natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Moskva může konvoj používat k odpoutání pozornosti, říká šéf NATO

  26. srpna 2014  13:47

  Anders Fogh Rasmussen | foto: NATO

  Moskva může konvoj používat k odpoutání pozornosti, říká šéf NATO

  Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen upozornil na možné využití samozvaného humanitárního konvoje jako zástěrky pro seskupování ruských sil na Ukrajině. Obává se, že postup Kyjeva vůči separatistům by mohl vyprovokovat Kreml k přímé akci. Podle Rasmussena pochází informace o posilování ruských pozic z více zdrojů.

  Téma sledujeme:

  Poradce ukrajinského ministra obrany Oleksandr Danylyuk tvrdí, že došlo k zadržení ruských výsadkářů v okolí Doněcku. Měli zde dle rozkazu svých velitelů útočit na ukrajinské pozice.

  Rasmussen vidí jako nejpravděpodobnější následky pro Kreml další ekonomické sankce. Do budoucna však slibuje zřetelnější přítomnost NATO na východě.

  Kam dál?
  Ruský konvoj se vrací, Německo slibuje pomoc Ukrajině (25.8. 2014)

  Zdroj: Financial Times (Velká Británie)

  ---

  Berlín špehoval Turecko od roku 1976

  Německá zahraniční rozvědka špehovala Turecko téměř čtyři desítky let, uvedl ve svém posledním vydání magazín Focus. Toto obvinění dále pošramotí už tak napjaté vztahy mezi Německem a Tureckem kvůli špionážní aféře. Magazín Focus uvedl, že Berlín, který nyní vehementně kritizuje špionážní praktiky USA, sám déle než 40 let špehoval jiného člena NATO. Turecké ministerstvo zahraničí již požádalo Berlín o oficiální vysvětlení.

  Mluvčí německé vlády tato obvinění odmítl komentovat. Kancléřka Angela Merkel již dříve prohlásila, že špionáž mezi přáteli je nepřípustná. Její vláda nyní čelí kritice pro pokrytectví. Podle deníku Spiegel mělo Německo sledovat i Albánii, dalšího člena Severoatlantické aliance.

  Kam dál?
  Špionážní aféra testuje americko-německé vojenské vztahy (17.7. 2014)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Rumunsko usiluje o trvalou přítomnost NATO na svém území

  Rumunsko považuje stálou vojenskou základnu Severoatlantické aliance na svém území za strategický cíl, který chce projednat na summitu ve Walesu. Rumunský premiér Victor Ponta uvedl, že se na tom shodly všechny státní instituce. Rumunská vláda tím chce dát jasně najevo podporu Aliance v budoucích letech. Ponta usiluje o jasný závazek NATO k zajištění bezpečnosti a partnerství celé východní Evropy.

  speciální příloha:

  Summit NATO 2014

  Summit NATO 2014 ve Walesu.

  Podobně jako Polsko se i Rumunsko obává rostoucího napětí na sousední Ukrajině. Bukurešť je navíc znepokojena událostmi v moldavském separatistickém regionu Podněstří, kde je rozmístěno zhruba tisíc ruských vojáků. Moldávie se snaží o vstup do Evropské unie, proto byly ruské hospodářské sankce vztaženy i na ni.

  Kam dál?
  Rumunsko chce jednotky NATO ve východní Evropě (11.4. 2014)

  Zdroj: Turkish Weekly (Turecko)

  ---

  NATO neuznává prezidentské volby v Abcházii

  NATO neuznává volby v Abcházii, separatistické oblasti Gruzie na kavkazském pobřeží, které vyhrál vůdce opozice Raul Chadžimba. Tyto volby nepřispějí ke klidnému a trvalému urovnání situace v Gruzii, řekl generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

  Země Severoatlantické aliance neuznávají odtržené oblasti Abcházie a Jižní Osetie za nezávislé státy. Státy Aliance znovu vyjádřily plnou podporu územní celistvosti a suverenity Gruzie v rámci jejích mezinárodně uznávaných hranic.

  Kam dál?
  Gruzie stále doufá v přiblížení Alianci (22.8. 2014)

  Zdroj: RTT News (USA)

  ---

  Čína odmítá kritiku USA za manévr své stíhačky

  Čína se ohradila proti kritice ze strany USA za přiblížení jedné ze svých stíhaček k letadlu amerického námořnictva. Prohlášení čínského ministerstva obrany je odpovědí na diplomatickou stížnost Pentagonu, která byla Pekingu zaslána v pátek. Během incidentu, který se odehrál 215 kilometrů východně od čínského ostrova Hainan, měl pilot stíhačky kolem amerického protiponorkového a průzkumného letadla provádět akrobatické manévry ve vzdálenosti jen několika metrů.

  Pilot měl provádět rutinní kontroly. Podle Pekingu jsou naopak časté průzkumné mise Spojených států tím, co ohrožuje bezpečnost obou armád. Čína proto vyzvala USA, aby tyto lety omezily a dodržovaly mezinárodní právo a úmluvy.

  Kam dál?
  Čínský tisk nevěří, že vojenská dohoda USA a Austrálie není namířena proti Pekingu (14.8. 2014)
  Kerry varoval Čínu před rozšiřováním zóny vzdušné obrany (17.2. 2014)

  Zdroj: Reuters (USA)

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media