natoaktual.cz

Gruzie stále vyhlíží členství v NATO

30. dubna 2013  18:18
 

Gruzínské vojáky sloužící v misi ISAF pozdravil při návštěvě Gruzie generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen (ilustrační foto) | foto: NATO Photos

Gruzie stále vyhlíží členství v NATO

Gruzínský ministerský předseda Bidzina Ivanišvili je optimistický v otázce směřování Gruzie do struktur Severoatlantické aliance. Ivanišvili řekl, že brzy přijde správný čas na kroky, jejichž pomocí "dojde k odstranění všech problémů na cestě integrace do NATO".

Zároveň podotkl, že "je realista a chápe, že integraci do NATO je potřeba uskutečnit krok za krokem a Gruzie je připravena jít touto cestou". Poukázal také na slova generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena, který v září 2012 řekl, že budoucnost Gruzie je v NATO.

Ivanišvili byl přitom po svém zvolení obviňován z proruských postojů a jeho oponenti se báli, že tento přístup zkomplikuje cestu Gruzie do euro-atlantického společenství.

Kam dál?
Gruzínci potvrdili směřování země do evropských struktur a NATO (11.3. 2013)
Gruzie deklarovala věrnost EU, USA i NATO (8.3. 2013)
Gruzie: Do NATO chceme, i kdyby nás to stálo dobré vztahy s Ruskem (11.12. 2012)

Zdroj: Democracy & Freedom Watch (Gruzie)

---

V Afghánistánu spadlo nákladní letadlo, zemřelo 7 Američanů

Krátce po startu z letecké základny Bagram v Afghánistánu se zřítilo nákladní letadlo společnosti National Airlines. Všech sedm členů posádky, kteří byli americkými občany, zemřelo. Boeing 747-400 byl na cestě do Dubaje ve Spojených arabských emirátech. "Jednalo se o nákladní let. Na palubě proto nebyli žádní pasažéři," uvedla společnost ve svém stanovisku.

Společnost National Airlines se v regionu Blízkého východu specializuje kromě nákladních letů pro obchodní a vojenské účely také na klasické charterové lety. Podle prohlášení prezidenta společnosti Glena Joergera udělají National Airlines společně s příslušnými úřady vše proto, aby zjistily příčinu nehody.

Kam dál?
Čtyři vojáci NATO zemřeli při nehodě letadla v Afghánistánu (29.4. 2013)

Zdroj: CNN (Velká Británie)

---

Indie a Rusko se shodují na afghánském míru, na stahování ISAF nikoli

Názory Indie a Ruska ohledně budoucího vývoje situace v Afghánistánu jsou velmi podobné, neshody však panují v otázce přítomnosti zahraničních jednotek v zemi. Ukázala to konference o Afghánistánu, která se uskutečnila v kazašském Almaty. "Indie a Rusko se shodují na tom, že mírový proces musí být v rukách Afghánců. Nemůžete dát Afghánistánu řešení, které musí následně aplikovat. Řešení musí přijít z Afghánistánu samotného," řekl po setkání indický ministr zahraničí Salman Khurshid a v podobném duchu se vyjádřil i ruský velvyslanec pro Afghánistán Zamir Kabulov.

Rusko a Indie se naopak neshodují v otázce další přítomnosti zahraničních jednotek v zemi bez mandátu OSN. Moskva se obává, že by dlouhodobou přítomnost v Afghánistánu mohly USA využít pro budování základen, které by sloužily k projekci americké moci napříč regionem střední Asie, a požaduje proto, aby v zemi mise NATO působila na základě mandátu OSN. Indie takovýto požadavek nemá, s Ruskem se ale shodnou i na tom, že odchod spojeneckých sil z Afghánistánu probíhá příliš rychle.

Kam dál?
Indie a Čína budou udržovat dialog ohledně Afghánistánu (19.4. 2013)
Rusko bude s Uzbekistánem spolupracovat proti hrozbám z Afghánistánu (18.4. 2013)
Americká armáda chce v Afghánistánu nechat až 12 tisíc vojáků (12.4. 2013)

Zdroj: The Hindu (Indie)

---

Bomba usmrtila francouzského vojáka v Mali

Dvaatřicetiletý francouzský voják zemřel při výbuchu bomby na severu Mali. Stalo se tak při operaci, jejímž cílem je zajistit oblast před protivládními bojovníky a co nejvíce narušit jejich zásobování. Podle vyjádření francouzského ministerstva obrany byli při výbuchu nálože umístěné na okraji silnice další dva vojáci vážně zraněni.

Francie započala svou misi v Mali v lednu letošního roku a od té doby přišla již o šestého vojáka. Do konce roku má Francie v plánu ponechat v zemi tisícovku vojáků, kteří budou pomáhat jednotkám OSN v boji proti povstalcům, již jsou napojeni na al-Káidu.

Kam dál?
Šéf OSN navrhuje 11 tisíc vojáků na mírovou misi v Mali (27.3. 2013)

Zdroj: Al-Jazeera (Katar)

---

Francouzský velvyslanec zkritizoval korupci v Afghánistánu

Odcházející francouzský velvyslanec v Afghánistánu Bernard Bajolet ve svém projevu označil korupční prostředí za důvod, který brání Afghánistánu v pokroku. K nezávislosti Afghánistánu pak dodal, že "země, která je z velké části závislá na mezinárodním společenství v otázce platů pro své bezpečnostní složky, v otázce zahraničních investic a zčásti také z hlediska civilních výdajů jednoduše nemůže být nezávislá". Kromě problematiky korupce mezi afghánskými elitami Bajolet zmínil také rostoucí problémy v otázce produkce drog.

Ještě ostřeji se do současné situace v Afghánistánu opřel bývalý francouzský zpravodajec Alan Rodier, když řekl, že "každý velmi dobře ví, že jakmile se jednotky NATO stáhnou, bude jen otázkou času, kdy se moci opět chopí Taliban".

Obě tato tvrzení jsou v rozporu s tím, co minulý týden prohlásil velitel spojeneckých sil ISAF generál Dunford: "Navzdory některým zbývajícím problémům je pokrok k míru v Afghánistánu neoddiskutovatelný".

Kam dál?
Velitel ISAF: Bezpečnost v Afghánistánu se zlepšuje (25.4. 2013)

Zdroj: France 24 (Francie)

koc; natoaktual.cz
zpět na článek