Kurs Gruzie směrem k NATO dále znepokojuje Rusko
I v době, kdy je gruzínským premiérem Bidzina Ivanišvili, Gruzie nepřestává usilovat o členství v Severoatlantické alianci. Ten přitom sliboval, že napraví vztahy mezi Gruzií a Ruskem. Zástupce ruského ministra zahraničí Grigory Karasin nyní ujasnil, že Moskva v Ivanišvilim nevidí spojence a zůstává znepokojena gruzínskými ambicemi v NATO. V případě vstupu Gruzie do Aliance by došlo "ke zvýšení napětí na jižním Kavkaze a mělo by to vážné důsledky pro geopolitickou stabilitu regionu. Kromě toho by gruzínské členství mělo negativní vliv na vztahy mezi Ruskem a Aliancí. Doufáme, že členové NATO k této problematice zvolí nejzodpovědnější přístup," uvedl Karasin.
Nedávným příkladem snahy Gruzie o integraci do severoatlantických struktur je její účast v aliančních Silách rychlé reakce. Do těch by měla Gruzie začít přispívat v roce 2015. Podle předsedy obranného a bezpečnostního výboru gruzínského parlamentu Irakli Sesiašviliho je to důkaz toho, že proces integrace Gruzie do NATO je nezvratný. Na druhou stranu například analytik Sergej Minasjan z Kavkazského institutu v Jerevanu tvrdí, že je to typická situace, kdy se Aliance naoko blíží ke Gruzii, ale vidina členství je stejně daleko jako kdykoli předtím.
Kam dál?
Gruzie se chce dostat do příští vlny rozšíření NATO (4.9. 2013)
Zdroj: EurasiaNet (USA)
---
Kanada chce spolupracovat s Indií na kyberbezpečnosti
Kanada by si přála spolupracovat s Indií v oblasti kyberbezpečnosti tak, že by indickým uchazečům poskytla potřebné vzdělání. "Věříme, že obě země mají své přednosti a potřebujeme spolupracovat, abychom jich společně využili... Jen v provincii Ontario máme deset vzdělávacích institucí, které vzdělávají v oblasti kyberbezpečnosti," řekl kanadský vyslanec Stewart Beck.
Kromě spolupráce na poli kyberbezpečnosti by pak mohly Kanada a Indie spolupracovat v oblastech potravinové bezpečnosti, energetické bezpečnosti, vzdělávání a infrastruktury. Indie navíc poskytuje dlouhodobé, bezpečné a stabilní prostředí pro investice kapitálu a Kanada jakožto stát s nejsilnějšími penzijními fondy by ráda nasměrovala tyto fondy do Indie.
Kam dál?
NATO dále posiluje svou kyberobranu (11.7. 2013)
Zdroj: The Economic Times (Indie)
---
V Afghánistánu zemřeli další dva vojáci NATO
Podomácku vyrobená výbušnina (tzv. IED) umístěná na okraji silnice usmrtila dva příslušníky jednotek mezinárodních sil ISAF na východě Afghánistánu. Představitelé ISAF nezveřejnili státní příslušnost vojáků.
Použití výbušnin IED na okraji silnic, které využívají vojáci ISAF, se stalo typickou strategií Tálibánu při boji proti aliančním vojákům. Celkový počet vojáků ISAF, kteří v Afghánistánu letos zemřeli, se tak vyšplhal na hodnotu 131.
Kam dál?
V Afghánistánu umírá více civilistů, mohou za to nálože povstalců (14.8. 2013)
Zdroj: RTT News (USA)
---
Na americký konzulát v Afghánistánu zaútočili Pákistánci
Guvernér východoafghánské provincie Herát Syed Fazlullah Wahidi uvedl, že na americký konzulát zaútočili sebevražední atentátníci z Pákistánu. Většina mrtvých ozbrojenců totiž byla identifikována jako Pákistánci a nebyl mezi nimi ani jeden Afghánec. Wahidi zároveň souhlasí s názorem, že válka v Afghánistánu je ovlivňována z vnějšku a že několik zemí se snaží Afghánistán destabilizovat.
Pákistánský konzulát mezitím toto tvrzení popřel a nazval ho propagandou. Zástupce amerického konzulátu v Herátu nicméně uvedl, že se kvůli útoku rozjelo vyšetřování a vyjádření tak podá, až bude mít k dispozici jeho kompletní výsledky.
Kam dál?
Afghánců v uniformě umírá příliš, podporu budou potřebovat možná i dalších pět let (3.9. 2013)
Tálibán je pod kontrolou Pákistánu, tvrdí afghánský generál (3.7. 2013)
Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)
---
Írán nikdy nevyvine atomovou zbraň, uvedl prezident Rúhání
Ministr zahraničí Íránu Javad Zarif se setká se svým americkým protějškem Johnem Kerrym a zástupci pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německa během zasedání Generálního shromáždění OSN, které probíhá tento týden. Během setkání by zástupci měli diskutovat o budoucnosti íránského jaderného programu. Setkání zástupců Washingtonu a Teheránu tak bude na nejvyšší úrovni za posledních nejméně šest let.
Zpráva o plánovaném setkání přišla poté, co šéfka evropské diplomacie Catherine Ashton uvedla, že se Zarifem vedla "konstruktivní diskusi". Ashton dále uvedla, že týmy EU a Íránu se shodly na dalším setkání, které proběhne v říjnu v Ženevě. Na něm bude pokračovat snaha Západu omezit íránský jaderný program.
Nový íránský prezident Hasan Rúhání se mezitím poprvé objevil v sídle OSN. Ještě před svým proslovem v rozhovoru pro televizní stanici NBC uvedl, že Írán nikdy nevyvine atomovou zbraň a že chce "tento problém urychleně vyřešit podle mezinárodních standardů.
Kam dál?
Nový íránský prezident kritizoval populismus Ahmadínežáda (19.8. 2013)
Zdroj: Voice of America (USA)