natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO by mělo pokračovat v chytré obraně

  14. října 2013  18:52

  Centrála NATO v Bruselu | foto: NATO

  NATO by mělo pokračovat v chytré obraně

  Severoatlantická aliance by měla za účelem zachování vysokých obranných schopností nadále pokračovat v politice chytré obrany a sdílet tak obranné kapacity svých jednotlivých členů, shodli se členové Parlamentního shromáždění NATO na svém zasedání v chorvatském Dubrovníku. "Jeden z pozitivních dopadů hospodářské krize je, že nás donutila více spolupracovat, sdílet nápady i náklady a společně hledat nová řešení a nové formy spolupráce v oblasti obrany," kvitoval politiku chytré obrany ministr obrany Chorvatska Ante Kotromanovic.

  I slovinský ministr obrany Roman Jakic prohlásil, že jeho země dává přednost právě regionální obranné spolupráci, a dodal, že politiku dobrého sousedství, v daném případě s Chorvatskem, by měly následovat i ostatní země. Koncept chytré obrany vytvořený před několika lety kvůli nutnosti snižování obranných rozpočtů se opírá o ideu sdílení finančních, materiálních i lidských zdrojů pro vojenské i civilní účely mezi členskými zeměmi Aliance.

  Zdroj: Dalje (Chorvatsko)

  ---

  Tálibán bude bojovat proti vládní dohodě s USA

  Vůdce Tálibánu Muhammad Umar varoval afghánskou vládu před uzavřením dohody s USA o setrvání amerických jednotek v zemi i po roce 2014. "Ti, kteří by toto podepsali, se nemůžou nazývat reprezentanty země. Takové rozhodnutí by bylo nepřijatelné," prohlásil Umar a zároveň vyzval bojovníky Tálibánu k zintenzivnění boje proti afghánským i aliančním silám. Před nadcházejícími prezidentskými volbami se také snažil odradit voliče od jejich účasti. "Ani hlas lidu, ani účast, nemá ve volbách žádnou váhu. Proto Islámský emirát odmítá tyto volby a nabádá lid, aby se jim raději vyhnul," uvedl ve zprávě pro média Umar.

  Afghánskému prezidentovi Hamídu Karzáímu a ministru zahraničí USA Johnu Kerrymu se mezitím podařilo dosáhnout prvotní shody ve stěžejních bodech chystané dvoustranné dohody povolující americkým jednotkám zůstat v zemi i po roce 2014. Například oblast trestní imunity pro americké vojáky však zůstává stále nevyřešena a podle amerických představitelů by právě na tomto tématu mohla dohoda ztroskotat.

  Kam dál?
  Karzáí požádal Pákistán o přípravu mírových rozhovorů s Tálibánem (27.8. 2013)
  Afghánské volby jsou ztrátou času, tvrdí šéf Tálibánu (7.8. 2013)

  Zdroj: ABC News (USA)

  ---

  OSN naposled prodloužila mandát NATO v Afghánistánu

  Rada bezpečnosti OSN jednohlasně schválila rezoluci, jež prodlužuje mandát mezinárodním jednotkám v Afghánistánu do konce roku 2014, kdy mají definitivně předat zodpovědnost za bezpečnost v zemi afghánským bezpečnostním silám. Podle schválené rezoluce představuje situace v Afghánistánu přetrvávající nebezpečí pro mezinárodní mír a bezpečí. Rezoluce také vyjádřila obavy nad aktivitami v Afghánistánu působícího Tálibánu, al-Káidy a dalších extremistických, kriminálních či pašeráckých skupin.

  V Afghánistánu v současnosti působí kolem 87 tisíc zahraničních vojáků, což je asi o 50 tisíc méně než před dvěma lety, kdy se mezinárodní jednotky začaly postupně ze země stahovat. Kompletně se mají jednotky působící pod mezinárodní misí ISAF stáhnout do posledního prosincového dne roku 2014.

  Kam dál?
  Afghánistán není na odchod NATO připraven, varuje Rusko (9.10. 2013)

  Zdroj: ABC News (USA)

  ---

  Rasmussen ostře odmítl Karzáího kritická slova

  Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen odmítl nedávnou kritiku mezinárodní mise v Afghánistánu z úst tamního prezidenta Hamída Karzáího. "Vývoj je úctyhodný a nedá se popřít," reagoval Rasmussen na tiskové konferenci v Bruselu na stanovisko Karzáího, že přítomnost mezinárodních jednotek stála zemi spoustu utrpení, k ničemu však nepřispěla.

  "Kdykoliv se potkám s Afghánci, říkají mi, jak si váží naší přítomnosti a všeho, co jsme udělali," oponoval Rasmussen nelichotivé Karzáího kritice. Ten uvedl, že se válka proti terorismu nevede tam, kde by se vést měla, tedy v Pákistánu. Někteří dávají Karzáího projev do spojitosti s právě probíhajícími jednáními mezi Afghánistánem a USA ohledně nové bezpečnostní smlouvy, jež by měla určit budoucí roli amerických jednotek v zemi.

  Kam dál?
  Poslední Karzáího kritika je známkou frustrace před volbami (10.10. 2013)
  Kritika NATO ze strany Karzáího je "nespravedlivá", reagují politické elity (9.10. 2013)

  Zdroj: Radio Free Europe (Česká republika)

  ---

  Konflikt v Sýrii nebude řešen vojensky, tvrdí šéf NATO

  Sýrii neskýtá pro NATO žádnou úlohu a tamní konflikt by měl být ukončen zásadně politickým způsobem, prohlásil na tiskové konferenci s řeckým ministrem zahraničí Evangelosem Venizelosem generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen. Šéf NATO při té příležitosti podpořil dlouho plánovanou mezinárodní konferenci, jež má za cíl zprostředkovat dohodu mezi režimem syrského prezidenta Bašára Asada a opozicí. "Vyzývám obě strany, aby se konference, která, doufejme, přinese dlouhodobé řešení, zúčastnily," vybídl Rasmussen.

  Rasmussen ještě nedávno volal po "tvrdé mezinárodní odpovědi", kdy nevyvrátil ani možnost ozbrojené akce za útok chemickými zbraněmi na předměstí Damašku. Svou rétoriku nicméně zmírnil poté, co se USA a Rusku podařilo vyjednat dohodu zavazující syrský režim, že se vzdá svého chemického arzenálu.

  Kam dál?
  RB OSN se dohodla na rezoluci o Sýrii (27.9. 2013)
  Francie je připravena zásobovat syrské rebely zbraněmi (20.9. 2013)

  Zdroj: The Daily Star (Libanon)

  dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media