natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Rusko obnoví svou vojenskou základnu v Arktidě

    17. září 2013  21:18

    Válečná loď v Arktidě (ilustrační foto) | foto: Kanadské ministerstvo obrany

    Rusko obnoví svou vojenskou základnu v Arktidě

    Rusko znovu otevře na Arktidě svou vojenskou základnu, která byla naposledy funkční v období studené války. Ruské námořnictvo již na základnu na Novosibiřských ostrovech vyslalo čtyři ledoborce doprovázené deseti válečnými loděmi. Kromě vojenské základny by se na ostrovech měla obnovit i funkčnost tamního letiště, jež by využívali jak vědci, tak v případě potřeby i záchranáři. "Naše jednotky opustily základnu v roce 1993, přičemž její poloha je v Arktickém oceánu stále velice důležitá," prohlásil ruský prezident Vladimir Putin s tím, že je otevření základny součástí plánu zabezpečit zemi energetické zdroje v arktickém regionu a zajistit bezpečí na transportní cestě v Severním moři.

    Ačkoliv byla v posledních několika letech díky tání "severní cesta" lodím zpřístupněna na delší období, analytici se k jejímu hojnějšímu komerčnímu využívání staví skepticky především díky špatné infrastruktuře, plovoucím krám, úzkým průlivům, mělkým vodám a častým bouřkám. Právě obnovení využívání "severní cesty" je nicméně předpokladem pro nárůst v těžbě tamních energetických zdrojů ze strany Ruska.

    Kam dál?
    Přístup NATO k Arktidě vyslal do Ruska pozitivní zprávu (21.6. 2013)

    Zdroj: Reuters (Velká Británie)

    ---

    Japonsko chce rozšířit pravomoci své armády

    Japonský premiér Shinzo Abe se pokusí prostřednictvím reinterpretace ústavy rozšířit roli armády, která je v současnosti omezená pouze na možnost jednání v sebeobraně. Abe, podle kterého je změna ústavy jeho "historickou misí", představí svůj plán na revizi ústavy speciální poradní komisi pro zákony spojené s obranou. Cílem japonského premiéra je především odstranění zákazu výpomoci napadenému spojenci a zavést do ústavy právo na kolektivní sebeobranu.

    Washington se k návrhu staví zatím se smíšenými pocity. Na jednu stranu američtí představitelé oceňují japonskou vůli hrát významnější roli ve vlastní sebeobraně, na druhou však vidí právo na kolektivní sebeobranu jako možnou roznětku pro zhoršení již tak ošemetných vztahů Japonska s Čínou a Jižní Koreou.

    Čínské ministerstvo zahraničí na nové japonské plány reagovalo pouze konstatováním, "že doufá, že se Japonsko dokáže poučit ze své historie a (…) přispěje k míru v regionu a stabilitě." Kritici návrhu japonského premiéra argumentují, že by změna vedla k intenzivnějšímu zbrojení, které by jen umocnilo regionální napětí a zvýšilo hrozbu konfliktu.

    Kam dál?
    Čína vyzvala USA, aby nepodporovaly Japonsko v teritoriálních sporech (13.9. 2013)

    Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

    ---

    Zpráva OSN o užití chemických zbraní v Sýrii ukazuje na Asada, tvrdí Západ

    Zpráva inspektorů OSN o srpnovém použití chemických zbraní na předměstí Damašku odkryla detaily ohledně typu použitého plynu a jeho nosičů. Ačkoli jejím cílem nebylo identifikovat, kdo za útokem stojí, podle některých expertů její výsledky svědčí o tom, že za útok mohou vládní síly. Dokument potvrdil použití nervového plynu sarinu a inspektoři podle něj dokonce již určili pravděpodobnou trajektorii nosičů.

    Podle americké expertky na chemické zbraně Amy Smithson útok nese znaky "vojenského výcviku v doktríně chemických zbraní". Smithson jako důkaz svého tvrzení uvedla, že "bylo současně zaměřeno několik míst a útok proběhl v ranních hodinách, kdy nejméně fouká vítr a denní teploty jsou na svém minimu, díky čemuž plyn zůstane soustředěn v jednom místě".

    Spojené státy americké, Velká Británie a Francie mezitím varovaly syrského prezidenta Bašára Asada, že v případě nedodržení podmínek pro odevzdání syrských chemických zbraní ponese následky svého jednání.

    Kam dál?
    Inspektoři OSN předali zprávu o použití chemických zbraní v Sýrii (16.9. 2013)

    Zdroj: Haaretz (Izrael)

    ---

    Turecko údajně sestřelilo vojenskou helikoptéru Sýrie

    Podle tvrzení turecké vlády jeden z jejich letounů v tureckém vzdušném prostoru sestřelil vojenskou helikoptéru Sýrie. Posádka helikoptéry byla podle tureckých úřadů opakovaně tureckými piloty varována, aby opustila vzdušný prostor Turecka, směr svého letu nicméně nezměnila, načež byla sestřelena. "Nikdo se od nynějška nijak neodváží narušit turecké hranice," uvedl k celému incidentu turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu.

    Syrská armáda potvrdila, že přišla o helikoptéru, která během průzkumné mise omylem překročila hranice s Tureckem. Turecko v minulosti zintenzivnilo obranu své 550 kilometrů dlouhé hranice se Sýrií právě kvůli táhnoucí se syrské občanské válce, přičemž zpřísněný režim stále trvá.

    Kam dál?
    Turecko vyslalo k hranici se Sýrií další vojáky (10.9. 2013)

    Zdroj: The New York Times (USA)

    ---

    Rasmussen poděkoval Džibutsku za podíl na boji proti pirátství

    Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen na schůzce s džibutským prezidentem Ismailem Omarem Guellehem vyjádřil poděkování za vedoucí úlohu Džibutska v boji proti pirátství. "Oddanost Džibutska v boji proti pirátům a vaše podpora našemu úsilí je vysoce oceňovaná," vyzdvihl podíl Džibutska na aliančních protipirátských snahách na schůzce v Bruselu Rasmussen. Mimo jiné také uvedl, že vztah NATO a Džibutska skýtá potenciál k rozvoji další spolupráce.

    Leadeři obou stran se také shodli na nutnosti stabilizovat situaci v Somálsku, neboť kořeny pirátství podle Rasmussena leží nikoliv na moři, ale na pevnině. Přestože k poslednímu úspěšnému pirátskému útoku došlo před více jak rokem, alianční mise Oceánský štít je u Afrického rohu stále aktivní.

    Kam dál?
    NATO a Japonsko diskutovaly o postupu proti pirátům (20.8. 2013)
    Seychely cvičí s protipirátskými silami NATO (2.8. 2013)

    Zdroj: NATO

    dun; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media