natoaktual.cz

Nová operace NATO v Afghánistánu

20. září 2007  13:46
 

Nová operace NATO v Afghánistánu
Severoatlantická aliance zahájila novou operaci na jihu Afghánistánu, která si klade za cíl vyhnat z oblasti Taliban a umožnit tím obnovu regionu, oznámil mluvčí NATO James Appathurai. Více než dva tisíce afghánských a aliančních vojáků spustily akci v regionu Gereshk v provincii Helmand, kde se tento rok odehrávaly nejprudší boje. Oblast je také největší továrnou na opium na světě. Jednotky mají svoji základnu poblíž řeky Helmand.

V provincii Zábul mezitím ozbrojenci napadli soukromou bezpečnostní společnost a zabili jednoho jejího zaměstnance. Násilí související s povstáním po sobě tento rok zanechalo již čtyři a půl tisíce mrtvých, včetně více než třech tisíc povstalců a šesti set civilistů. Americké síly v nedávno obvinily Taliban, že v jednom z bojů používal děti jako živé štíty.

Čtěte také:
NATO zahájilo další ofenzívu v Afghánistánu

Zdroj: Canadian Press (Kanada)

---

OSN prodloužilo mandát afghánské misi
Organizace spojených národů umožnila silám USA a NATO, aby zůstaly v Afghánistánu další rok. OSN ve své rezoluci zároveň vyjádřila „znepokojení“ ohledně skutečnosti, že při vojenských akcích umírají civilisté. V následujících dnech se generální tajemník OSN Ban Ki-moon setká s představiteli Afghánistánu, USA, Velké Británie, Číny, Íránu, Pákistánu, Ruska, Francie, Japonska a dalších zemí, aby společně projednali možnosti, jak zvýšit podporu afghánské vlády. „Je nezbytně nutné koordinovat veškeré síly v Afghánistánu,“ připomenul afghánský velvyslanec při OSN Zahir Tanin. Nedávná úmrtí civilistů jsou podle velvyslance především důsledkem chyb v komunikaci.

Rada bezpečnosti OSN přijala rezoluci čtrnácti hlasy, Rusko se zdrželo ve snaze upozornit na spornost „námořní složky“ zahraničních sil v Afghánistánu. Námořní jednotky by podle Moskvy měly být používány pouze v boji proti terorismu. 

Čtěte také:
Karzáí Kanaďanům: Zůstaňte v Afghánistánu

Zdroj: Bloomberg (USA)

---

NATO možná přehodnotí úlohu NRF
Nedostatek vojáků a vybavení donutilo Alianci, aby začala znovu uvažovat o účelu Sil rychlé reakce (NRF). Útvar čítající 25 tisíc vojáků se stal akceschopným před necelým rokem a měl sloužit jako pohon pro modernizaci NATO. Nyní ale mluvčí NATO James Appathurai sdělil, že členské státy musely úlohu NRF přehodnotit, především kvůli rozmístění velkého počtu aliančních vojáků v misích v Afghánistánu, na Balkánu, Středním východě a v Africe. Aktuální operace, které se potýkají s nedostatkem vojáků, by prý měly mít prioritu.

Appathurai oznámil, že vojenští plánovači již uvažují o zeštíhlení NRF. „Můžeme mít síly rychlé reakce které nemají stále 25 tisících mužů,“ řekl. NATO má v současnosti 40 tisíc vojáků v Afghánistánu a 16 tisíc v Kosovu. Přítomnost USA v Iráku si žádá 169  tisíc mužů a žen, evropští spojenci zase udržují třináctitisícový kontingent v Libanonu. Navíc se plánuje mise v Dárfúru.

Čtěte také:
NRF doplácí na nedostatek zdrojů

Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

---

NATO zveřejní údaje o bombardování Srbska
Aliance poskytne Srbsku detaily o tříštivých bombách, které byly shozeny na tuto balkánskou zemi při bombardování v roce 1999. Mluvčí NATO James Appathurai oznámil, že Bělehrad obdrží seznam všech svržených bomb zmíněného druhu.

Aliance tak vyslyšela požadavek Srbska z ledna tohoto roku. Státy NATO bombardovaly Srbsko po 78 dní s cílem zastavit zabíjení etnických Albánců v Kosovu za vlády prezidenta Slobodana Miloševiče.

Čtěte také:
Před 7 lety začalo bombardování Jugoslávie

Zdroj: Jerusalem Post (Izrael)

---

V Afghánistánu dokončeny dva důležité projekty
Australské a nizozemské týmy, pracující na obnově Afghánistánu, dokončily dva ze svých projektů. V jižním Afghánistánu tak nyní funguje nemocnice Tarin Kowt a klinika Yaklengah. Australský poručík Harry Jarvie při slavnostním otevření obou center prohlásil, že „kvalitní zdravotní péče a vzdělání jsou základem prosperující komunity.“

Rozpočet na vybudování nemocnice Tarin Kowt byl 700 tisíc dolarů, klinika Yaklengah stála 300 tisíc. Práce byly naplánovány, řízeny a financovány australskou armádou, která si najímala především místní dodavatele.

Čtěte také:
Povstalci brání rekonstrukci Afghánistánu

Zdroj: ReliefWeb
(USA)


---

Prezident NATO PA na návštěvě Číny
Prezident Parlamentního shromáždění NATO (NATO Parliamentary Assembly - NATO PA) José Lello za doprovodu generálního tajemníka NATO PA Simona Lunna dnes zakončuje svoji oficiální návštěvu Číny, kam přicestoval již 17. září.

Lello se v Pekingu setkal se zástupci čínského Ministerstva zahraničních věcí, včetně náměstka ministra zahraničí Kong Quana, Ministerstva obchodu a Čínského lidového politického poradního sboru. Závěr jeho cesty po Číně bude tvořit návštěva Shenyangského průmyslového parku.

Čtěte také:
Čína: Větší transparentnost ve vojenské oblasti
Rusko a Čína zahájí společné cvičení

Zdroj: NATO PA (Belgie)

 

egi natoaktual.cz
zpět na článek