natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Francouzští vojáci v Mali zastavili postup al-Káidy

  14. ledna 2013  13:20

  Francie nasadila v Mali své letouny Mirage 2000. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Francouzští vojáci v Mali zastavili postup al-Káidy

  Francie v průběhu neděle podnikla sérii leteckých útoků v severním Mali, a dokázala tak zastavit postup islamistů napojených na al-Káidu, kteří měli namířeno do malijského hlavního města Bamaka.

  Kam dál?

  Všechny články natoaktual.cz k tématu Mali.

  Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius oznámil, že francouzské a malijské jednotky zastavily postup rebelů na jih země, a nyní se letectvo soustřeďuje na útoky na severu země. „Teroristy jsme v jejich postupu zastavili. Teď se naši vojáci ‘postarají‘ o teroristické základny na severu Mali,“ řekl Fabius.

  Analýza natoaktual.cz

  Francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian podotkl, že „během čtvrtka tito bojovníci džihádu zahájili ofenzivu na jih země. Pokud by nikdo nezasáhl, během dvou tří dnů by Bamako, hlavní město Mali, padlo do rukou teroristů. A Francie je ve válce proti terorismu.“

  Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

  ---

  Na žádost Francie se schází Rada bezpečnosti OSN

  Kvůli krizi v Mali se dnes na žádost Francie sejde Rada bezpečnosti OSN, oznámil tiskový mluvčí francouzské mise u Organizace spojených národů Brieuc Pont.

  Analýza ze zahraničí:

  Rada bezpečnosti OSN v pondělí odpoledne projedná krizovou situaci v Mali, kde Francie zahájila vojenskou operaci proti islamistům napojených na teroristickou skupinu al-Káida, kteří ovládají severní část země. V Mali právě působí více než čtyři sta francouzských vojáků. Jejich cílem je získat zpět sever Mali, odkud islamisté před několika dny podnikli ofenzivu na jih země.

  Zdroj: ABC News (USA)

  ---

  Francie rozšiřuje svou vojenskou účast v Mali

  Francouzi rozšiřují své vojenské působení v severním Mali o nasazení letounů Mirage 2000D, které během nedělní noci zahájily útok na cíle islamistů. Do Bamaka, hlavního města země, již dorazily další francouzské posily. Současný vývoj naznačuje, že mise může být delší, než Francie očekávala.

  Francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian oznámil, že počet vojáků v Bamaku, kteří poskytují podporu malijským vládním jednotkám, stoupl na čtyři sta. Dalších sto padesát je nasazeno v okolí města Mopti na severu Mali nedaleko hranice mezi vládou kontrolovaným územím a částí země ovládané islamisty.

  Kvůli obavám, že by do rukou islamistů padl i jih země s hlavním městem Bamakem, zahájila Francie v pátek vojenskou intervenci s cílem zastavit islamisty a postupně získat zpět sever Mali, jenž se stal útočištěm teroristů. Ministr obrany Le Drian naznačil, že pokud by Francie nezareagovala okamžitě, malijská armáda by nedokázala islamisty zastavit. „Francie bojuje proti terorismu kdekoli to bude potřeba,“ dodal Le Drian.

  Kam dál?
  Rada bezpečnosti vyzvala k urychlení nasazení vojenských sil v Mali (11.1. 2013)
  Šéf Africké unie žádá NATO o pomoc v boji proti islamistům v Mali (9.1. 2013)

  Zdroj: The Washington Post (USA)

  ---

  Britské vojenské letouny pomohou Francouzům v Mali

  Letouny Britského královského letectva pomohou francouzským jednotkám v boji proti islamistům na severu Mali. První letadla včera v noci dorazila do Francie, kde vojáci naložili potřebné vybavení, a dnes pokračují do Mali. Další letouny C-17 Globemaster by mohly následovat již s britskými vojáky, kteří by poskytli výcvik a vybavení malijské armádě v boji proti islamistům. Na britské pomoci v bojové misi se dohodli během sobotní noci britský premiér David Cameron s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.

  Britský ministr pro africké záležitosti Mark Simmonds podotkl, že „vláda skrze evropské mechanismy poskytne výcvik a pomoc malijské armádě. Jako stálý člen Rady bezpečnosti OSN máme povinnost podat pomocnou ruku, pokud jsme o ni požádáni.“ Premiér Cameron se domnívá, že vzhledem k teroristickým aktivitám představuje situace v Mali velmi vážné riziko pro mezinárodní bezpečnost.

  Zdroj: The Independent (Velká Británie)

  ---

  Američané pomáhají v Mali proti islamistům

  Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius potvrdil, že Spojené státy poskytují pomoc v oblasti telekomunikací a logistiky v boji proti radikálům na severu Mali.

  „Máme podporu Spojených států v oblasti telekomunikací a logistiky,“ řekl ministr Fabius s tím, že i Velká Británie, Dánsko a další evropské země Francii pomáhají. Představitelé Spojených států tvrdí, že v boji proti islamistům nabídli bezpilotní letouny. Francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian prohlásil, že si velmi cení mezinárodní podpory a také pomoci od Spojených států, které poskytují Francii cenné zpravodajské informace a logistické zázemí.

  Zdroj: Fox News (USA)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media