natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Makedonie se dohodla s Řeckem na novém jménu: Republika Severní Makedonie

  13. června 2018  16:52

  Spor o název blokuje i pozvánku Makedonie do NATO. Skopje, Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

  Makedonie se dohodla s Řeckem na novém jménu: Republika Severní Makedonie

  Republika Severní Makedonie, tak bude znít nové jméno makedonského státu, na kterém se po dvaceti sedmi letech země dohodla s Řeckem. Shodli se na tom makedonský premiér Zoran Zaev a jeho řecký protějšek Alexis Tsipras po několika kolech vyjednávání za mediace OSN.

  Řecko nesouhlasilo s názvem Makedonie, protože by si země mohla nárokovat stejnojmenné řecké území i historii. „Dohoda, které jsme dosáhli, zajišťuje, že si nikdy nebudou nárokovat žádné spojení se starořeckou civilizací Makedonie,“ uvedl řecký premiér Alexis Tsipras.

  Dohoda se setkala s kladnými ohlasy ze zahraničí, jelikož uvolní cestu Makedonie do Severoatlantické aliance i Evropské unie. „Tato historická dohoda je svědectvím o mnoha letech trpělivé diplomacie a vůli obou premiérů k vyřešení sporu, který region postihoval příliš dlouho,“ uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a vyzval obě země k dokončení dohody.

  Kam dál?
  Stoltenberg: Pokud Makedonie vyřeší spor o jméno, obdrží pozvánku do NATO (9.5. 2018)

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie), NATO
  ---

  Norsko chce zdvojnásobit počet amerických vojáků u svých hranic s Ruskem

  Norsko plánuje požádat Spojené státy, aby zdvojnásobily počet svých vojáků v zemi a umístily je blíže k hranici s Ruskem. Spojené státy mají nyní v Norsku nasazených 330 vojáků námořní pěchoty a Norsko požaduje jejich navýšení na 700. Nově by měli být vojáci umístěni na základně v Setermoenu, která leží 420 kilometrů od hranic s Ruskem.

  Tento krok by pravděpodobně zvýšil napětí ve vztazích s Ruskem, jelikož Moskva již nyní protestuje proti nasazení amerických vojáků v Norsku. Podle Norska ale požadavek není namířen proti Rusku. Jeho hlavním cílem je zlepšit bojové schopnosti v zimním prostředí.

  Oznámení Norska následuje po prohlášení dalších devíti spojenců z východního křídla Severoatlantické aliance, kteří požadují navýšení alianční přítomnosti na svém území.

  Kam dál?
  Alianční zájem o Atlantik by mohl zachránit základnu v norském Andoya (10.5. 2018)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Trump překvapil prohlášením o ukončení cvičení s Jižní Koreou

  Prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa o ukončení vojenských cvičení s Jižní Koreou překvapilo americké i jihokorejské vojenské představitele. Trump to oznámil po setkání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, kdy tato cvičení označil za drahá a provokativní. Zároveň prohlásil, že chce v budoucnu úplně stáhnout americké vojáky z Jižní Koreje.

  Toto prohlášení se však setkalo s kritikou z obou stran. „Jsem ohromen, kolika věcí jsme se vzdali, a jak málo jsme získali nazpět,“ prohlásil jeden z bývalých vojenských představitelů USA.

  „Byl jsem šokován, když použil slovo provokativní, což je velmi nezvyklé slyšet od prezidenta USA,“ uvedl jihokorejský představitel, který si nejprve myslel, že se Trump přeřekl. Podle Jižní Koreje je americká přítomnost v zemi nezávislá na jakékoli budoucí mírové smlouvě.

  Kam dál?
  Trump: Pokud se bude Severní Korea chovat neuvážlivě, jsme připraveni zareagovat (25.5. 2018)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  Tálibán zabil afghánského guvernéra navzdory příměří

  Bojovníci hnutí Tálibán zabili oblastního guvernéra na severu Afghánistánu, přestože probíhá příměří vyhlášené afghánskou vládou. Guvernér oblasti Kohistán byl zabit spolu s dalšími osmi osobami při nočním přepadu. „Bitva stále trvá, proto jsme požádali o okamžité posily,“ uvedl mluvčí oblasti Džaved Bedar.

  I v jiných oblastech země stále probíhají intenzivní střety mezi Tálibánem a afghánskými bezpečnostními silami. Útoky následují i po prohlášení Tálibánu, že tři dny po konci Ramadánu nebude napadat afghánské vojáky.

  Kam dál?
  NATO vyzývá Tálibán, aby se připojil k příměří (8.6. 2018)

  Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

  ---

  Mattis: Vadná vystřelovací sedadla v B-1 budou „velmi rychle“ spravena

  Problémy s vystřelovacími sedačkami v americkém bombardéru B-1 Lancer budou velmi rychle vyřešeny, oznámil ministr obrany USA Jim Mattis. „Nemám z toho obavy. Ať je to cokoli, bude to velmi rychle spraveno,“ ujistil ministr. Problém byl objeven při letu B-1, kdy došlo k požáru motoru, a jeden ze čtyř členů posádky nebyl schopen se katapultovat.

  V posledních pěti letech došlo k velkému nárůstu počtu nehod amerického vojenského letectva. Mattis proto předstoupí před Kongres, aby představil plán, jak se s tímto problémem chystá ministerstvo obrany vypořádat.

  Kam dál?
  Armáda USA zrušila cvičení u Džibutska kvůli leteckým nehodám (6.4. 2018)

  Zdroj: Defense News (USA)

  kpa; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media