natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO má problémy s novými silami rychlé reakce

  28. listopadu 2014  19:08

  Kanadští vojáci během cvičení Anakonda v Polsku (ilustrační foto) | foto: MON

  NATO má problémy s novými silami rychlé reakce

  Vytvoření nových sil rychlé reakce, hlavního bodu odpovědi Severoatlantické aliance na ruskou anexi Krymu, se ukázalo být obtížnější, než se předpokládalo. Záměrem vedoucích představitelů Aliance byly jednotky schopné v případě potřeby rychle posílit státy východní Evropy, které dříve byly pod sovětskou nadvládou a dnes jsou členy NATO. Hlavní překážkou je podle britského zástupce v NATO Adama Thomsona nedostatek klíčových zařízení a diskuse o financování.

  Jedním z důvodů je zmenšování ozbrojených sil Aliance, které od dob studené války snižuje schopnost přesunu techniky po celé Evropě. Některé z jednotek by měly být připraveny k nasazení do dvou dnů, což je o tři dny méně než potřebují současné Síly rychlé reakce NATO. Příští týden se sejdou ministři zahraničí zemí Aliance k projednání dalšího postupu. Neočekává se však, že by tento „předvoj“ byl akceschopný dříve než v roce 2016.

  Kam dál?
  Zvláštní síly budou stále připravené k boji i kvůli Rusku, plánuje NATO (1.9. 2014)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  NATO chce návrat k plnohodnotnému partnerství s Ruskem

  Ředitel Informační kanceláře NATO v Moskvě Robert Pszczel řekl, že země Severoatlantické aliance by chtěly s Ruskem opět navázat vztahy v duchu plnohodnotného partnerství. Představitel Aliance nicméně poznamenal, že v tuto chvíli neexistuje jakákoliv spolupráce s Ruskem. Dále vyjádřil naději na budoucí postup Moskvy v souladu s mezinárodním právem v záležitostech Ukrajiny.

  V souvislosti s Ukrajinou Pszczel mluvil o pokračování Ruska v destabilizaci země a jejího okolí. Vztahy NATO s Ruskem se dramaticky zhoršily poté, co Aliance obvinila Moskvu z destabilizace situace na konfliktem narušené Ukrajině a odsoudila březnovou anexi Krymu. Prvního dubna letošního roku NATO ukončilo veškerou spolupráci s Ruskem a dále udržuje pouze kontakty od úrovně velvyslanců výše.

  Kam dál?
  Ruská Duma navrhuje vyloučení USA z NATO (26.11. 2014)

  Zdroj: Sputnik (Rusko)

  ---

  Afghánský senát schválil bezpečnostní dohody s USA a NATO

  Po schválení dolní komorou byla silnou většinou schválena Dvoustranná bezpečnostní dohoda mezi Kábulem a Washingtonem a Dohoda o statutu sil NATO i horní komorou afghánského parlamentu. Pouze 7 zákonodárců ze 102 se postavilo proti dohodám zajišťujícím přítomnost až 12 500 zahraničních vojáků v zemi i po konci roku 2014. Hlasování proběhlo v době, kdy Tálibán a další povstalecká hnutí stupňují své útoky na domácí i zahraniční cíle.

  Ratifikaci dohod přivítal generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Nyní má Aliance právní oporu potřebnou pro pokračování v nebojové misi odsouhlasené afghánskými úřady, jejímž úkolem je výcvik, poradenství a pomoc afhánským bezpečnostním silám. Mise Rozhodná podpora bude stavět na úspěších dosažených misí ISAF a pomůže afghánským silám přijmout odpovědnost za bezpečnost země.

  Kam dál?
  Afghánský parlament schválil vojenské dohody s NATO a USA (24.11. 2014)

  Zdroj: Rádio Svobodná Evropa (USA/ČR) + Khaama (Afghánistán)

  ---

  Afghánistán zasáhla vlna útoků Tálibánu

  Odpálení sebevražedného útočníka Tálibánu otřáslo čtvrtí Kábulu, kde sídlí mnoho ambasád a zahraničních obyvatel, jen pár hodin po sebevražedném útoku na vozidlo britského velvyslanectví. Tento útok si vyžádal nejméně šest životů. Následně se z místa ozývala střelba a další výbuchy. Útočník byl později zastřelen bezpečnostními silami.

  Tálibán se přihlásil k útoku i následné střelbě, cílem měl být penzion často využívaný cizinci. Náměstek afghánského ministra vnitra uvedl, že útok zranil jednoho cizince. Podle mluvčího Tálibánu je útok odpovědí na nedávno podepsané bezpečnostní dohody.

  Kam dál?
  Ghání: Indie a Pákistán nepovedou svoji válku v Afghánistánu (26.11. 2014)

  Zdroj: Stars and Stripes (USA)

  ---

  Rusko vidí členství Ukrajiny v NATO jako hrozbu pro globální stabilitu

  Náměstek ruského ministra zahraničí Alexej Meškov řekl, že Rusko považuje možné ukrajinské členství v NATO za ohrožení globální stability. Ukrajinský prezident Petro Porošenko již dříve navrhl Kyjevu, aby zvážil opuštění politiky „mimo bloky“ a umožnil tak zapojení Ukrajiny do vojenských aliancí. Meškov na toto tvrzení reagoval slovy o „obrovských“ geopolitických následcích takového kroku.

  Jakkoliv má každý stát právo na vlastní rozhodnutí, je podle Meškova nezbytné, aby země jako Rusko v první řadě zvážily zájmy evropské a globální bezpečnosti. Meškov tvrdí, že existuje mnoho mechanismů, které zaručí bezpečnost státu, aniž by došlo k narušení globální nebo regionální stability. Porošenko však trvá na tom, že pokus připojit zemi k Alianci by nyní „přinesl více škody než užitku.“

  Kam dál?
  Porošenko: Ukrajina bude hlasovat o NATO, jakmile splní přístupová kritéria (25.11. 2014)

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media