natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Francie je prvním uživatelem nového transportního letounu A400M

  5. srpna 2013  15:24

  Nový vojenský transportní letoun Airbus A400M. | foto: Petr Zlatohláveknatoaktual.cz

  Francie je prvním uživatelem nového transportního letounu A400M

  Francouzské letectvo převzalo od Airbusu první vojenský transportní letoun A400M. Agentura DGA, která francouzské vojenské nákupy zajišťuje, v minulém týdnu vydala potřebnou certifikaci a dodávku autorizovala. Poté letoun přeletěl do Orleans-Bricy, kde bude mít základnu.

  Dodávce prvního letounu předcházelo deset let snah Airbusu vyvinout evropský transportní letoun. Program provázela celá řada technických problémů, zpoždění a navyšování rozpočtu.

  V letošním roce by Francie měla obdržet ještě dva letouny A400M a Turecko svůj první. Mezi další významné zákazníky patří Velká Británie, která dostane první letoun příští rok, a Německo s plánovanými dodávkami v roce 2015.

  Kam dál?
  EADS hrozí ukončením vývoje A400M (12.2. 2010)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Výdaje na obranu v „nové Evropě“ klesají

  Časopis Forbes minulý týden přišel se zjištěním, že navzdory členství v Severoatlantické alianci a vysokým ruským investicím do modernizace armády dávají země „nové Evropy“, bývalí členové Varšavské smlouvy nebo republiky Sovětského svazu, na obranu stále méně prostředků. Analýza vychází ze statistik Stockholmského institutu pro výzkum mezinárodního míru SIPRI; ve srovnání s rokem 2000 byly loňské výdaje na obranu o čtrnáct procent nižší.

  „Namísto toho, aby učily Západoevropany o významu síly a tvrdosti, přišly země východní Evropy na to, že Severoatlantická aliance je jedno velké cvičení v ‚jak se svézt zdarma‘ na účet amerických daňových poplatníků,“ píše Forbes.

  Kam dál?
  SIPRI: Vojenské výdaje ve světě loni poprvé za patnáct let klesly (15.4. 2013)

  Zdroj: Eesti Rahvusringhääling (Estonsko)

  ---

  Německo přestalo sdílet informace s USA a Velkou Británií

  Německo se rozhodlo ukončit dohody z dob studené války o sdílení informací se Spojenými státy a Velkou Británií poté, co vyšly najevo rozsáhlé špionážní akce amerických tajných služeb. Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle prohlásil, že zrušení dohod o sdílení informací je „potřebný a náležitý důsledek nedávné debaty o ochraně soukromí“.

  Zprávy o špionážních akcích amerických tajných služeb vyvolaly v Německu značné pobouření. Tisíce lidí na konci července vyšly do ulic protestovat proti americkému špehování na německém internetu. Demonstranti rovněž vyjádřili podporu Edwardu Snowdenovi, který na praktiky Národní bezpečnostní agentury (NSA) upozornil.

  Kam dál?
  Analýza: Zrádce nebo Mesiáš lidských svobod? (19.6. 2013)

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  Afghánská policistka zastřelila amerického vojenského poradce

  Příslušnice afghánské policie zastřelila v kábulském velitelství amerického vojenského poradce. Jedná se o vůbec první útok ženy v národních bezpečnostních složkách na cizince. „Dnes v deset dopoledne policistka začala střílet pistolí na ameriského poradce. Byl vážně zraněn a po převozu do nemocnice zemřel,“ oznámil Daoud Amin z kábulské policie. Žena byla zatčena a probíhá vyšetřování, dodal Amin.

  Mezi povstalci bývá v konzervativním Afghánistánu velmi málo žen; Tálibán se k útoku zatím nehlásí. Americký poradce pracoval pro misi ISAF v Afghánistánu. Severoatlantická aliance potvrdila, že došlo ke střelbě, ale nespecifikovala, odkud poradce byl a na čem pracoval. Více než šedesát vojáků a civilních poradců bylo zabito při „vnitřních útocích“ jen během letošního roku.

  Kam dál?
  Vnitřních útoků na alianční vojáky v Afghánistánu výrazně ubylo (26.2. 2013)

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  ---

  Polský voják podlehl zraněním z Afghánistánu

  Desátník Łukasz Sroczyński svým zraněním, která utrpěl v prosinci loňského roku během mise v Afghánistánu, v sobotu podlehl. Dvaatřicetiletý polský voják sloužil v dvanácté mechanizované brigádě a nechal za sebou manželku a dceru.

  Łukasz Sroczyński byl zraněn, když na jeho patrolu zaútočili neznámí útočníci v jihozápadní části provincie Ghazní ve východním Afghánistánu. Sroczyński je jednačtyřicátým polským vojákem, který zahynul ve válce v Afghánistánu.

  Kam dál?
  V Afghánistánu zemřelo pět Poláků (22.12. 2011)

  Zdroj: Polskie Radio (Polsko)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media