natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Nová operace NATO v Afghánistánu

  20. září 2007  13:46

  Nová operace NATO v Afghánistánu
  Severoatlantická aliance zahájila novou operaci na jihu Afghánistánu, která si klade za cíl vyhnat z oblasti Taliban a umožnit tím obnovu regionu, oznámil mluvčí NATO James Appathurai. Více než dva tisíce afghánských a aliančních vojáků spustily akci v regionu Gereshk v provincii Helmand, kde se tento rok odehrávaly nejprudší boje. Oblast je také největší továrnou na opium na světě. Jednotky mají svoji základnu poblíž řeky Helmand.

  V provincii Zábul mezitím ozbrojenci napadli soukromou bezpečnostní společnost a zabili jednoho jejího zaměstnance. Násilí související s povstáním po sobě tento rok zanechalo již čtyři a půl tisíce mrtvých, včetně více než třech tisíc povstalců a šesti set civilistů. Americké síly v nedávno obvinily Taliban, že v jednom z bojů používal děti jako živé štíty.

  Čtěte také:
  NATO zahájilo další ofenzívu v Afghánistánu

  Zdroj: Canadian Press (Kanada)

  ---

  OSN prodloužilo mandát afghánské misi
  Organizace spojených národů umožnila silám USA a NATO, aby zůstaly v Afghánistánu další rok. OSN ve své rezoluci zároveň vyjádřila „znepokojení“ ohledně skutečnosti, že při vojenských akcích umírají civilisté. V následujících dnech se generální tajemník OSN Ban Ki-moon setká s představiteli Afghánistánu, USA, Velké Británie, Číny, Íránu, Pákistánu, Ruska, Francie, Japonska a dalších zemí, aby společně projednali možnosti, jak zvýšit podporu afghánské vlády. „Je nezbytně nutné koordinovat veškeré síly v Afghánistánu,“ připomenul afghánský velvyslanec při OSN Zahir Tanin. Nedávná úmrtí civilistů jsou podle velvyslance především důsledkem chyb v komunikaci.

  Rada bezpečnosti OSN přijala rezoluci čtrnácti hlasy, Rusko se zdrželo ve snaze upozornit na spornost „námořní složky“ zahraničních sil v Afghánistánu. Námořní jednotky by podle Moskvy měly být používány pouze v boji proti terorismu. 

  Čtěte také:
  Karzáí Kanaďanům: Zůstaňte v Afghánistánu

  Zdroj: Bloomberg (USA)

  ---

  NATO možná přehodnotí úlohu NRF
  Nedostatek vojáků a vybavení donutilo Alianci, aby začala znovu uvažovat o účelu Sil rychlé reakce (NRF). Útvar čítající 25 tisíc vojáků se stal akceschopným před necelým rokem a měl sloužit jako pohon pro modernizaci NATO. Nyní ale mluvčí NATO James Appathurai sdělil, že členské státy musely úlohu NRF přehodnotit, především kvůli rozmístění velkého počtu aliančních vojáků v misích v Afghánistánu, na Balkánu, Středním východě a v Africe. Aktuální operace, které se potýkají s nedostatkem vojáků, by prý měly mít prioritu.

  Appathurai oznámil, že vojenští plánovači již uvažují o zeštíhlení NRF. „Můžeme mít síly rychlé reakce které nemají stále 25 tisících mužů,“ řekl. NATO má v současnosti 40 tisíc vojáků v Afghánistánu a 16 tisíc v Kosovu. Přítomnost USA v Iráku si žádá 169  tisíc mužů a žen, evropští spojenci zase udržují třináctitisícový kontingent v Libanonu. Navíc se plánuje mise v Dárfúru.

  Čtěte také:
  NRF doplácí na nedostatek zdrojů

  Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

  ---

  NATO zveřejní údaje o bombardování Srbska
  Aliance poskytne Srbsku detaily o tříštivých bombách, které byly shozeny na tuto balkánskou zemi při bombardování v roce 1999. Mluvčí NATO James Appathurai oznámil, že Bělehrad obdrží seznam všech svržených bomb zmíněného druhu.

  Aliance tak vyslyšela požadavek Srbska z ledna tohoto roku. Státy NATO bombardovaly Srbsko po 78 dní s cílem zastavit zabíjení etnických Albánců v Kosovu za vlády prezidenta Slobodana Miloševiče.

  Čtěte také:
  Před 7 lety začalo bombardování Jugoslávie

  Zdroj: Jerusalem Post (Izrael)

  ---

  V Afghánistánu dokončeny dva důležité projekty
  Australské a nizozemské týmy, pracující na obnově Afghánistánu, dokončily dva ze svých projektů. V jižním Afghánistánu tak nyní funguje nemocnice Tarin Kowt a klinika Yaklengah. Australský poručík Harry Jarvie při slavnostním otevření obou center prohlásil, že „kvalitní zdravotní péče a vzdělání jsou základem prosperující komunity.“

  Rozpočet na vybudování nemocnice Tarin Kowt byl 700 tisíc dolarů, klinika Yaklengah stála 300 tisíc. Práce byly naplánovány, řízeny a financovány australskou armádou, která si najímala především místní dodavatele.

  Čtěte také:
  Povstalci brání rekonstrukci Afghánistánu

  Zdroj: ReliefWeb
  (USA)


  ---

  Prezident NATO PA na návštěvě Číny
  Prezident Parlamentního shromáždění NATO (NATO Parliamentary Assembly - NATO PA) José Lello za doprovodu generálního tajemníka NATO PA Simona Lunna dnes zakončuje svoji oficiální návštěvu Číny, kam přicestoval již 17. září.

  Lello se v Pekingu setkal se zástupci čínského Ministerstva zahraničních věcí, včetně náměstka ministra zahraničí Kong Quana, Ministerstva obchodu a Čínského lidového politického poradního sboru. Závěr jeho cesty po Číně bude tvořit návštěva Shenyangského průmyslového parku.

  Čtěte také:
  Čína: Větší transparentnost ve vojenské oblasti
  Rusko a Čína zahájí společné cvičení

  Zdroj: NATO PA (Belgie)

   

  egi natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media