natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Diskuse v Alianci: Steinmeier je proti členství Ukrajiny v NATO

    24. listopadu 2014  15:24

    Německý parlament. Ilustrační foto. | foto: Wikimedia / Cezary Piwowarski

    Diskuse v Alianci: Steinmeier je proti členství Ukrajiny v NATO

    Zatímco německý ministr zahraničí Frank Walter Steinmeier je jednoznačně proti členství Ukrajiny v NATO, Washington si přeje nechat dveře novým členům otevřené. Samotná Ukrajina chce do NATO vstoupit, vláda si to při zasedání nové koalice stanovila jako svůj naléhavý cíl. Steinmeier však chce další vztahy NATO s Ukrajinou formovat v rámci partnerství, nikoliv členství.

    Mluvčí amerického ministerstva zahraničí prohlásil, že Washington zachovává politiku otevřených dveří, a nic tedy nenamítá proti přání Kyjeva připojit se k Alianci. Ukrajinci mají právo vybrat si svou politiku sami. Ministr Steinmeier vidí v dlouhodobém hledisku jako nereálné také členství Ukrajiny v EU.

    Kam dál?
    Stoltenberg odmítá žádost Kremlu o záruky členství Ukrajiny v NATO (21.11. 2014)
     

    Zdroj: Der Spiegel (Německo)

    ---

    Afghánský parlament schválil vojenské dohody s NATO a USA

    Afghánský parlament dal zelenou dohodám povolujícím pobyt zahraničních jednotek v zemi i po konci tohoto roku, kdy se ze země stáhnou bojové útvary. Zhruba 10 000 převážně amerických vojáků tak v Afghánistánu zůstane. Ve prospěch schválení dohod s NATO a USA se afghánští zákonodárci vyslovili v poměru 152:5.

    Dohody, které umožní Alianci a Spojeným státům mít příští rok v Afghánistánu až 12 000 vojáků, byly podepsány afghánským prezidentem Ašrafem Gháním již 30. září. Musely však být schváleny i parlamentem. Zahraniční jednotky budou v zemi pomáhat národním bezpečnostním silám, které čelí útokům ozbrojenců hnutí Tálibán.

    Kam dál?
    Německo se chystá v Afghánistánu ponechat přes 800 vojáků (20.11. 2014)

    Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

    ---

    Finský prezident: Připojení k NATO by poškodilo vztahy s Ruskem

    V tuto chvíli není pravý čas pro připojení Finska k NATO, domnívá se finský president Sauli Niinistö. Podle něj by připojení k Alianci „nepochybně poškodilo vztahy s Ruskem.“ Prohlášení finského premiéra Alexandera Stubba, jehož postoj je považován za proalianční, prezident komentoval s tím, že o členství nebylo formálně diskutováno, ani rozhodnuto. Podle Niinistöho byla vhodnější doba pro připojení Finska k Alianci před 20 lety, kdy bylo Rusko slabé.

    Finsko sdílí s Ruskem 1 300 km dlouhou hranici, narušování vzdušného prostoru ruskými vojenskými letadly je považováno za testování reakcí Finska a připomínání přítomnosti Ruska. Prezident připomněl, že ačkoliv Finsko není členem NATO, jeho armáda čítá 250 000 vojáků a nedávno zvýšilo výdaje na obranu. Současnou bezpečnostní situaci popisuje prezident z finského pohledu jako „rovnováhu“ a poukazuje na členství země v EU.

    Kam dál?
    Finský prezident: Západ stojí na prahu nové studené války (6.11. 2014)

    Zdroj: Yle Uutiset (Finsko)

    ---

    Nová stíhačka pro NATO? Airbus nevyloučil spolupráci s Boeingem

    Výkonný viceprezident Airbusu Domingo Ureña Raso se domnívá, že partnerství s firmami Lockheed Martin nebo Boeing stojí za zvážení. Raso prohlásil, že mezinárodní průmyslová spolupráce pro Airbus není hrozbou. Společná výroba stíhačky s americkou firmou by pro Airbus mohla být výhodná. Společný vývoj letounu s americkou firmou by pro Airbus znamenal i jisté financování a zákazníky ze strany amerického letectva a námořnictva.

    Douglas Barrie, odborník na vojenský vzdušný prostor na Mezinárodním institutu pro strategická studia, tvrdí, že Evropa by měla zvážit, zda chce nadále stíhací letouny produkovat, případně jak. Barrie dodává, že vývoj bitevníku nové generace trvá až 20 let. Výroba dvoumotorových stíhaček Rafale a Typhoon, na jejichž produkci se Airbus podílí, by měla skončit před rokem 2020.

    Otázkou zůstává, zda by některá z amerických firem měla o spolupráci zájem. Airbus ovšem může získat partnery i v rámci evropského trhu. Potenciálními zájemci by mohla být Francie, Německo, Španělsko a další státy, které dosud tíhly k letounu F-35 společnosti Lockheed Martin. Právě proto vypadá spolupráce Airbusu s Boeingem pravděpodobněji.

    Zdroj: Defense News (USA)

    ---

    Američtí vojáci zůstanou v Estonsku

    Pro napjatou bezpečnostní situaci mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem zůstanou vojenské síly Spojených států amerických v Pobaltí a Polsku minimálně do konce roku 2016. Americké vojenské síly zde měly původně sloužit jen do konce roku 2014. Mise jednotek „vytrvalé přítomnosti“ s překrývající se rotací bude podle velitele amerických jednotek v Evropě generála Fredericka Bena Hodgese pokračovat.

    Hodges dodal, že americké jednotky budou přítomny v Litvě, Estonsku, Lotyšsku a Polsku tak dlouho, dokud bude potřeba odstrašit ruskou agresi a zajistit spojence. Jedná se o 600 vojáků z americké 1. armádní brigády, 1. jízdní divize nasazené do Polska a pobaltských států v říjnu. Jejich úkol je nadále stejný, jistit spojence Spojených států pociťujících ohrožení ruskou agresí na Ukrajině a ve vzdušném prostoru NATO.

    Kam dál?
    Všichni za jednoho, ujišťuje šéf NATO pobaltské země kvůli Rusku (20.11. 2014)
    Aliance prodloužila misí na střežení Pobaltí (13.11. 2014)

    Zdroj: ERR News (Estonsko)

    voj; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media