natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Pro Makedonii je summit zklamáním, nedostala pozvánku ke vstupu

  24. května 2012  20:00

  Nikola Gruevski, premiér Makedonie | foto: NATO Photos

  Pro Makedonii je summit zklamáním, nedostala pozvánku ke vstupu

  Rozhodnutí Severoatlantické aliance nepozvat Makedonii ke vstupu na právě skončeném aliančním summitu v Chicagu vyvolalo mnoho silných reakcí. Nejvíce Alianci kritizoval makedonský premiér Nikola Gruevski. Hlavním viníkem aliančního rozhodnutí nepozvat Makedonii ke vstupu do NATO je podle Makedonců Řecko, se kterým vede dlouholetý spor ohledně názvu státu.

  "Takovou politiku dvojích měřítek a odvrácení se od hodnot, které sama Aliance propaguje, jsem už dlouho neviděl. NATO ignoruje rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora," prohlásil Gruevski s odkazem na rozhodnutí tohoto soudu z prosince loňského roku. Podle něj Řecko porušilo dočasnou smlouvu z roku 1995, když v roce 2008 vetovalo vstup Makedonie do NATO.

  Gruevského slova odrážejí zklamání Makedonců, z nichž si až 85 % přeje vstup své země do NATO. Titulky makedonských novin označovaly alianční chicagský summit za "ostudu".

  Kam dál?
  Makedonie má vstup do NATO stále zakázán
  Makedonie se snaží napodruhé vstoupit do NATO

  Zdroj: The Southeast European Times (USA)

  ---

  Turecký prezident: Svět nedělá dost pro řešení syrské krize

  "Mezinárodní společenství dosud na syrskou krizi reagovalo neadekvátně," prohlásil turecký prezident Abdullah Gül po summitu NATO v Chicagu a vyzval Sýrii k organizovanému přechodu k demokracii.

  Podle Güla dělá Turecko všechno pro zmírnění utrpení Syřanů včetně poskytnutí azylu 25 000 lidí, kteří ze Sýrie uprchli. "Šestibodový plán Kofiho Annana stále může být poslední šancí na mírový přechod Sýrie k demokracii, pokud by byl realizován. Turecko předává zemím arabského jara své zkušenosti s demokracií, zejména s náboženskými svobodami a sekularismem," uvedl Gül.

  Kam dál?
  Turecko podporuje Pákistán v případě zásobovacích tras NATO
  Turecko důrazně podporuje makedonské členství v NATO

  Zdroj: Hürriyet Daily News (Turecko)

  ---

  Kyrgyzstán umožní zásobování sil ISAF přes své území

  Kyrgyzstán a Severoatlantická aliance podepsaly dohodu o převozu zásob aliančním jednotkám ISAF v Afghánistánu přes kyrgyzské území. K podpisu dohody došlo na summitu NATO v Chicagu a musí ji ještě schválit kyrgyzský parlament a prezident. "Dohoda je důležitá pro další spolupráci mezi NATO a Kyrgyzstánem, jejichž společným zájmem je stabilizace situace v Afghánistánu a zajištění bezpečnosti Kyrgyzstánu a středoasijského regionu," uvedlo kyrgyzské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení.

  Při podepisovací ceremonii poděkoval náměstek generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow Kyrgyzstánu za jeho podporu a kyrgyzský ministr zahraničí Ruslan Kazakbajev prohlásil, že jeho země bude i nadále pomáhat mezinárodnímu společenství v obnově Afghánistánu.

  Kam dál?
  ‘Kyrgyzstán bude dále spolupracovat s NATO‘

  Zdroj: China Daily (Čína)

  ---

  Policie si v Chicagu během summitu vedla skvěle

  Chicagská policie si během uplynulého summitu NATO vedla mnohem lépe než v roce 1968 při zvládání demonstrací během národního sjezdu Demokratické strany. Policie byla především "trpělivá a tolerantní", uvedl její velitel Garry McCarthy.

  Chicagští policisté byli vycvičeni zejména v taktice zvládání davů. Během summitu NATO bylo zadrženo 90 osob, mnoho z nich však policie posléze pustila. Při potyčkách s demonstranty bylo také zraněno osm policistů. Velitel McCarthy prohlásil, že práce jeho jednotek může být příkladem pro policisty v dalších městech, kde se konat bude podobná akce. Policie v Chicagu se snažila oddělit tvrdé jádro násilných demonstrantů od zbytku, a tím zabránit eskalaci násilí.

  Kam dál?
  Chicagská policie zadržela 45 demonstrantů
  Chicagská policie je připravena čelit násilí na summitu

  Zdroj: The Boston Globe (USA)

  ---

  Turecko se snaží od USA koupit ozbrojené bezpilotní letouny

  Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy je nakloněná prodeji ozbrojených bezpilotních letounů Turecku, nejdřív však k takovému kroku musí přesvědčit americký Kongres.

  Spojené státy poskytují Turecku technické nástroje a zpravodajské informace, které Ankara využívá pro boj s kurdskými separatisty. Loni Washington poslal z Iráku do Turecka čtyři svoje bezpilotní letouny. Nyní chtějí Turci získat ozbrojené verze těchto strojů, které Američané používají proti povstalcům v Jemenu nebo na afghánsko-pákistánské hranici.

  Někteří členové Kongresu však zřejmě budou proti návrhu prodat Turecku americké bezpilotní letouny kvůli napjatým vztahům Ankary s Izraelem. Dalším argumentem odpůrců prodeje může být událost z prosince loňského roku, kdy turecký nálet na rebely z Kurdské strany pracujících zabil 34 civilistů.

  Kam dál?
  Turci si spletli pašeráky cigaret a kurdské povstalce: 35 mrtvých civilistů
  Turecké F-16 zaútočily na základny PKK v Iráku

  Zdroj: ABC (USA)

  epl; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media