natoaktual.cz

NATO vyšetří incident mezi francouzskými a tureckými loděmi ve Středomoří

19. června 2020  23:00
 
Turecké námořnictvo. Ilustrační snímek
Turecké námořnictvo. Ilustrační foto. | foto: Turecké ministerstvo obrany

NATO vyšetří incident mezi francouzskými a tureckými loděmi ve Středomoří

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg oznámil, že Aliance vyšetří, zda Turecko skutečně porušuje embargo OSN na dovoz zbraní do Libye, jak tvrdí Francie. Podle Francouzů turecké lodě několikrát zamířily své zbraně na francouzskou fregatu Courbet, která se snažila přiblížit k jedné z podezřelých tureckých civilních lodí. Francie, stejně jako dalších osm zemí, označila toto jednání za akt agrese, Turecko však jakékoliv akce vůči francouzské lodi popírá. Podle Stoltenberga je vyšetření incidentu nezbytné pro to, aby se situace vyjasnila. „Myslím, že to je ten nejlepší způsob, jak se s tím vypořádat,“ dodal.

Libyi zmítá chaos od pádu režimu Muammara Kaddáfího v roce 2011. Země je nyní rozdělena mezi západní část pod nadvládou mezinárodně uznané vlády v Tripolisu podporované především Tureckem, ale také Katarem a Itálií, a východní část ovládanou armádou generála Chalífy Haftara, kterého podporují arabské země jako Jordánsko a Spojené arabské emiráty, ale také Rusko nebo Francie.

Kam dál?
Alianční schůzka řešila i spory Francie a Turecka (18.6. 2020)

Zdroj: France 24 (Francie)

---

Ministři obrany zemí NATO řešili kroky vůči Rusku i covid-19

Ministři obrany členských zemí Severoatlantické aliance se sešli prostřednictvím videokonference, aby řešili současné bezpečnostní výzvy. Mezi tématy nechyběly ani Rusko a covid-19. „Úkolem NATO je ochránit své členy před jakoukoliv hrozbou,“ okomentoval jednání generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

V otázce Ruska ministři projednávali především jeho rostoucí jaderný arzenál a s ním spojenou rétoriku, kterou Stoltenberg označil za „nebezpečnou a destabilizující.“ Podle šéfa NATO se členské země dohodly, že na tuto výzvu odpoví pouze navýšením svých konvenčních schopností a zavedením nových technologií, jako jsou například letouny páté generace, ale nebudou navyšovat počty jaderných zbraní.

Ministři dále jednali o průběhu misí NATO v Iráku a Afghánistánu, které Stoltenberg označil za „životně důležité pro zajištění míru a rozvoje těchto zemí,“ a o aktivitách spojených s nemocí covid-19. Po případ jejího návratu se spojenci dohodli na vytvoření infrastruktury pro podporu civilních zdravotníků, včetně vytvoření zásob zdravotnického vybavení.

Kam dál?
NATO posílí protiraketovou a vzdušnou obranu kvůli Rusku. Detaily jsou tajné (18.6. 2020)

Zdroj: Ministerstvo obrany USA

---

NATO připravuje zásoby zdravotnického vybavení pro případ další vlny pandemie

Ministři obrany členských států Severoatlantické aliance se během společné videokonference dohodli na vytvoření zásob zdravotnického materiálu pro případ příchodu další vlny šíření nákazy covid-19. Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga tento krok zajistí, že se krize zdravotní nestane krizí bezpečnostní.

Ministři také pro případ, že by se pandemie vrátila, odsouhlasili nový plán. Ten se týká především činností, které Aliance vykonávala při první vlně, jako je převoz zdravotnických potřeb či stavba polních nemocnic. „Pokud druhá vlna skutečně udeří, jsme připraveni se navzájem podporovat,“ okomentoval plán Stoltenberg.

Kam dál?
NATO chce společnou přípravu na možnou druhou vlnu koronaviru (16.6. 2020)

Zdroj: CBC (Kanada)

---

Turecko stále blokuje plány NATO na obranu Pobaltí

Turecko i nadále blokuje nové plány Severoatlantické aliance na obranu Polska a pobaltských zemí. I když byly tyto plány odsouhlaseny již na loňském summitu NATO v Londýně, podle několika aliančních diplomatů pokračuje Turecko v jejich blokaci, a to tak, že vojenským velitelům znemožňuje jejich uvedení do praxe.

Důvodem tohoto jednání je především turecká snaha přimět ostatní alianční země, aby zařadily kurdské organizace PKK a PYD na své seznamy teroristických organizací.

Kam dál?
Turecko blokuje vojenské plány NATO, žádá o podporu proti Kurdům (27.11. 2020)

Zdroj: Ekathimerini (Řecko)

---

Svět potřebuje zpátky policistu, říká bývalý šéf NATO Rasmussen

Je potřeba, aby Spojené státy americké hrály ve světě silnější roli, prohlásil pro Euronews bývalý generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen. „Z minulosti již víme, že když se Američané stáhnou a zanechají po sobě vakuum, že to vakuum vyplní nějaký darebák, což se přesně teď děje,“ vysvětlil Rasmussen svůj pohled na současnou situaci ve světě.

Podle Rasmussena svět potřebuje svého policajta, který zajistí právo a pořádek. Dodal také, že jediným kandidátem na tuto úlohu jsou podle něj právě Spojené státy. „Evropa by samozřejmě měla svou bezpečnost posílit, o tom není pochyb. Zároveň však evropskou bezpečnost považuji za úzce propojenou s Amerikou. Ostatně, to je důvodem, proč jsme založili NATO,“ doplnil.

Kam dál?
Německo a NATO varují před snížením počtu amerických vojáků v Německu (17.6. 2020)

Zdroj: Euronews (Francie)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek