natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO je překvapeno afghánskými požadavky na tanky

  10. ledna 2013  16:09

  Afghánská armáda chce po NATO i tanky, Aliance se nad tím pozastavuje. Ilustrační foto. | foto: Armáda USA

  NATO je překvapeno afghánskými požadavky na tanky

  Vedení mezinárodní mise Severoatlantické aliance v Afghánistánu se podivuje nad požadavky místní armády ohledně potřebného vybavení po roce 2014, kdy bude bojová mise NATO ukončena, a za bezpečnost v zemi budou zodpovědní sami Afghánci. Místní armáda údajně potřebuje tanky a další těžkou techniku.

  NATO školí v Afghánistánu příslušníky místní armády, aby byli schopni bojovat proti příslušníkům Talibánu, kteří umisťují na silnice bomby, dokázali se vypořádat se sebevražednými atentátníky nebo jinými protivládními povstalci, kteří používají spíše guerillové metody boje. „Naši afghánští partneři ale chtějí vybavení, které považujeme vhodné spíše pro plnohodnotný válečný konflikt, tanky a tak podobně,“ řekl novinářům  australský velitel brigády Adam Findlay. Čelní představitelé mise ISAF se domnívají, že za požadavky stojí vzpomínky ze sovětské okupace v 80. letech, kdy se tanky velmi osvědčily.

  Kam dál?
  Afghánistán si nemůže dovolit tak velkou armádu, varují experti (31.8. 2011)

  Zdroj: AFP (Francie)

  ---

  Francie se jaderného arzenálu nehodlá vzdát

  Francouzský prezident Francois Hollande prohlásil, že i přes škrty v armádním rozpočtu se Francie nevzdá svého finančně náročného jaderného arzenálu. Podle něj jsou tyto zbraně naprosto nezbytné pro národní bezpečnost.

  Hollande tvrdí, že vzhledem k povaze globálních hrozeb jeho země jaderné zbraně nutně potřebuje. Navíc je Francie jedinou zemí kontinentální Evropy, jež těmito zbraněmi disponuje. „Mocná síla zastrašení, kterou jaderné zbraně poskytují, přináší Francii schopnost bránit se proti jakékoli hrozbě a také nám umožňují hrát klíčovou roli na světové scéně,“ prohlásil Hollande během svého každoročního pozdravu vojákům.

  Francii čekají v nadcházejících letech masivní škrty v armádních výdajích. Již před časem stáhla všechny své vojáky z nepopulární a velmi drahé války v Afghánistánu.

  Kam dál?
  Francie končí bojovou misi v Afghánistánu (21.11. 2012)

  Zdroj: ABC News (USA)

  ---

  NATO: Do Mali se nechystáme

  Severoatlantická aliance nemá v úmyslu se zapojit do řešení krize v Mali, protože ji o to nikdo oficiálně nepožádal. Podle čelních představitelů NATO Africká unie zatím žádnou žádost o pomoc v boji v severním Mali, které ovládají islamisté, nepodala. Aliance tak reaguje na slova beninského prezidenta Boni Yayiho, jenž by rád viděl NATO po boku sil Africké unie.

  „Nebyla zde žádná žádost ani neproběhla diskuze o možném zapojení NATO v Mali,“ komentoval situaci významný představitel Aliance, který si nepřál bát jmenován. „NATO není nijak zapojeno do této krize, nicméně situaci na severu Mali sledujeme a nebereme ji na lehkou váhu. Ohrožuje bezpečnost a stabilitu země, celého regionu a i dál,“ dodává.

  Kam dál?
  Šéf Africké unie žádá NATO o pomoc v boji proti islamistům v Mali (9.1. 2013)
  Plán na vojenskou intervenci v Mali stagnuje (6.12. 2012)
  Analýza: Nese sahelský sud prachu jméno Azawad? (2.7. 2012)

  Zdroj: Daily Times (Pákistán)

  ---

  Kanada odmítá poslat vojáky do Mali

  Kanada nemá v úmyslu poslat své vojáky do Mali v boji proti islamistům, i když o to Africká unie údajně Severoatlantickou alianci požádala. Premiér Stephen Harper prohlásil, že Kanada společně se svými západními i africkými partnery bude hledat nejvhodnější řešení diplomatickou cestou.

  Harper tak reagoval na slova beninského prezidenta Boni Yayiho, úřadujícího šéfa Africké unie. Yayi prohlásil, že by rád viděl v Mali hrát NATO klíčovou roli společně s africkými jednotkami pod mandátem OSN. Tvrdí, že nepokoje v Mali představují riziko pro celý svět.

  Kam dál?
  Šéf Africké unie žádá NATO o pomoc v boji proti islamistům v Mali (9.1. 2013)

  Zdroj: The China Post (Tchaj-wan)

  ---

  Britská armáda čelí závažným nedostatkům kvůli zpožděným zakázkám

  Britská armáda se potýká s velmi vážnými nedostatky v oblasti letectva a schopnosti doplňovat palivo během letu kvůli velkému zpoždění, které zakázky provází, odhalil tamní Národní auditorský úřad. Ministerstvo obrany již utratilo téměř 800 milionů liber, aby trochu zmírnilo následky zpoždění vývoje transportního letounu A400M, který vyvíjí konsorcium EADS a Airbus SAS.

  „Zpoždění ve vývoji nového letadla a škrty v rozpočtu vedou ke kritickým nedostatkům v některých oblastech armády,“ uvádí audit. „Bude to patrné zejména v situaci, kdy Velká Británie ukončí své působení v Afghánistánu a velká transportní letadla a schopnost doplňování paliva za letu budou skutečně velmi zapotřebí,“ stojí ve zprávě.

  Kam dál?
  Analýza: Strategická reforma obrany Velké Británie – druhá část (10.4. 2012)

  Zdroj: Bloomberg (USA)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media