natoaktual.cz

Makedonie spustila kampaň kvůli referendu o změně jména

11. září 2018  23:01
 
Spor o název blokuje i pozvánku Makedonie do NATO. Skopje, Ilustrační foto.
Spor o název blokuje i pozvánku Makedonie do NATO. Skopje, Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Makedonie spustila kampaň kvůli referendu o změně jména

Makedonie zahájila oficiální kampaň, aby podpořila schválení nového jména země v referendu. Obyvatelé v něm 30. září schválí či odmítnou nové jméno Republika Severní Makedonie. Očekává se, že většina Makedonců se vysloví pro změnu. Není však jisté, zda bude účast vyšší než potřebných 50 %. Opozice složená z menších subjektů naopak zahájila kampaň proti změně jména.

Změnu přijela podpořit i německá kancléřka Angela Merkel. „Je to historická šance, kterou má tato generace jen jednou,“ prohlásila kancléřka. Schválení nového jména by zemi otevřelo cestu do Severoatlantické aliance i Evropské unie.

Kam dál?
Podpořte dohodu o názvu, vyzývá Makedonce Stoltenberg (7.9. 2018)

Zdroj: AP (USA)

---

Největší ruské cvičení vysílá zprávu Západu, tvrdí analytici

Rusko zahájilo největší vojenské cvičení ve své historii, kterého by se mělo účastnit dvakrát více vojáků než největšího sovětského cvičení v roce 1981. „Nezapojíte 300 tisíc vojáků v poli, nebo alespoň při cvičení, jen aby to dobře vypadalo,“ uvedl Mark Galeotti z Ústavu mezinárodních vztahů. Cvičení má podle něj ukázat Západu, že Rusko je schopné vést totální válku se zapojením všech složek své armády.

Cvičení s názvem Vostok-2018 probíhá na Sibiři a na východě Ruska, kde se do něj zapojí i jednotky z Číny a Mongolska. Jedná se o první zapojení Číny v pozemním cvičení na ruském území. „Myslím, že Čína byla pozvána, aby se čínské vedení neobávalo, že je cvičení namířeno vůči nim,“ domnívá se analytik Alex Kokcharov.

Kam dál?
Rusko chystá největší cvičení od studené války (29.8. 2018)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR)

---

USA evakuují stíhačky a lodě na východním pobřeží kvůli hurikánu

Americké vojenské základny na východním pobřeží nařídily evakuaci stíhaček a lodí kvůli blížícímu se hurikánu Florence. Ten má zasáhnout státy Jižní a Severní Karolína a Virginie. Téměř třicet lodí se proto přesune z námořní základny v Norfolku do bezpečných oblastí v Atlantiku, kde přečkají bouři.

Opatření se týkají i vzdušných sil USA. „Máme zařízení, která vydrží vítr o síle hurikánu, ale není důvod riskovat poškození naší letky stíhaček F-22,“ uvedl velitel letky plukovník Jason Hinds. Vojáci budou v pohotovosti, aby pomáhali s nápravou škod způsobených hurikánem.

Zdroj: Military.com (USA)

---

Estonsko a Finsko jednají o obranné spolupráci

Estonský a finský ministr obrany se setkali, aby jednali o obranné spolupráci a bezpečnostních problémech v regionu. Diskutována byla bezpečnostní spolupráce v rámci Evropské unie i ruská vojenská cvičení. Estonsko bylo pozváno na společné cvičení Kevadtorm v roce 2019 ve Finsku.

„Finsko je spolehlivým partnerem Estonska a jedním z jeho nejdůležitějších bezpečnostních partnerů,“ prohlásil estonský ministr obrany Juri Luik. Přestože Finsko není členem Severoatlantické aliance, účastní se spolu s Estonskem misí v Kosovu a v Afghánistánu.

Kam dál?
Členství Finska v NATO je „možností“, říká finský prezident (27.8. 2018)

Zdroj: ERR (Estonsko)

---

Španělsko jedná o zbrojních dohodách se Saúdskou Arábií

Španělsko zahájilo rozhovory se Saúdskou Arábií ohledně zbrojních zakázek. V minulém týdnu země zastavila dodávku 400 laserově naváděných bomb, které Rijád objednal a zaplatil. Důvodem jsou obavy, že by je Saúdská Arábie mohla použít proti civilistům v Jemenu.

Tento krok následovaly protesty španělských výrobců lodí obávajících se, že Saúdská Arábie v odvetě zastaví nákup bojových lodí za 2,1 miliard dolarů. Španělská ministryně obrany Margarita Robles doufá, že probíhající rozhovory problémy vyřeší.

Kam dál?
Španělsko musí kvůli novým ponorkám nečekaně předělat přístav v Kartágu (18.7. 2018)

Zdroj: Defense News (USA)

kpa; natoaktual.cz
zpět na článek