natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Koaliční jednotky v Kandaháru postupují

  21. října 2010  20:36
  Koaliční jednotky v Kandaháru postupují
  Americké a afghánské síly v posledních týdnech pronásledovaly Taliban na většině jeho základen v provincii Kandahár. To donutilo mnoho talibanských bojovníků z pevností uprchnout, oznámili velitelé NATO i místní afghánští představitelé.

  Některé zisky koaličních sil spadají na vrub novému typu mířených raket. Ty byly použity proti talibanským velitelům v okolí Kandaháru a donutily je tak uprchnout za hranice Pákistánu. Jelikož byly zároveň přerušeny jejich zásobovací trasy, je pro ně těžší provést odvetné útoky či sebevražedné atentáty, uvedly oficiální zdroje.

  Po zkušenostech z Mardžáhu se alianční velitelé snaží nepropadat přílišnému optimismu. Vzhledem k tomu, že alianční síly v některých jiných částech Afghánistánu ustupují, upozorňují někteří dokonce na to, že postup v Kandaháru, i když se jedná o srdce Talibanu, nemusí nutně znamenat zásadní zlom v konfliktu.

  Čtěte také:
  Petraeus: V Afghánistánu bylo dosaženo malého pokroku
  NATO údajně ochromilo zásobování afghánských povstalců

  Zdroj: St. Louis Today (USA)

  ---

  Medveděv: NATO a Rusko musí překonat nedůvěru
  Rusko a Severoatlantická aliance musejí překonat roky vzájemné nedůvěry, prohlásil ruský prezident Dmitrij Medveděv. "Vztahy mezi Ruskem a NATO byly vždy obtížné. Možná se jedná o historické dědictví, ke kterému jsou připočteny emoce, pocity a předsudky," uvedl. Zároveň připomenul, že Rusové stále vnímají Alianci jako agresivní prvek.

  Při projevu k expertům na mezinárodní vztahy si ruský prezident i postěžoval na to, že Rusko bylo na Západě vždy vnímáno jako stát, ve kterém nemůže být demokracie a který tíhne k autoritářství.

  Na setkání, které se odehrálo v Gorkého rezidenci poblíž Moskvy, dorazili i významné osobnosti, jako je politolog Zbigniew Brzezinski. Ten zde, spolu s bývalým polským ministrem zahraničí Adamem Rotfeldem veřejně podpořil Medveděvův plán na novou bezpečnostní organizaci v Evropě.

  Čtěte také:
  Medveděv se nevzdává plánu na novou bezpečnostní organizaci
  Medveděv se zúčastní summitu NATO

  Zdroj: AFP (Francie)

  ---

  Sedwill přiblížil mírové rozhovory v Afghánsitánu
  Afghánská vláda v tajnosti jedná s talibanskými vůdci, kteří jsou tak důležití, že kdyby jim Spojené státy nezajistily volnou cestu do Kábulu, byli by nejspíše zabiti americkými speciálními silami. "Každý vzbouřenec, který plánuje dorazit na rozhovory může být potenciálním cílem," uvedl civilní představitel NATO v Afghánistánu Mark Sedwill.

  Talibanci obvykle cestují auty z pákistánské Kvéty. Na hranicích přesednou do aliančních letounů nebo vozidel, přičemž americká armáda sleduje pohyb ve vzduchu i na zemi, aby zajistili, že se vůdci povstalců nestanou terčem útoku.

  Sedwill popsal i samotná jednání, která v Kábulu probíhají. Doufá se, že by mohla vést k tomu, aby ozbrojenci složili své zbraně, přestali bojovat a slíbili věrnost afghánské ústavě. Alianční představitel však jasně upozornil na to, že rozhovory jsou pouze v naprostém začátku a že se ještě nejedná o "skutečné vyjednávání".

  Čtěte také:
  Afghánská vláda jedná s Talibanem na nejvyšší úrovni
  Taliban a afghánská vláda začaly jednat

  Zdroj: American Broadcasting Company (USA)

  ---

  Taliban: Velká Británie je naším největším sponzorem
  Podle prohlášení Talibanu je největším sponzorem hnutí Británie, respektive muslimové žijící na jejím území. "Nejsme jako vláda, naše financování závisí na jednotlivcích," prohlásil nejmenovaný velitel Talibanu.

  "Dostáváme od našich muslimských bratrů z Británie finance, za které nakupujeme zbraně a bojujeme. Je povinností každého muslima přispívat na džihád," uvedl dále zdroj. Přestože je tak Velká Británie podle tvrzení Talibanu jeho největším sponzorem, útok na ni, či na některou další evropskou zemi, může proběhnout prý kdykoliv.

  Zdroj: The Daily Telegraph (Velká Británie)

  ---

  Karzáí navzdory námitkám bezpečnostní agentury rozpustí
  Afghánský prezident Hamíd Karzáí odmítl žádost mezinárodního společenství, aby zrušil svůj příkaz na rozpuštění soukromých bezpečnostních společností. Karzáí to odůvodnil tím, že peníze určené těmto firmám mohou být místo toho investovány do afghánské policie.

  Soukromé bezpečnostní společnosti se starají o ochranu všeho možného, od rozvojových projektů, přes konvoje NATO až po soukromá obydlí. Karzáího rozhodnutí rozpustit je ke konci roku proto kritizovaly například Spojené státy, které se obávají, že policejní složky zatím nejsou připraveny společnosti zastoupit.

  Karzáí si však neústupně stojí za svým a tvrdí, že afghánské bezpečnostní síly jsou připraveny zhostit se svých úkolů. Problémem je, že afghánská policie je notoricky známá pro svoji zkorumpovanost, nedostatečný výcvik, mizerný plat a náchylnost k drogám.

  Čtěte také:
  NATO brzy začne předávat Afghánistán Afgháncům
  V Afghánistánu chybí výcvikoví experti
  Afghánská armáda má první důstojnice

  Zdroj: Bloomberg Businessweek (USA)

  mdo natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media