natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  SIPRI: Vojenské výdaje ve světě loni poprvé za patnáct let klesly

  15. dubna 2013  14:24

  Rusko patří podle SIPRI k zemím, které pokles vojenských výdají zvracují. | foto: Ruské ministerstvo obrany

  SIPRI: Vojenské výdaje ve světě loni poprvé za patnáct let klesly

  Světové vojenské výdaje podle Stockholmského institutu pro výzkum mezinárodního míru (SIPRI) zaznamenaly v roce 2012 pokles o 0,5 procenta. Příčinou poklesu, k němuž došlo poprvé od roku 1998, jsou podle SIPRI především rozpočtové škrty, které zasáhly Spojené státy americké a Evropu. Tento pokles naopak téměř vyvážily vojenské výdaje v zemích jako Čína či Rusko.

  Rusko v minulém roce zaznamenalo růst vojenských výdajů o 16 procent, což je přisuzováno politice staronového prezidenta Vladimira Putina. Čínské výdaje na armádu v minulém roce vzrostly o 7,8 %. Čína se navíc posunula mezi pět největších exportérů vojenského materiálu, když z páté příčky sesadila Velkou Británii. Vojenský rozpočet USA se naopak poprvé od konce studené války dostal pod úroveň 40 procent světových vojenských výdajů. Je to dáno především rozpočtovými škrty, které zasáhly Pentagon a v příštích letech lze očekávat, že USA na vojenských výdajích ušetří další stovky miliard dolarů.

  „Jsme svědky situace, kdy by mohlo dojít k posunu ve světových výdajích na obranu směrem od bohatých zemí Západu k rozvojovým regionům,“ řekl ředitel jednoho z programů SIPRI Sam Perlo-Freeman. Situace podle něj naznačuje, že „v příštích dvou nebo třech letech bude číslo dále klesat - alespoň do té doby, než NATO dokončí svůj odchod z Afghánistánu na konci roku 2014“.

  Kam dál?
  NATO pod tlakem kvůli rozpočtovým škrtům (8.4. 2013)
  SIPRI: Obchod se zbraněmi narůstá, silně zbrojí Sýrie (20.3. 2012)
   
  Zdroj: India Times (Indie)

  ---

  Turecko a Egypt zablokovaly alianční setkání s Izraelem

  Turecko a Egypt se postavily proti plánu NATO oživit činnost skupiny Středomořského dialogu – která za účelem posílení regionální stability sdružuje šest arabských členů a Izrael –s tím, že ke společné schůzce ministrů těchto zemí „nenastal pravý čas“. „Generální tajemník [Anders Fogh Rasmussen] měl v plánu pozvat ministry zahraničních věcí ze zemí Středomořského dialogu na setkání ministrů zahraničí členských států NATO, které se má konat 23. dubna. Turecko se ale postavilo proti takovému kroku,“ řekl nejmenovaný západní diplomat deníku Hurriyet.

  Co je Středomořský dialog NATO

  Turecko takové nařčení odmítá a tvrdí, že tento tah nemá nic společného s účastí Izraele, což lze ukázat na skutečnosti, že turecká vláda v prosinci minulého roku připustila účast Izraele na setkáních NATO. „K takovéto schůzce od roku 2008 nedošlo kvůli politickým problémům mezi Izraelem a arabskými zeměmi. V této chvíli by taková schůzka nebyla užitečná,“ uvedl turecký představitel.

  Tento nesouhlas však nejvíce poškodí právě Tel Aviv, který ze skupiny dialogu nejvíce usiluje o vybudování dobrých vztahů s Aliancí.

  Kam dál?
  Turci zatrhli účast Izraele na summitu NATO v Chicagu (23.4. 2012)
   
  Zdroj: Hurriyet Daily (Turecko)

  ---

  Spojené arabské emiráty otevřely své zastoupení při NATO

  Ministr zahraničních věcí Spojených arabských emirátů (SAE) Abdalláh al-Nahyan v pátek otevřel zastoupení SAE při Severoatlantické alianci v Bruselu. Spojené arabské emiráty se tak staly první arabskou zemí, která podobnou kanceláří ve strukturách NATO disponuje.

  Otevření zastoupení je známkou silného vztahu mezi SAE a NATO. Ten se plně rozvinul poté, co SAE v roce 2004 společně s Katarem, Bahrajnem a Kuvajtem podepsaly tzv. Istanbulskou iniciativu pro spolupráci, jejímž účelem je upevnit stabilitu v regionu Perského zálivu. Od té doby SAE významně přispěly při snaze zajistit bezpečnost a stabilitu v různých částech regionu - například v Afghánistánu nebo Libyi.

  Kam dál?
  První arabská země posílá do NATO velvyslance (19.5. 2011)
  SAE: Libyjská operace dosud úspěšná (21.4. 2011)
   
  Zdroj: The National (SAE)

  ---

  Ruští špióni agresivně rekrutují Estonce, varují tamní bezpečnostní složky

  Ruská tajná služba se podle výroční zprávy estonských bezpečnostních složek (Kaitsepolitsei) agresivně snaží rekrutovat estonské obyvatele pro spolupráci s Ruskem. Podle vyjádření ředitele Kaitsepolitsei Raivo Aega se počet takových pokusů zvýšil stejně jako se zlepšila jejich taktika. Podle Aega však estonská „kontrarozvědka ukázala, že proti nim mají lék. Státní zájmy a bezpečnost můžou totiž být cíleně poškozeny i bez použití odposlechů či velezrady pomocí rafinovaných postupů.“

  Letošní výroční zpráva, která byla zveřejněna dnes kolem desáté hodiny dopolední, se stejně jako ta loňská zaměřuje především na vliv Ruské federace v baltské zemi.

  Kam dál?
  Estonsko je znepokojeno ruskými raketami (22.7. 2010)
   
  Zdroj: ERR (Estonsko)

  ---

  Český premiér neohlášeně navštívil Afghánistán

  Český premiér Petr Nečas o víkendu neohlášeně navštívil Afghánistán. Setkal se zde s prezidentem Hamídem Karzáím a navštívil české jednotky v provinciích Vardak a Lógar. V rozhovoru s afghánským prezidentem mluvili o rozšíření ekonomické spolupráce nebo o možnosti spolupráce při budování afghánské infrastruktury.

  Česká republika má v současné době v Afghánistánu přibližně pět set vojáků, kteří jsou zde zapojeni v rámci mise ISAF. Premiér Nečas v rozhovoru uvedl, že Česká republika počítá se zapojením českých vojáků do výcvikového programu i po oficiálním odchodu jednotek NATO z Afghánistánu na konci roku 2014.

  Kam dál?
  Komentář: Česká bilance v Afghánistánu? Tisíce operací a minimální ztráty (6.8. 2012)
  Poslanci souhlasili se stažením vojáků z Afghánistánu, místo 600 zůstane 150 (13.6. 2012)

  Zdroj: Saudi Gazette (Saudská Arábie)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media