natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Finský prezident: Západ stojí na prahu nové studené války

  6. listopadu 2014  16:31

  Letoun F-18 finského letectva. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Finský prezident: Západ stojí na prahu nové studené války

  Západ je na prahu nové studené války s Ruskem kvůli konfliktu na Ukrajině a přetrvávající neschopnosti pochopit hloubku a vážnost rozhořčení ruského prezidenta Vladimira Putina vůči Spojeným státům a Evropské unii, uvedl finský prezident Sauli Niinisto. „Putin stále dokola opakuje, že Západ a NATO jsou nepřátelsky naladění. Že Rusko oklamali rozšiřováním NATO a podrývají a ponižují Rusko,“ varoval Niinisto. „Tato situace není slibná, řekl bych, že jsme téměř na prahu nového druhu studené války, která by mohla pohltit celou Evropu,“ prohlásil finský prezident.

  Finsko má dlouhou tradici udržování přátelských vztahů s Ruskem, ale podle Niinista sebou nenechá zametat. „Finský způsob jednání s Ruskem, bez ohledu na to, v jaké situaci, je, že budeme velmi rázní ve zdůraznění toho, co se nám nelíbí, toho, kde leží červená čára,“ vysvětlil finský prezident v reakci na narušení finského vzdušného prostoru ruskými letouny.

  Niinisto dále prohlásil, že jeho země podporuje Severoatlantickou alianci a její operaci v Afghánistánu, a odmítl, že by se Finsko zdarma skrývalo za ochranným štítem NATO. „S Ruskem sdílíme 1 300 km dlouhou hranici. Pokud by Finsko vstoupilo do NATO, společná hranice Ruska a Aliance by se zdvojnásobila. To musíme mít na paměti,“ zdůraznil Niinisto.

  Kam dál?
  Rusové vzkazují, že jsou stále mocní, varuje vrchní velitel NATO (4.11. 2014)
  Napětí mezi Ruskem a NATO opět roste (5.11. 2014)

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  ---

  Británie a Francie chtějí studii o sdílení dronů

  Británie a Francie zadaly společnostem BAE Systems a Dassault Aviation vypracování dvouleté studie proveditelnosti společného vojenského projektu bezpilotních letadel, považovaného za „budoucnost vzdušného boje v Evropě.“

  Kontrakt na vypracování studie proveditelnosti má hodnotu 150 milionů eur. „Spolupráce mezi Francií a Velkou Británií je považována za optimální cestu ve vývoji vzdušných bezpilotních bojových systémů (UCAS) a zároveň to podpoří vzájemné snahy obou vlád o bližší vazby v obranném sektoru,“ uvedly firmy ve společném prohlášení.

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Ruská vojska se opět blíží k ukrajinským hranicím

  Rusko opět přesunuje své vojsko blíže ukrajinským hranicím a pokračuje v podporování rebelů na východě Ukrajiny, informoval generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg.

  „Vyzýváme Rusko, aby se skutečně snažilo pracovat na mírovém řešení a aby použilo veškerý svůj vliv na separatisty na Ukrajině k tomu, aby je přimělo respektovat dohody z Minsku a příměří, které je nezbytným předpokladem pro možné politické řešení složité situace na Ukrajině,“ uvedl Stoltenberg.

  Navzdory tvrzením Západu Rusko odmítá, že by bylo jakkoli vojensky zapojeno do konfliktu na východě Ukrajiny. Moskva se domnívá, že zvolení Alexandra Zacharčenka do čela Doněcké a Igora Plotnického do čela Luhanské „lidové republiky“, které se společně nazývají „Novým Ruskem“, znamená, že nyní by s nimi Kyjev měl jednat přímo. Ten to odmítá s tím, že Ruskem podporovaní rebelové jsou „teroristi“ a „banditi“ bez legitimity. Evropská unie volby rovněž neuznává.

  Zdroj: The Sydney Morning Herald (Austrálie)

  ---

  Stoltenberg neočekávaně navštívil Afghánistán

  Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg je na předem neohlášené návštěvě v Kábulu, aby zde pozdravil alianční vojáky a setkal se s novým vedením Afghánistánu. Krátce po příjezdu navštívil výcvikové centrum pro afghánské speciální jednotky, kde přítomné ujistil, že je NATO bude nadále podporovat i po ukončení bojové mise a stažení většiny vojáků ze země na konci roku 2014.

  Největší počet spojeneckých vojsk v Afghánistánu působil v roce 2010, kdy se vyšplhal na 130 000. V současné době v zemi působí méně než 34 000 aliančních vojáků. Po roce 2014 jich v Afghánistánu zůstane kolem 12 500 a za úkol budou mít výcvik afghánských ozbrojených sil a jejich podporu.

  Zdroj: Rádio Svobodná Evropa (ČR/USA)

  ---

  Australský premiér chce po Putinovi spolupráci při vyšetřování pádu letu MH17

  Australský premiér Tony Abbott je odhodlaný zajistit si jednání mezi čtyřma očima s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, během kterého bude požadovat plnou spolupráci Ruska při vyšetřování pádu letu MH17 Malaysian Airlines na Ukrajině. O schůzku se bude snažit co nejdříve, buď na Asijsko-Pacifickém summitu o ekonomické spolupráci v Pekingu, nebo v australském Brisbane, kde se bude konat setkání států skupiny G20. „Tak či onak, zajistím si šanci mluvit s ruským prezidentem příští týden nebo brzy poté,“ prohlásil Abbott. Ruští představitelé to odmítají s tím, že žádná bilaterální jednání nejsou naplánovaná.

  Abbott a nizozemský premiér Mark Rutte jsou zajedno v tom, že očekávají plnou spolupráci Ruska při Holanďany vedeném vyšetřování pádu letounu. Rutte informoval, že to Putinovi sdělil již minulý měsíc na Asijsko-Evropském summitu v Miláně. „Využil jsem znovu příležitosti, abych mu řekl, že očekávám, že udělá vše, co bude moci, a vyvine tlak na separatisty, aby umožnili neomezený přístup na místo havárie,“ uvedl Rutte.

  Kam dál?
  Vyšetřovatelé: Malajsijský let MH17 zasáhlo „velké množství objektů“ (9.9. 2014)

  Zdroj: France24 (Francie)

   

  ist; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media