natoaktual.cz

Na Havaj se nevztahuje článek 5. V případě útoku by mohl nastat problém

2. dubna 2024  21:24
Severoatlantická aliance se sice nově skládá z 32 členských zemí včetně Spojených států, na jeden z padesáti amerických států se však článek 5 o kolektivní obraně nevztahuje.  

Singapore Air Show. C-17 Globemaster III ze základny na Havaji předvedl dynamickou ukázku (United States Air Force) | foto: Petr Zlatohláveknatoaktual.cz

Je jím Havajské souostroví, které by například při teoretickém útoku na základnu amerického námořnictva v Pearl Harboru nebo na velitelství severozápadně od Honolulu, nebylo nutně chráněno všemi členy NATO. Leží totiž v Tichém oceánu.

Pravidlo je uvedeno ve Washingtonské smlouvě, na které stojí samotné základny Aliance a která byla podepsána v roce 1949, tedy dekádu předtím, než se Havaj vůbec stala americkým státem.

Zatímco článek 5 smlouvy garantuje kolektivní obranu v případě útoku na kterýkoli členský stát, článek 6 vymezuje její geografický rozsah. „Za ozbrojený útok na jednu nebo více stran se považuje ozbrojený útok na území Evropy nebo Severní Ameriky,“ je uvedeno v článku 6.

Ten také říká, že všechna ostrovní území musí být v severním Atlantiku, severně od obratníku Raka. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí potvrdil, že na Havaj se článek 5 nevztahuje, ale podotkl, že je zde ještě článek 4, který říká, že členové budou konzultovat jakékoli ohrožení „územní celistvosti, politické nezávislosti nebo bezpečnosti“ kteréhokoli člena NATO.

Zdroj: CNN(USA)

hon; natoaktual.cz
zpět na článek