natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Priority NATO: Zvýšení výdajů na obranu a snížení energetické závislosti na Rusku

  25. března 2014  15:17

  Do obrany je třeba investovat více, vyzývá šéf NATO Rasmussen. (Ilustrační foto - norská ponorka během cvičení NATO u Bergenu). | foto: MARCOM

  Priority NATO: Zvýšení výdajů na obranu a snížení energetické závislosti na Rusku

  Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen vyzývá ke zvýšení výdajů na obranu v rámci NATO a snížení energetické závislosti na Rusku. Podle Rasmussena musí Aliance „kombinovat diplomatickou soft power s vojenskou hard power“. Upozornil, že situace na Krymu není ojedinělým jednáním, ale navazuje na vojenský tlak a konflikty v Osetii, Abcházii a Podněstří. „Nemůžeme nadále pokračovat ve spolupráci s Ruskem, jako by se nic nestalo,“ prohlásil Rasmussen.

  Podle Rasmussena jsou nyní prioritami snížení energetické závislosti na Rusku, posílení transatlantické ekonomické spolupráce v oblasti energetické bezpečnosti a zvýšení investic do obrany v Evropě.

  Kam dál?
  Žádná společná mise s Ruskem ani schůzky štábů, rozhodlo NATO (5.3. 2014)
  NATO zvyšuje aktivitu u ruských hranic (14.3. 2014)

  Zdroj: IHS Jane’s 360 (USA)

  ---

  NATO funguje, oponují Estonci slovenskému premiérovi

  Podle estonského ministra zahraničí Urmase Paeta Severoatlantická aliance funguje a doslova uvedl, že „spolupráce a jednota spojenců v Alianci jsou extrémně důležité“. Reagoval tak na výroky slovenského premiéra Roberta Fica, který v neděli zpochybnil princip kolektivní obrany NATO.

  Estonsko patří ke státům, které se cítí být po anexi Krymu ze strany Moskvy ohrožené. Jedním z důvodů je i velká ruská menšina žijící na jeho území. Estonsko vstoupilo do NATO společně se Slovenskem a dalšími pěti státy v roce 2004.

  Zdroj: SME (Slovensko)

  ---

  Ukrajina stahuje své vojáky z Krymu

  Ukrajina stahuje svá vojska z Krymu poté, co jej obsadilo a anektovalo Rusko. Ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov informoval, že vojáci společně s jejich rodinami budou přemístěni na ukrajinskou pevninu. „Přes obrovské ztráty splnili ukrajinští vojáci na Krymu svou povinnost,“ dodal prezident. Proruský vicepremiér Autonomní republiky Krym Rustam Temirgalijev stahování ukrajinských vojáků potvrdil. „Všichni ukrajinští vojáci přešli na ruskou stranu nebo opouštějí území Krymu,“ uvedl Temirgalijev.

  Analýza

  Mezitím se v Haagu při příležitosti jaderné konference poprvé sešli ukrajinský a ruský ministr zahraničí, aby projednali krizi, která přerostla v jednu z nejvážnějších výzev bezpečnostní politiky v Evropě po konci studené války. Konference se účastní i americký prezident Barack Obama, jehož cílem je přimět mezinárodní komunitu, aby se sjednotila a diplomaticky Rusko izolovala. Obama se snaží přesvědčit především Čínu, která se většinou staví na stranu Ruska.

  Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

  ---

  Dění na Ukrajině ovlivní budoucnost Gruzie

  Gruzie ve strachu, že dění na Ukrajině ovlivní i její budoucnost, vyzývá Severoatlantickou alianci a Evropskou unii k rázné odpovědi a žádá urychlení integračních procesů. „Výsledek ukrajinské krize definuje budoucnost gruzínské svobody, bezpečnosti a nezávislosti,“ uvedla gruzínská politoložka Helen Khoshtaria, která věří, že cílem Moskvy je vytvoření obdoby Sovětského svazu.

  Tbilisi se dlouhodobě snaží o větší přimknutí k Západu a přijetí do NATO. Gruzie nemá dobré vztahy s Ruskem již od svého osamostatnění se v roce 1991. Moskva na ni uvalila sankce a podporovala separatisty ve snaze udržet zemi ve své sféře vlivu. Spory vyvrcholily v roce 2008 pětidenní válkou o regiony Jižní Osetie a Abcházie, které dodnes kontroluje Rusko. Tato válka zastavila rozhovory o vstupu Gruzie do NATO. Pokrok Gruzie, Černé hory, Makedonie a Bosny a Hercegoviny do Aliance v rámci politiky „otevřených dveří“ se bude projednávat na zářijovém summitu.

  Kam dál?
  Rasmussen: Rusko by se nemuselo zastavit na Krymu (5.3. 2014)

  Zdroj: Chicago Tribune (USA)

  ---

  Nezapomínejme na boj v Sýrii, upozorňuje německá ministryně obrany

  Německá ministryně obrany Ursula von der Leyen v pátek při návštěvě německých jednotek v Turecku upozornila, že mezinárodní komunita nesmí zapomínat na nutnost ukončit krveprolití v Sýrii, přestože je momentálně pozornost upřena na jiné krize.

  Speciál

  Německé jednotky jsou společně s těmi americkými a nizozemskými součástí operace „Active Fence“, jejímž cílem je bránit Turecko před případnými raketovými střelami ze Sýrie.  Konflikt trvající již tři roky nemá podle von der Leyen konec na dohled. Podle odhadů OSN se počet obětí prozatím vyšplhal na více než  sto tisíc a přes dva a půl milionu lidí bylo nuceno uprchnout ze svých domovů.

  Kam dál?
  Sýrie může být bez chemických zbraní už v dubnu (14.3. 2014)
  Střely Patriot u hranic Sýrie zůstanou, Turecko je prý stále v nebezpečí (14.11. 2013)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ist; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media