál?
  Rusko může zneužít pandemie k testování naší obrany, varoval šéf NATO (1.4. 2020)

  Zdroj: Defence Web (Jihoafrická republika)

  luk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media