natoaktual.cz

Ruský konvoj u Kyjeva zastavili operátoři dronů

29. března 2022  16:16
Skupina třiceti ukrajinských vojáků s drony, kteří se po bojišti přesouvají na čtyřkolkách, pomocí série nočních přepadení výrazně přispěla k zastavení postupu obrovského ruského vojenského konvoje táhnoucího na Kyjev.  

Záběry konvoje ruských posil u Kyjeva | foto: sociální média/@SESU_UA

Vojenský konvoj obrněných vozidel a podpůrných nákladních automobilů dlouhý 40 mil Rusko zmobilizovalo týden po zahájení invaze na Ukrajinu s cílem dobýt Kyjev. Konvoj se však po několika dnech zcela zastavil. Důvodem byla série nočních přepadení třicetičlennou skupinou ukrajinských speciálních sil – jejich operátorů bezpilotních letounů na čtyřkolkách, jak uvedl velitel této jednotky podplukovník Jaroslav Hončar.

„Tato malá jednotka za jednu noc zničila dvě nebo tři vozidla v čele konvoje, což zapříčinilo zastavení postupu celého konvoje. Jednotka na místě zůstala další noci a zničila mnoho dalších vozidel,“ přiblížil příběh Hončar.

Operátoři dronů byli vybráni z průzkumné jednotky Aerozvidka, která byla založena před 8 lety jako skupina dobrovolných IT specialistů a nadšenců, kteří si vyrábějí vlastní bezpilotní prostředky. Aerozvidka oproti ostatním jednotkám, které získávají vybavení i od západních spojenců, je odkázaná na financování vybavení z veřejných příspěvků. Jednotka, která zastavila postup ruského konvoje na Kyjev byla vybavena brýlemi pro noční vidění, odstřelovacími puškami, na dálku odpalovanými minami a drony vybavenými termálními kamerami a drony schopnými nést 1,5kilogramovou nálož.

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

jan; natoaktual.cz
zpět na článek