Litva vytvořila Síly rychlé reakce
Vilnius má k dispozici novou údernou zbraň – Síly rychlé reakce. „Jedna věc je teď jasná, musíme být připraveni, máme stejné sousedy, jako má Ukrajina,“ uvedl brigádní generál Vilmantas Tamosaitis z litevského generálního štábu. Litevské Síly rychlé reakce jsou prvním uskupením svého druhu ve východní Evropě, jehož úkolem je odpovědět přesně na ten druh hybridního způsobu vedení války, který je charakteristický pro současné boje na východě Ukrajiny.
První prototyp tohoto typu uskupení v rámci Severoatlantické aliance vznikne během příštího roku ze tří až čtyř tisíc německých, nizozemských a norských vojáků. Stálá expediční síla NATO však vznikne nejdříve v roce 2016. Litva ale tak dlouho čekat nemůže a rozhodla se proto vytvořit vlastní sílu, jejíž součástí bude na dva a půl tisíce litevských vojáků.
Kam dál?
Italské Typhoony budou od ledna střežit Pobaltí (19.12. 2014)
Komorowski nabádá ke spolupráci Polska a Pobaltí (4.12. 2014)
Zdroj: New York Times (USA)
---
Kyjev zvýší výdaje na obranu, NATO vycvičí ukrajinské seržanty
Speciál: Krize na Ukrajině |
Ukrajina se v příštím roce chystá zvýšit obranné výdaje a připravuje se na novou fázi částečné mobilizace. Oznámil to ukrajinský prezident Petro Porošenko. V roce 2015 by tak mělo do ukrajinského obranného rozpočtu směřovat přibližně pět procent ukrajinského HDP. Plánovaný rozpočet ve výši asi 120 miliard korun tak oproti tomu letošnímu (cca 75 mld. korun) výrazně vzroste. Podle Porošenka Kyjev přijde konflikt na východě země na 137 milionů korun každý den.
Severoatlantická aliance zároveň od příštího roku začne s výcvikem ukrajinských seržantů. Alianční výcvik začne ve Lvově a následně bude implementován i v dalších centrech v zemi. „Bude velmi přínosné, že se západní experti budou podílet na přípravě našich seržantů, jelikož mají naprosto odlišný přístup k výukovému procesu a naprosto odlišné zkušenosti,“ ocenil zapojení Aliance Valerij Rjabych.
Kam dál?
Ukrajinský prezident vyzývá parlament k přijetí zákona o vstupu do NATO (19.12. 2014)
Jaceňuk žádá pomoc od NATO i Evropské unie (16.12. 2014)
Zdroj: Kyiv Post (Ukrajina), SETimes (USA)
---
Britové zvyšují podporu Nigérii proti Boko Haram
Na sto britských vojáků se zúčastní mise na výcvik nigerijských vojáků pro boj s islamistickými extremisty z organizace Boko Haram. Velká Británie již dříve do země vyslala specialisty pro výcvik nigerijských vojáků a také trojici bojových letounů kvůli hledání dvou stovek dívek, které unesli rebelové. Nová mise poslouží Nigérii v oblasti vojenské organizace a technické podpory.
„V Nigérii máme malou výcvikovou misi, na níž se podílí přes deset [našich vojáků]. Přemýšlíme o posílení mise o možná až sto vojáků, jelikož nigerijská armáda dosahuje v boji proti Boko Haram žalostných výsledků. V Británii máme velkou nigerijskou menšinu a existuje proto nebezpečí, že pokud se Nigérie ponoří do chaosu, tak hrozí útoky i tady,“ uvedl nejmenovaný vojenský zdroj.
Kam dál?
Nigérie objednává zbraně v Polsku (18.12. 2014)
USA posílají do Nigérie letouny, pátrají po unesených dívkách (13.5. 2014)
Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)
---
Putin: Ruská vojenská doktrína se nezmění
Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že ruská vojenská doktrína, která má jednoznačně defenzivní povahu, se navzdory aktivitám Severoatlantické aliance nezmění. Rusko podle něj však bude postupovat důsledně a rozhodně, aby bylo schopno zajistit svoji bezpečnost. Kreml navíc podle jeho slov bude usilovat o „posílení mezinárodní stability“ a bude se zasazovat o „rovnocennou bezpečnost pro všechny“.
„Všichni dobře víte, že Spojené státy budují protiraketový obranný systém a Severoatlantická aliance zvýšila svou aktivitu na východě Evropy,“ upozornil ruský prezident.
Kam dál?
NATO: Rusko ohrožuje civilní letadla (16.12. 2014)
Zdroj: Sputnik News (Rusko)
---
Německo schválilo účast v nové afghánské misi
Německý spolkový sněm schválil plán na ponechání až 850 německých vojáků v Afghánistánu. Pro jednoleté prodloužení mise německých vojáků ve středoasijské zemi hlasovalo 473 poslanců a naopak proti účasti v nové misi Resolute Support bylo 102 z nich. V současnosti je v Afghánistánu 1 183 německých vojáků.
„Německo má zodpovědnost, především za bezpečnost na severu Afghánistánu,“ uvedla německá kancléřka Angela Merkel s tím, že se jedná i o jeho ekonomické zájmy. V minulosti německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier potvrdil afghánskému prezidentovi Ašrafu Ghánímu, že Německo hodlá v příštích dvou letech investovat do rekonstrukce země na 430 milionů eur.
Kam dál?
Německo se chystá cvičit Kurdy v Iráku (18.12. 2014)
Německo radí opatrnost při stahování vojáků z Afghánistánu (15.12. 2014)
Zdroj: RT (Rusko)