natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Norsko se připravuje na souboj o Arktidu, chce zapojit i NATO

  26. června 2014  20:43

  Válečná loď v Arktidě (Ilustrační foto). | foto: Kanadské ministerstvo obrany

  Norsko se připravuje na souboj o Arktidu, chce zapojit i NATO

  Oslo se stále více obává možných ruských výpadů v Arktidě. I proto by Norsko rádo vidělo Severoatlantickou alianci lépe připravenou na boj v arktickém prostředí. "Norové by rádi viděli více alianční aktivity na severu – více cvičení, lepší doktrínu, více zkušeností a podobně – jelikož se jedná o složité bojové prostředí," tvrdí Stephen Saideman z univerzity v Otavě.

  Podle Saidemana proto není překvapením, že mezi lety 2008 a 2012 bylo Norsko osmnáctým největším dovozcem zbraní. Norsko však nemá strach pouze z Ruska, ale také například ze stále lepších a lepších vztahů mezi Islandem a Čínou.

  Kam dál?
  Rusko bude mít zvláštní velení pro Arktidu (18.2. 2014)
  Rusko obnoví svou vojenskou základnu v Arktidě (17.9. 2013)

  Zdroj: Business Insider (USA)

  ---

  Němci nechtějí stálou základnu NATO v Polsku a Pobaltí

  Téměř tři čtvrtiny Němců by byly proti zřízení stálé vojenské základny ve východní Evropě, po němž volají Polsko a státy Pobaltí. Tyto země patří mezi nejhlasitější příznivce tvrdých ekonomických sankcí vůči Moskvě kvůli anexi Krymu Ruskem. Zároveň v zrcadle nedávných událostí na Ukrajině mají tyto státy stále větší obavy o svoji bezpečnost.

  Rusko je významným německým obchodním partnerem, od nějž Němci berou více než třetinu zemního plynu – odtud plyne opatrnost kancléřky Angely Merkel. Němci jsou také proti vyslání svých vojáků do zahraničí, jak plyne z nedávného průzkumu magazínu Stern, v němž se 71 procent Němců vyslovilo proti tomuto kroku v případě, že sankce a diplomacie selžou.

  Kam dál?
  Německo: Východní Evropa má "naši plnou solidaritu" (6.6. 2014)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  Gruzie se v září členem Aliance nestane

  Severoatlantická aliance oznámila, že se její členské země dohodli na balíčku, který bude znamenat širší možnost spolupráce mezi NATO a Tbilisi, jež pomůže Gruzii přiblížit se úrovni NATO. Plného členství se tak Gruzie nedočká. Důvodem jsou především vztahy mezi Západem a Moskvou, kterou země Západu nechtějí provokovat.

  Ačkoli generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen uvedl, že dveře pro vstup do NATO zůstávají nečlenským zemím otevřené, diplomati z okruhu NATO tvrdí, že krize na Ukrajině debatu ohledně přijímání nových členů ovlivnila. NATO zároveň odložilo udělení členství Černé Hoře, která se měla stát členem NATO na zářijovém summitu NATO.

  Kam dál?
  Nový balíček opatření přiblíží Gruzii k NATO (25.6. 2014)

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  ---

  Jaderné elektrárny vyrábí elektřinu již šedesát let

  Přesně před šedesáti lety sovětští vědci připojili první jadernou elektrárnu do elektrické sítě. V roce 1954 tak došlo k přesunu jaderného know how ze sféry vojenské do sféry civilní. Elektrárna v Obninsku přestala fungovat v roce 2002 a dnes je z ní muzeum.

  "Reaktor, který byl postavěn za pouhých osm až devět měsíců, byl schopen uvolnit energii, která by vystačila na ohřátí 50 tisíc hrnků kávy," uvedl Michail Gayadin, který v elektrárně monitoruje úroveň radiace, která se může uvolňovat ještě 50 let po uzavření elektrárny.

  Zdroj: The Economic Times (Indie)

  ---

  Turecko se obává vývoje v Iráku, NATO jej ujistilo o svém závazku

  Ankara se obává potenciálního "přelití" chaosu, který je v současnosti v Iráku. Severoatlantická aliance ho proto ujistila, že nebude váhat při potřebě bránit Turecko před rozšířením konfliktu. "Mohu Vás ujistit, že spojenci z NATO stojí společně a jednotně a soustředíme se na efektivní obranu a ochranu všech našich spojenců včetně Turecka," uvedl generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

  Na Blízkém východě a v okolí Turecka podle tureckého ministra zahraničí Ahmeta Davutoğlu probíhá velmi komplikovaný proces, a proto je nyní "čas na častější konzultace a společné kroky".

  Kam dál?
  NATO zvažuje ukončení mise patriot v Turecku (23.6. 2014)

  Zdroj: Hurriyet Daily News (Turecko)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media