natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO a Kolumbie podepsaly dohodu o spolupráci

  26. června 2013  15:34

  Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

  NATO a Kolumbie podepsaly dohodu o spolupráci

  Zástupce generálního tajemníka Severoatlantické aliance Alexander Vershbow a kolumbijský ministr obrany Juan Carlos Pinzon Bueno podepsali dohodu, která do budoucna umožní prozkoumat nové cesty spolupráce a konzultace v oblastech společného zájmu. „Jako aliance demokratických zemí jsme velmi rádi, že s námi spolupracují země, které sdílí stejné hodnoty,“ uvedl Vershbow.

  Dohoda sice neoznačuje Kolumbii jako partnera NATO, ale představuje první krok pro budoucí spolupráci v otázkách bezpečnosti. Počítá se zapojením Kolumbie v mnoha aliančních projektech. Podle Vershbowa Severoatlantická aliance spolupracuje s různými zeměmi proto, že globální výzvy vyžadují globální řešení.

  Kam dál?
  Kolumbie kritizována za chystanou spolupráci s NATO (4.6. 2013)

  Zdroj: NATO

  ---

  Čínský dron může ohrozit západní dominanci

  Davy lidí proudící minulý týden kolem modelu bezpilotního letounu Pterodactyl na pařížské letecké show si možná ani neuvědomili, že se vlastně jedná o první čínský bojový dron na mezinárodní výstavě.

  Model známý také jako Wing Loong by mohl představovat první krok společnosti Aviation Industry Corporation of China (AVIC) k tomu, jak ohrozit západní nadvládu nad trhem bezpilotních letadel tím, že bude schopna dodat spolehlivé, ale zato mnohem dostupnější alternativy, které navíc dokážou obejít americké sankce, regulace a embarga. Z toho by měly radost především africké nebo blízkovýchodní arabské země, do kterých Spojené státy drony legálně prodat nemohou a izraelští výrobci dodat odmítají.

  Kam dál?
  Made in China? Špionážní impérium chrlí zbraně nápadně podobné jiným (4.3. 2013)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Rada bezpečnosti dává mírovým silám v Mali zelenou

  Rada bezpečnosti Organizace spojených národů schválila vyslání mírových jednotek do západoafrického Mali. Vojáci budou muset čelit celé řadě výzev, včetně nesnesitelného saharského horka.

  Členové Rady bezpečnosti se na vyslání mise označované jako MINUSMA shodli jednohlasně. Bezpečnost budou v Mali zajišťovat od začátku července, kdy Francie oficiálně předá jednotkám OSN velení. Zhruba tisícovka francouzských vojáků však v Mali zůstane bojovat proti teroristům.

  „Rada bezpečnosti se jednohlasně shodla, že je zapotřebí posunout obnovu Mali na další úroveň,“ prohlásil předseda RB Mark Lyall Grant. Očekává se, že mise s více než jedenácti tisíci vojáky dosáhne své plné operační kapacity letos v prosinci.

  Kam dál?
  OSN schválila vyslání mírové mise do Mali (26.4. 2013)
  Šéf OSN navrhuje 11 tisíc vojáků na mírovou misi v Mali (27.3. 2013)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Zástupci Severoatlantické rady navštíví Gruzii

  Skupina velvyslanců Severoatlantické rady společně s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Andersem Fogh Rasmussenem podnikne dvoudenní návštěvu Gruzie. Setkání komise NATO-Gruzie, hlavního mechanismu, skrze který Gruzie s Aliancí spolupracuje, se zúčastní i gruzínský premiér Bidzina Ivanišvili, se kterým šéf NATO Rasmussen uspořádá společnou tiskovou konferenci.

  Kromě mnoha dalších setkání na půdě gruzínského parlamentu, se zástupci médií nebo mezinárodních organizací působících v Gruzii bude mít Rasmussen na programu projev před studenty v národní knihovně věnovaný gruzínským vojákům, kteří se právě připravují na svou misi v Afghánistánu.

  Kam dál?
  Gruzie stále vyhlíží členství v NATO (30.4. 2013)

  Zdroj: Civil.ge (Gruzie)

  ---

  Americká univerzita získala akreditaci NATO

  Studijní program na univerzitě Old Dominion „mezinárodní studia“ se stal prvním americkým magisterským programem, který získal akreditaci Severoatlantické aliance.

  NATO zvolilo program na této univerzitě v Norfolku jako svůj „vybraný program“ pro výuku a výcvik pro své členské země. Aliance se chystá studijní program propagovat skrze své členy i partnerské země. Udělení akreditace rozšiřuje více než desetiletou spolupráci mezi fakultou mezinárodních studií na ODU a severoamerickým velením Aliance v Norfolku.

  Zdroj: Virginian Pilot (USA)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media