natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO by mohlo v Sýrii zasáhnout i bez mandátu OSN

  26. srpna 2013  12:32

  Sýrie (ilustrační foto) | foto: Syrské ministerstvo informací

  NATO by mohlo v Sýrii zasáhnout i bez mandátu OSN

  Pokud se potvrdí, že režim prezidenta Bašára Asada použil v konfliktu chemické zbraně, užití síly ze strany Severoatlantické aliance by ospravedlnila humanitární intervence v "kosovském stylu", uvádí analytici a diplomaté. Když by se k ní Washington uchýlil, Spojené státy údajně nebudou mít problémy vytvořit koalici ochotných k vojenskému zásahu.

  Neočekává se, že by vojenský zásah získal mandát Organizace spojených národů. Podle Kremlu byla poslední humanitární intervence, která odstranila režim Muammara Kaddáfího v Libyi, zneužitím mandátu OSN a lze očekávat, že i v případě Sýrie Rusko pro užití síly ruku nezvedne. Naopak Velká Británie a Francie by se ke Spojeným státům bez váhání přidaly.

  Kam dál?
  OSN: Použití chemických zbraní v Sýrii je nutné důkladně prošetřit (22.8. 2013)

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  ---

  Intervence v Sýrii by byla "tragickou chybou", ozývá se z Ruska

  Západ by udělal "tragickou chybu" zahájením vojenské intervence v Sýrii a mezinárodní společenství by zažívalo další hořký diplomatický souboj jako v případě Kosova a Iráku, varuje Rusko. Moskva odrazuje od jakéhokoli preemptivního řešení do doby, než budou známy výsledky práce inspektorů OSN, kteří použití chemických zbraní v Sýrii právě vyšetřují.

  "Důrazně naléháme na ty, kteří zvažují možnost vojenského zásahu v Sýrii, aby použili svůj zdravý rozum a vyhnuli se tak tragické chybě," uvedl mluvčí ruského ministerstva zahraničí Alexandr Lukaševič. "Všechno to připomíná události před deseti lety, kdy Spojené státy obešly OSN, oklamaly svět informacemi o iráckých zbraních hromadného ničení a zahájily dobrodružství, jehož důsledky jsou nám všem známy."

  Kam dál?
  OSN: Sýrie souhlasí s prošetřením údajného použití chemických zbraní (15.8. 2013)

  Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

  ---

  Pokud Američané napadnou Sýrii, čeká je porážka, varuje Asad

  Syrský prezident Bašár Asad odrazuje Spojené státy před vojenskou intervencí v Sýrii, o níž se hovoří v souvislosti s použitím chemických zbraní proti povstalcům. "Spojené státy čeká porážka, stejně jako v předchozích válkách, od Vietnamu až do dneška," uvedl v komentáři pro ruský deník Izvestija prezident Asad. Zároveň dodal, že údajné použití chemických zbraní jde zcela "proti základní logice", protože právě syrské vládní síly se nacházely v místech, kde k chemickému útoku údajně mělo dojít.

  Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vyzývá Spojené státy ke zdrženlivosti. "[Lavrov] zdůraznil, že oficiální zprávy z Washingtonu o připravenosti v Sýrii vojensky zasáhnout, byly v Moskvě přijaty s hlubokým znepokojením," píše se v prohlášení ruského ministerstva zahraničí.

  Kam dál?
  NATO ujišťuje Rusko, že v Sýrii nezasáhne (14.12. 2012)

  Zdroj: Fox News (USA)

  ---

  Karzáí se do podpisu bezpečnostního paktu s USA nehrne

  Afghánistán nijak nespěchá s podpisem bezpečnostní dohody se Spojenými státy, která má stanovit, kolik amerických vojáků v zemi ještě zůstane, až jejich mise příští rok skončí. K rozhodnutí dokonce může dojít až po prezidentských volbách, uvedl afghánský prezident Hamíd Karzáí.

  Spojené státy naléhají na Afghánistán, aby už konečně podepsal bilaterální bezpečnostní smlouvu (BSA), která by dávala mandát k přítomnosti amerických sil v zemi po skončení mise ISAF na konci příštího roku.

  "I když Američané mluvili o říjnu, my nikam nespěcháme. Pokud dokument schválí už tato vláda, tak fajn," nechal se slyšet Karzáí. "Ale pokud ne, tak až příští prezident může rozhodovat o tom, zda ho bude chtít schválit nebo nebude," dodal.

  Kam dál?
  Karzáí chce nejdříve mír, potom bezpečnostní pakt s USA (9.5. 2013)

  Zdroj: Swissinfo (Švýcarsko)

  ---

  Litva zvažuje účast v nové afghánské misi

  Litva přemýšlí nad vysláním svých vojáků na sever nebo jih Afghánistánu, pokud Severoatlantická aliance příští rok ukončí bojovou misi a zahájí misi zcela novou – výcvikovou, oznámil litevský ministr obrany Juozas Olekas při své nedávné návštěvě Afghánistánu.

  Podle Olekase existují dvě možnosti, jak by v budoucnu mohla Litva Afgháncům pomoci: na severu země ve městě Mazár-e Šaríf, kam plánují poslat své vojáky pobaltské země a Skandinávci, nebo na jihu a východě Afghánistánu, kde nyní působí Američané. V současné době jednotky z litevských Speciálních operačních sil trénují Afghánce na jihu země v rámci mise, která se velmi podobá té, již Severoatlantická aliance plánuje zahájit v roce 2015.

  Kam dál?

  Analýza: ISAF a střední Evropa: od litevských Boratů k polským Rosomákům (12.8. 2013)

  Zdroj: The Lithuania Tribune (Litva)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media