natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Německé rakety Patriot zůstanou v Turecku další rok

  9. ledna 2014  15:40

  Baterie střel Patriot rozmístěná u tureckého města Adana. (Ilustrační foto) | foto: NATO photos

  Německé rakety Patriot zůstanou v Turecku další rok

  Německá vláda rozhodla o prodloužení zahraniční mise nasazení raket Patriot v Turecku do konce ledna 2015 s možností dalšího budoucího prodloužení. Nyní musí rozhodnutí posvětit ještě německý parlament. Součástí mise je také účast čtyř set německých vojáků.

  Patrioty v Turecku slouží k ochraně tureckého území před případným útokem ze sousední Sýrie. O jejich umístění požádala Ankara v roce 2012. Ty německé jsou umístěny ve městě Kahramanmaraş od ledna 2013, přičemž velení má na starosti Severoatlantická aliance.

  Kam dál?
  Střely Patriot u hranic Sýrie zůstanou, Turecko je prý stále v nebezpečí (14.11. 2013)

  Zdroj: Hurriyet Daily (Turecko)

  ---

  Francie sníží počet vojáků v Mali

  Paříž se rozhodla snížit počet francouzských vojáků působících v Mali. Do poloviny února by tak jejich počet měl klesnout ze současných dvou a půl tisíc na 1600. Uvedl to francouzský prezident Froncis Hollande při návštěvě letecké základny francouzských vzdušných sil ve  městě Creil.

  Analýza

  Hollande zároveň potvrdil, že se Francie bude dále držet plánu na postupné snižování vojáků v zemi. V polovině letošního roku by tak v Mali měla zůstat tisícovka vojáků, která „by měla být dostatečná pro vypořádání s případnými hrozbami, jež i nadále představují teroristické skupiny operující na severu Mali“.

  Kam dál?
  Francouzi se stáhnou z Kosova (29.11. 2013)

  Zdroj: The Voice of Russia (Rusko)

  ---

  EU zvažuje operaci ve Středoafrické republice, chce zabránit masakrům civilistů

  Státy Evropské unie zvažují společnou operaci ve Středoafrické republice kvůli obavám z možného masového vraždění civilistů. Až 1200 vojáků by tak mohlo pomoci africkým a francouzským vojákům, kteří se v zemi snaží zajistit bezpečnost. Pokud se na nutnosti vyslat evropské vojáky do země zástupci států EU dohodnou, operace by měla být schválena na příštím setkání ministrů zahraničí EU.

  Pod mandátem OSN v současnosti v zemi působí 1600 francouzských a 4000 afrických vojáků. Jejich úkolem je uklidnit násilí vyprovokované křesťanskými milicemi a bývalými rebely, kteří v minulém roce připravili puč pro svržení prvního muslimského prezidenta země.

  Kam dál?
  Francie: Do středoafrické republiky pošlou vojáky další evropské země (18.12. 2013)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Bílý dům se viceprezidenta po Gatesově kritice zastal

  Americký prezident Barack Obama a někteří další představitelé americké administrativy se zastali současného amerického viceprezidenta Joe Bidena poté, co bývalý ministr obrany Robert Gates ve své knize na jeho adresu uvedl, že „se mýlil v téměř každém významném zahraničně-politickém a národně-bezpečnostním tématu za poslední čtyři desítky let“.

  Mluvčí Bílého domu Jay Carney řekl, že „jako senátor stejně jako viceprezident byl Joe Biden jedním z vůdčích postav své doby a v posledních pěti letech je vynikajícím poradcem prezidenta“. Ve stejném tónu mluvčí ministerstva zahraničí Jen Psaki uvedla, že ministr zahraničí John Kerry „snad nikoho nerespektuje více, když přijde na otázky zahraniční politiky“.

  Kam dál?
  Obama nevěřil vlastní válečné strategii, píše bývalý ministr obrany Gates (8.1. 2014)

  Zdroj: The Globe and Mail (Kanada)

  ---

  NATO čeká nabitý rok, připravuje se na summit i stažení z Afghánistánu

  Dvěma klíčovými událostmi roku 2014 budou pro Severoatlantickou alianci zářijový summit ve Walesu a stažení většiny zahraničních vojáků z Afghánistánu na konci roku. Summit se bude soustředit na to, aby spojenci investovali do potřebných schopností, abychom jako aliance „zůstali silní a připravení reagovat na budoucí výzvy,“ uvedl generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

  Na summitu se Aliance kromě ohlédnutí za svým působením v Afghánistánu zaměří také na svou budoucí roli v zemi, která by měla zahrnovat výcvik a asistenci afghánským bezpečnostním složkám.

  Kam dál?
  Wales se chystá na summit NATO 2014 (1.11. 2013)

  Zdroj: NATO

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media