natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Na Havaj se nevztahuje článek 5. V případě útoku by mohl nastat problém

  2. dubna 2024  21:24
  Severoatlantická aliance se sice nově skládá z 32 členských zemí včetně Spojených států, na jeden z padesáti amerických států se však článek 5 o kolektivní obraně nevztahuje.  

  Singapore Air Show. C-17 Globemaster III ze základny na Havaji předvedl dynamickou ukázku (United States Air Force) | foto: Petr Zlatohláveknatoaktual.cz

  Je jím Havajské souostroví, které by například při teoretickém útoku na základnu amerického námořnictva v Pearl Harboru nebo na velitelství severozápadně od Honolulu, nebylo nutně chráněno všemi členy NATO. Leží totiž v Tichém oceánu.

  Pravidlo je uvedeno ve Washingtonské smlouvě, na které stojí samotné základny Aliance a která byla podepsána v roce 1949, tedy dekádu předtím, než se Havaj vůbec stala americkým státem.

  Zatímco článek 5 smlouvy garantuje kolektivní obranu v případě útoku na kterýkoli členský stát, článek 6 vymezuje její geografický rozsah. „Za ozbrojený útok na jednu nebo více stran se považuje ozbrojený útok na území Evropy nebo Severní Ameriky,“ je uvedeno v článku 6.

  Ten také říká, že všechna ostrovní území musí být v severním Atlantiku, severně od obratníku Raka. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí potvrdil, že na Havaj se článek 5 nevztahuje, ale podotkl, že je zde ještě článek 4, který říká, že členové budou konzultovat jakékoli ohrožení „územní celistvosti, politické nezávislosti nebo bezpečnosti“ kteréhokoli člena NATO.

  Zdroj: CNN(USA)

  hon; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media