natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Nizozemci ukončí misi Patriotů v Turecku

  27. srpna 2014  15:07

  Systém patriot nizozemské armády | foto: Nizozemské ministerstvo obrany

  Nizozemci ukončí misi Patriotů v Turecku

  Téměř dva roky provozuje Nizozemsko v turecké provincii Adana dvě protiraketové baterie systému Patriot. Systém zde chrání Turecko proti raketovým útokům ze Sýrie. Nyní holandské ministerstvo obrany oznámilo, že již nemá zdroje pro pokrytí nákladů na delší umístění systému v Turecku, zejména se jedná o náročnou údržbu a pobyt obsluhy.

  Související texty:

  Podle představitele tureckého ministerstva obrany Aliance posuzuje budoucí požadavky mise a dostupnost jiných baterií Patriot. Mluvčí tureckého ministerstva zahraničí uvedl, že Turecko oceňuje solidaritu projevenou holandským spojencem. Jednání s Aliancí o náhradě nizozemských baterií pokračují.

  Kam dál?
  Turecko svolalo mimořádnou schůzku NATO kvůli situaci v Iráku (12.6. 2014) 

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  USA: Egypt a Spojené arabské emiráty provádí nálety v Libyi

  Egypt a Spojené arabské emiráty jsou zodpovědné za dvě série náletů na ozbrojené islamistické frakce v Tripolisu z minulého týdne, uvedli američtí představitelé. Tito dva spojenci měli jednat bez vědomí Washingtonu. Egypt odmítl, že by prováděl jakékoliv vojenské operace na území Libye.

  Libyjský představitel při OSN Ibrahím Dabaši byl ohledně zapojení Egypta a SAE skeptický. Podle něj tyto země na provedení náletů nemají techniku a navíc je pro ně celá věc politicky velmi citlivá. Podle Američanů měl Egypt poskytnout základny, zatímco letadla a piloti byli ze SAE. Další informace poskytnuty nebyly.

  Kam dál?
  Západ se kvůli nepokojům stahuje z Libye (31.7. 2014) 

  Zdroj: France 24 (Francie)

  ---

  Obama schválil pozorovací lety nad Sýrií

  Prezident USA Barack Obama schválil provádění pozorovacích letů nad Sýrií, jejichž cílem je získat informace o aktivitách Islámského státu (IS). Podle zpravodajů může tento krok přiblížit USA k bombardování syrského území, které je pod kontrolou džihádistů. Podobné nálety proti IS už Američané provádí v sousedním Iráku.

  Západní vlády dosud odmítaly nařčení ze spolupráce s prezidentem Bašárem al-Asadem, kterého po vypuknutí povstání proti jeho vládě opakovaně vyzvaly k rezignaci. Zástupce poradce pro národní bezpečnost Benjamin Rhodes říká, že spojením sil s Asadem by si USA trvale znepřátelily sunnity, kteří jsou nepostradatelní pro vytlačení IS. Podle představitelů  Pentagonu má být jediným způsobem eliminace hrozby IS použití vojenských prostředků. Prezident Obama se ovšem vojenské akci v Sýrii bránil.

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  ---

  Rasmussen: NATO vytvoří předvoj ve východní Evropě

  Polsko a pobaltské země tlačí na posílení přítomnosti NATO a šéf NATO nyní slíbil „viditelnější přítomnost Aliance na Východě“. Podle generálního tajemníka NATO Anderse Fogh Rasmussena by tento předvoj měly tvořit jednotky ve stavu velmi vysoké připravenosti, začleněné mezi Síly rychlé reakce NATO. Tyto jednotky zde mají být „tak dlouho, jak bude potřeba.“ Jiné státy Aliance se ovšem obávají, že by tento krok mohla Moskva vnímat jako provokaci, a proto jsou spíše pro mírnější opatření.

  speciální příloha:

  Summit NATO 2014

  Summit NATO 2014 ve Walesu.

  Je zásadní, aby každý potenciální útočník věděl, že pokud pomyslí na útok proti členovi NATO, budou proti němu stát i jednotky Alince, dodal Rasmussen.

  Otázka základen na území východně za někdejší železnou oponou bude jedním z témat summitu Aliance ve Walesu. Základny můžou fungovat na principu rotace s vysokou frekvencí střídání jednotek. Tyto mohou být nasazeny během hodin, řekl Rasmussen. NATO zaspalo okamžik, kdy Rusko vyměnilo roli strategického partnera za aktéra hybridní války, píše Guardian.

  Kam dál?
  Polsko a Pobaltí chtějí zaměřit protiraketový štít na Rusko (25.8. 2014)

  Zdroj: Polskie Radio (Polsko), The Guardian (Velká Británie)

  ---

  Šéf NATO nevyloučil alianční intervenci v Iráku

  Podle generálního tajemníka NATO Anderse Fogh Rasmussena bude každá irácká žádost o pomoc konstruktivně zvážena. Podle jeho názoru má mezinárodní společenství odpovědnost za zastavení postupu Islámského státu (IS). Rasmussen uvítal americké bombardování IS, nicméně spuštění vojenské akce NATO by si vyžadovalo souhlas všech členů Aliance.

  Analýza natoaktual.cz

  Rasmussen také zdůraznil, že Francie by ve věci prodeje vojenských lodí Mistral měla naslouchat svým spojencům. Britský premiér David Cameron považuje uskutečnění takového obchodu v době ruské agrese na východní Ukrajině za nemyslitelný. Generální tajemník však věří, že Francie zváží připomínky spojenců a přihlédne k celkové bezpečnostní situaci v Evropě.

  Kam dál?
  Maďarsko pošle na pomoc Iráku munici (22.8. 2014)

  Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media