natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Ruský konvoj u Kyjeva zastavili operátoři dronů

  29. března 2022  16:16
  Skupina třiceti ukrajinských vojáků s drony, kteří se po bojišti přesouvají na čtyřkolkách, pomocí série nočních přepadení výrazně přispěla k zastavení postupu obrovského ruského vojenského konvoje táhnoucího na Kyjev.  

  Záběry konvoje ruských posil u Kyjeva | foto: sociální média/@SESU_UA

  Vojenský konvoj obrněných vozidel a podpůrných nákladních automobilů dlouhý 40 mil Rusko zmobilizovalo týden po zahájení invaze na Ukrajinu s cílem dobýt Kyjev. Konvoj se však po několika dnech zcela zastavil. Důvodem byla série nočních přepadení třicetičlennou skupinou ukrajinských speciálních sil – jejich operátorů bezpilotních letounů na čtyřkolkách, jak uvedl velitel této jednotky podplukovník Jaroslav Hončar.

  „Tato malá jednotka za jednu noc zničila dvě nebo tři vozidla v čele konvoje, což zapříčinilo zastavení postupu celého konvoje. Jednotka na místě zůstala další noci a zničila mnoho dalších vozidel,“ přiblížil příběh Hončar.

  Operátoři dronů byli vybráni z průzkumné jednotky Aerozvidka, která byla založena před 8 lety jako skupina dobrovolných IT specialistů a nadšenců, kteří si vyrábějí vlastní bezpilotní prostředky. Aerozvidka oproti ostatním jednotkám, které získávají vybavení i od západních spojenců, je odkázaná na financování vybavení z veřejných příspěvků. Jednotka, která zastavila postup ruského konvoje na Kyjev byla vybavena brýlemi pro noční vidění, odstřelovacími puškami, na dálku odpalovanými minami a drony vybavenými termálními kamerami a drony schopnými nést 1,5kilogramovou nálož.

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  jan; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media