Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Wales se chystá na summit NATO 2014

1. listopadu 2013  17:06
Summit NATO - ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Wales se chystá na summit NATO 2014

Britský premiér David Cameron oznámil, že příští summit Severoatlantické aliance se uskuteční ve waleském resortu Celtic Manor. Velká Británie bude summit NATO hostit poprvé od roku 1990, kdy alianční partnery v Británii přivítala ještě Margaret Thatcher. „Summit bude také o budoucnosti naší Aliance. Británie byla vždy v popředí jejího formování od doby jejího vzniku v roce 1949 až po současné alianční operace a summit v roce 2014 bude klíčový pro zajištění toho, aby NATO i nadále zůstalo relevantní, moderní, přizpůsobivou silou jedenadvacátého století,“ uvedl Cameron.
 
Konání příštího summitu Aliance ve waleském hrabství Gwent ocenil i místní policejní komisař Ian Johnston. „Je to skvělá příležitost, aby se Gwent zase jednou ukázal na mezinárodní scéně a velmi nás těší, že můžeme hostit tak prestižní událost,“ uvedl Johnston.

„Bude to velká výzva pro naše bezpečnostní složky, ale s našimi zkušenostmi ze summitu ministrů zahraničí EU v roce 2005 a nad [golfovým kláním] Ryder Cup v roce 2010 na stejném místě věříme, že ve spolupráci s dalšími agenturami a partnery bude událost dobře zabezpečena.“

Kam dál?
Summit NATO v roce 2014 bude hostit Velká Británie (30.9. 2013)

Zdroj: ITV, South Wales Argus (Velká Británie)

---

Rusko couvá od spolupráce s NATO v otázce raketového systému

Ruský prezident Vladimir Putin zrušil příkaz, kterým byla v roce 2011 zřízena skupina, která měla s Aliancí spolupracovat v otázce protiraketové obrany. Putin zároveň odvolal dekret z minulého roku, kterým vytvořil post speciálního vyslance pro jednání o obranném štítu s NATO. Tato eliminace signalizuje posun Moskvy směrem od řešení dlouhotrvajících obav, které plynou z plánu Severoatlantické aliance pro evropskou raketovou obranu.

Kreml považuje protiraketový štít NATO za hrozbu pro své strategické atomové zbraně a nebere v potaz ujištění USA, že plánované interceptory nezaměří ruské rakety. Moskva se nechala slyšet, že bude reagovat na postup NATO formou prohloubení obranné spolupráce se středo-asijskými státy, které jsou součástí Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti. Moskva zároveň oznámila dodávku střel S-300 pro Bělorusko a Kazachstán.

Kam dál?
Rusko žádá kompromis v otázce protiraketového deštníku (29.10. 2013)

Zdroj: National Journal (USA)

---

Sýrie zničila všechna svá zařízení pro výrobu chemických zbraní

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) uvedla, že Sýrie zničila a zapečetila všechna svá deklarovaná zařízení pro výrobu chemických zbraní. Splnila tak termín, který jí nařídil mezinárodní dozor. OPCW uvedla, že navštívila 21 z 23 zařízení po celé zemi. Zbylé dvě bylo nebezpečné navštívit, ale z nich byl chemický materiál přemístěn již dříve.

„OPCW je spokojena. Viděla a potvrdila zničení všech 23 deklarovaných zařízení pro produkci chemických zbraní.“ Mezinárodní inspektoři zapečetili celý syrský chemický arzenál. Celkem tak zajistili tisíc tun chemických zbraní.

Kam dál?
Konflikt v Sýrii nebude řešen vojensky, tvrdí šéf NATO (14.10. 2013)

Zdroj: France24 (Francie)

---

Hagel kritizoval přístup některých amerických států k partnerům homosexuálních vojáků

Státy odmítající vydat identifikační (ID) karty partnerům homosexuálů dělají chybu, uvedl americký ministr obrany Chuck Hagel, když kritizoval americké státy, které se tímto postupem vzpírají Pentagonu. Některé státy totiž odmítají udělit ID karty zákonným partnerům amerických homosexuálních vojáků, které jim umožňují čerpání výhod.

„Nejenže tak dochází k porušování závazků plynoucích z federálních zákonů, ale zároveň tyto státy vytvářejí problémy a nerovnost tím, že nutí páry cestovat... na základny, které ID karty vydávají,“ řekl Hagel. Pentagon za takové státy označil Floridu, Georgii, Indianu, Louisianu, Mississippi, Oklahomu, Jižní Karolínu, Texas a Západní Virginii.

Ve své řeči Hagel dále oznámil, že nařídil námořní pěchotě, aby urychlila výrobu a dodání letounů V-22 Osprey Izraeli. Osprey je letoun schopný vzlétnout a přistát jako vrtulník a létat jako klasické letadlo. USA tak poprvé prodají Ospreye do zámoří.

Kam dál?
Americká armáda oslavuje homosexuály, červen bude jejich měsícem (19.6. 2012)

Zdroj: The Washington Post (USA)

---

Rusko zlepšuje své vojenské schopnosti, NATO reaguje

Vojenské vyzbrojování a zlepšování schopností Ruska vyvolává znepokojení v členských státech Severoatlantické aliance, které leží v blízkosti jeho hranic - především státy Pobaltí. Ostatní členové Aliance jsou překvapeni úsilím Moskvy, která vydává obrovské finanční obnosy, aby dokázala čelit hrozbě ze Západu, jejíž realizaci západní státy odmítají.

NATO se mezitím chystá na mezinárodní cvičení Steadfast Jazz, které proběhne v Lotyšsku a Polsku. Při něm budou státy nacvičovat zásah Sil rychlé reakce proti anonymnímu útoku na  alianční teritorium z fiktivní oblasti.

„[Cvičení] Steadfast Jazz je pro nás důležité, jelikož se jedná o první cvičení, při kterém se soustředíme na obranu našeho teritoria,“ uvedl lotyšský ministr obrany Artis Pabriks.

NATO v poslední době uskutečnilo také další cvičení v blízkosti hranic s Ruskem, když ve středním Norsku nacvičovalo letecké manévry v rámci cvičení Brilliant Arrow.

Kam dál?
NATO zvýší počet svých cvičení (31.10. 2013)
NATO plánuje největší cvičení za posledních sedm let (23.9. 2013)

Zdroj: InSerbia (Srbsko)

koc; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.