natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Po roce 2014 zůstane v Afghánistánu 25 000 koaličních vojáků

  7. května 2012  14:27

  Kanadští vojáci v misi ISAF (ilustrační foto). | foto: Kanadské ministerstvo obrany

  Po roce 2014 zůstane v Afghánistánu 25 000 koaličních vojáků

  Když americký prezident Barack Obama minulý týden podepisoval smlouvu o strategickém partnerství s Afghánistánem, nebylo jasné, kolik amerických vojáků v Afghánistánu zůstane i po stažení většiny koaličních jednotek z této země v roce 2014. Představitelé americké armády nicméně nyní hovoří o číslu 25 000 příslušníků speciálních sil, kteří by v Afghánistánu měli působit až do roku 2024.

  Další spojenecké země NATO by do Afghánistánu vyslaly symbolické počty vojáků, je však jasné, že většinu nákladů šplhajících do biliónů dolarů by platily USA. Koaličním jednotkám v Afghánistánu by po roce 2014 velel tříhvězdičkový americký generál. V Afghánistánu by zůstali zejména vojenští instruktoři a příslušníci speciálních sil, kteří by s afghánskými jednotkami podnikali společné protiteroristické operace.

  Kam dál?
  Americko-afghánská smlouva vyvolává smíšené reakce
  USA: Nový pakt s Afghánci nevylučuje nálety bezpilotních letounů na Pákistán

  Zdroj: Examiner (USA)

  ---

  Hollandovo vítězství ohrožuje plány NATO na stahování z Afghánistánu

  Nový francouzský prezident Francois Hollande v předvolební kampani sliboval brzké stažení francouzských jednotek z Afghánistánu a nyní bude muset ujistit alianční spojence, že jeho plán neohrozí alianční strategii pro postup v této zemi.

  "Stahování našich jednotek z Afghánistánu budeme koordinovat s našimi spojenci," ujistil Hollande s tím, že se chce vyhnout vzniku bezpečnostního vakua po stažení francouzských vojáků z Afghánistánu.

  V kampani socialista Hollande slíbil stáhnout 3 300 francouzských vojáků z Afghánistánu již letos, což je o dva roky dříve, než stanovuje alianční plán na předávání zodpovědnosti za bezpečnost Afghánistánu do rukou Afghánců. Tento plán Hollande znovu přednese tento měsíc svým aliančním partnerům na summitu NATO v Chicagu. Vojenští představitelé NATO již ujistili, že mají plány i pro případ vítězství Hollanda nad Sarkozym, nicméně že postoj nového francouzského prezidenta ke stahování jednotek z Afghánistánu "není vítán".

  "Pokud se Francouzi stáhnou do konce letošního roku, budeme tímto rozhodnutím znepokojeni, nicméně ho budeme respektovat," komentoval Hollandovo rozhodnutí mluvčí afghánského ministerstva obrany Daulat Waziri.

  Kam dál?
  Holland by stáhl Francii z Afghánistánu, zahraniční politiku nezmění

  Zdroj: Hindustan Times (Indie)

  ---

  Jednání o zásobovacích trasách v Pákistánu pokračují, dohoda v nedohlednu

  Představitel amerického ministerstva obrany pod podmínkou anonymity prohlásil, že rozhovory mezi USA a Pákistánem o otevření aliančních zásobovacích tras vedoucích přes Pákistán pokračují, nicméně žádné rozhodnutí o této záležitosti se ještě neblíží.

  Dohoda o opětovném využití pákistánského území pro přepravu zásob aliančním jednotkám v Afghánistánu bude vyžadovat shodu v otázce zavedení poplatků za využívání pákistánských silnic.

  Pákistán uzavřel své silnice pro konvoje NATO v listopadu loňského roku poté, co nálet amerických bezpilotních letounů zabil 24 pákistánských vojáků nacházejících se poblíž hranic s Afghánistánem.

  Kam dál?
  Zavřené zásobovací trasy komplikují stahování z Afghánistánu
  Zavřeli jsme hranice pozemní, ne letecké, upřesňuje Pákistán

  Zdroj: PakTribune (Pákistán)

  ---

  Afghánistán bude hlavním tématem chicagského summitu NATO

  Summit NATO v Chicagu, který se uskuteční 20. a 21. května, se bude zabývat třemi širokými tématy – podporou Afghánistánu v přebírání kontroly nad jeho vlastní bezpečností, zvyšováním obranných schopností NATO a posilováním aliančních partnerství.

  Čtěte speciál k summitu

  "Na summitu v Chicagu schválíme návrh podpory silných a udržitelných afghánských bezpečnostních sil," uvedl americký prezident Barack Obama minulý týden při návštěvě Afghánistánu.

  Alianční představitelé na svých schůzkách před summitem NATO předjednávají detaily plánu na podporu afghánských sil, aby tento mohl být v Chicagu podepsán. Jednou z klíčových otázek je financování afghánské armády a policie po roce 2014.

  Kam dál?
  USA chtějí modernizovat NATO a prohlubovat jeho spolupráci s partnery

  Zdroj: Chicago Sun-Times (USA)

  ---

  Bin Ládin nařizoval útoky na Obamu a generála Petraeuse

  Usáma bin Ládin nařídil vytvoření sebevražedných skupin v Pákistánu a Afghánistánu, které měly odstranit amerického prezidenta Baracka Obamu a tehdejšího velitele aliančních sil v Afghánistánu generála Davida Petraeuse. Tyto rozkazy pocházejí z dopisu z května 2010, který v bin Ládinově domě loni zabavily americké speciální jednotky poté, co ho zabily.

  Sedmnáct ze zabavených bin Ládinových dokumentů nyní zveřejnilo Centrum pro boj s terorismem americké vojenské akademie West Point. Bin Ládin nařídil svým lidem, aby vytipovali osoby v Afghánistánu a Pákistánu, které by sledovaly Obamu a Petraeuse a spáchaly na ně sebevražedný atentát při jejich návštěvě v jedné z těchto zemí.

  Bin Ládin také vysvětloval, proč nedoporučuje spáchat atentát na amerického viceprezidenta Joea Bidena. Ten podle něj nebyl vůbec připravený na možnost převzetí prezidentského úřadu, a proto by Obamova smrt uvrhla Ameriku do krize. Ze zveřejněných dokumentů také vyplývá, že bin Ládin byl frustrovaný akcemi jeho bratrských organizací a vlastní bezmocností kontrolovat jejich činy. Nelíbilo se mu zejména to, že například při akcích pákistánského Talibanu umírají také muslimové.

  Kam dál?
  Komando zlikvidovalo Usámu bin Ládina
  Nevěděli jsme s jistotou, zda je bin Ládin v domě, přiznal šéf Pentagonu

  Zdroj: Zee News (Indie)

  epl; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media