Obama v Berlíně mluvil o Guantanámu i bezpečnosti, počet jaderných hlavic by chtěl snížit o třetinu
Americký prezident Barack Obama se při svém berlínském proslovu věnoval problematice jaderných zbraní i snaze uzavřít věznici Guantanámo. Obama chce snížit počet rozmístěných jaderných hlavic až o třetinu jejich současného počtu. Na toto téma by chtěl obnovit rozhovory s Ruskem. „Po obsáhlém přezkoumání jsem došel k závěru, že jsme schopni zajistit bezpečnost Ameriky i našich spojenců a zachovat strategickou schopnost zastrašení a zároveň snížit počet rozmístěných strategických jaderných hlavic o jednu třetinu.“ Jeho ruský protějšek Vladimir Putin krátce před Obamovým proslovem řekl, že Rusko nedovolí, aby došlo k nerovnováze ve strategii nukleárního zastrašení.
Analýza Romana Jocha: |
Ve stejném proslovu se Obama zmínil i o své snaze uzavřít velmi diskutovanou americkou věznici Guantanámo. „Přestože musíme zůstat ostražití proti hrozbám terorismu, musíme se dostat přes myšlenku věčné války. To pro Ameriku znamená zdvojnásobit snahu k uzavření věznice v Guantanámu,“ řekl americký prezident.
Zdroj: Turkish Weekly (Turecko)
---
Al-Šabáb zaútočil na základnu OSN v Somálsku, zemřelo několik lidí
Ozbrojenci ze skupiny al-Šabáb propojené na síť teroristické organizace al-Káida zaútočili na základnu OSN v somálském hlavním městě Mogadišu. Podle různých zdrojů při útoku zemřelo všech sedm útočníků a několik dalších lidí včetně zahraničních příslušníků. Základnu po hodině a půl trvající přestřelce získali zpět vojáci, které tam vyslala Africká unie.
Povstalecká skupina al-Šabáb označila OSN za „obchodníka se smrtí a ďábelskou sílu zla“. Na sociální síti Twitter pak povstalci uvedli, že OSN má dlouhou historii šíření chudoby, závislosti a bezvěrectví. Útok byl prvním, který skupina al-Šabáb uskutečnila proti zařízení OSN od doby před dvěma lety, kdy byla vytlačena z Mogadiša díky spolupráci mezi vojáky Africké unie a somálské vlády.
Kam dál?
Světem vládnou nepokoje a násilí, tvrdí studie (12.6. 2013)
Únosy lodí u Somálska se už pirátům nedaří (3.5. 2013)
Zdroj: Deutsche Welle (Německo)
---
USA sešrotují pětinu vybavení v Afghánistánu, už jej nebudou potřebovat
Spojené státy se rozhodly sešrotovat asi 20 procent svého vojenského vybavení v Afghánistánu v hodnotě sedm miliard dolarů. Dané vybavení totiž už nebude v budoucnu potřeba nebo by jeho doprava domů byla příliš nákladná. Nejspornější je likvidace transportérů odolných vůči minám, tzv. MRAP.
Ponechat část afghánské vládě by bylo složité kvůli pravidlům, podle kterých se darování řídí. Zároveň panují obavy, že by nové afghánské síly nebyly schopné vybavení udržet. Některá technika by mohla být prodána nebo věnována spřáteleným národům, ale jen málo by jich bylo schopno dovézt si je z bojového pole. Většina proto bude rozprodána na afghánském trhu s kovy - to je také způsob, který je symbolický pro předpokládaný konec éry dlouhých pozemních válek.
Kam dál?
NATO začalo stahovat vybavení z Afghánistánu (22.5. 2013)
Uzbeci pokukují po vojenském materiálu z mise v Afghánistánu (1.2. 2013)
Zdroj: Philadelphia Inquirer / Philly (USA)
---
Američané definují vojenské operace v kyberprostoru
Na základě úniku informací zprostředkovaném Edwardem Snowdenem se na veřejnost dostaly informace obsažené v tzv. Prezidentově politické směrnici 20, a to když text dokumentu nedávno zveřejnil deník Guardian. USA se v něm mimo jiné snaží ukotvit kyberprostor jakožto operační vojenský prostor. Směrnice jej definuje jako vzájemně závislou síť infrastruktur informačních technologií, která zahrnuje internet, telekomunikační sítě, počítače, informační či komunikační systémy, sítě a procesory a řadiče.
„Vydání směrnice znamená, že se armáda snaží uchopit to, jak je [kyberprostor] využit. Snaží se z něj vytvořit další zdroj síly a rozvést doktrínu a pravidla,“ říká James Lewis, expert na kyberbezpečnost z Centra pro strategické a mezinárodní studie.
Směrnice zároveň rozlišuje mezi ofenzivními a defenzivními kyberčinnostmi nebo kyberúčinky, které se týkají zničení nepřítelova počítačového systému. Defenzivní činnosti jsou vymezeny jako ochrana USA před blízkými hrozbami, probíhajícími útoky nebo zákeřnými aktivitami proti americkým národním zájmům. Ofenzivní činnosti nejsou definovány pozitivně. To znamená, že jsou to činnosti, jejichž cíle nejsou defenzivní.
Kam dál?
Kyberobrana byla tématem ministerského jednání NATO (13.6. 2013)
Kyberútoky jsou poprvé větším nebezpečím než al-Káida, varují zpravodajské služby USA (14.3. 2013)
Zdroj: Defense News (USA)
---
Jednání s Tálibánem nesmí překročit "červenou linii", varuje Indie Afghánce
Indie varovala Afghánistán ohledně mírových rozhovorů s Tálibánem. Nová iniciativa by podle ní neměla překročit červené linie, které určilo mezinárodní společenství. „Čas od času připomínáme všem účastníkům hranice, které by měly zůstat nedotčené,“ řekl indický ministr zahraničí Salman Khurshid.
Khurshidovo prohlášení přišlo den poté, co Tálibán oznámil otevření své politické kanceláře v katarském Dauhá. Zároveň vyjádřil vůli k mírovým rozhovorům s vládou afghánského prezidenta Hamída Karzáího a ostatními účastníky mírového procesu.
Tálibán mezitím oznámil, že použije všechny dostupné legální prostředky, aby ukončil okupaci Afghánistánu, jak situaci v zemi sám nazývá.Odkaz
Kam dál?
Afghánistán přerušil strategické rozhovory s USA (19.6. 2013)
Afghánské síly převzaly zodpovědnost za bezpečnost v zemi (18.6. 2013)
Zdroj: The Times of India (Indie)