natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Evropa zamítá žádosti o azyl bývalých afghánských tlumočníků NATO

  21. září 2015  21:28

  Komunikace s místními obyvateli v Afghánistánu. Ilustrační foto. | foto: 3. strážní rota BAF

  Evropa zamítá žádosti o azyl bývalých afghánských tlumočníků NATO

  Poté, co jim byly zamítnuty žádosti o azyl, se museli Afghánci, kteří dříve tlumočili pro NATO, dostat na Západ ilegálními cestami. Pro spolupráci s „nepřítelem“ jim hrozilo doma v Afghánistánu nebezpečí ze strany hnutí Tálibán. Tisíce Afghánců čelí soustavnému vyhrožování i po změně zaměstnání.

  Do Evropy se tlumočníci vydali ze strachu o své rodiny, které by později chtěli přivést na Západ. Poté, co riskovali své životy pro cizí země, se cítí opuštěni. Po konci mise ISAF bylo přestěhování nabídnuto jen hrstce jejich spolupracovníků z prvních linií. Proto se vydali na cestu na Západ přes Řecko, společně s uprchlíky ze Sýrie. Po zamítnutí žádostí o azyl ze strany zemí, pro které dříve tlumočili a riskovali životy, se nyní cítí opuštěni.

  Kam dál?
  OSN: Počet afghánských civilních obětí je rekordně vysoký (6.8. 2015)

  Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

  ---

  USA: Zdá se, že Írán spolupracuje při inspekcích MAAE

  Při inspekcích Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) jsou podle Spojených států patrné známky spolupráce ze strany Íránu. Inspektorům agentury patřící pod OSN byly předány vzorky z prostředí kontroverzního vojenského areálu Parčin. Generální ředitel MAAE Jukija Amano uvedl, že Írán během inspekce areálu a odebírání vzorků prachu splnil standardy MAAE. Vzorky budou analyzovány na stopy jaderných částic, které by mohly svědčit o provádění experimentů s výbušninami.

  Kam dál?
  Írán kritizuje USA a Izrael kvůli pokračující hrozbě vojenského zásahu (21.7. 2015)
  NATO označuje íránskou jadernou dohodu za historický průlom (16.7. 2015)

  Zdroj: Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda (ČR/USA)

  ---

  USA: Rusko nasadilo do Sýrie více než 28 vojenských letadel

  Rusko nasadilo do Sýrie nejméně 28 bojových letounů. Jako součást stálé vojenské přítomnosti pak začalo i s průzkumnými lety dronů, tvrdí Spojené státy. Lety dronů by představovaly první ruské operace v syrském vzdušném prostoru. Pokud USA a Rusko nebudou své lety vzájemně koordinovat, před americkými leteckými operacemi bude stát další výzva.

  V této věci již mělo mezi ministry obrany USA a Ruska dojít ke „konstruktivní konverzaci“. Ministr zahraničních věcí USA John Kerry prohlásil, že vítá zapojení Ruska do akcí proti ozbrojencům organizace Islámský stát (IS) v Sýrii, ale obává se dalšího zhoršení uprchlické krize. Spojeným státům se také nelíbí podpora, jakou Moskva poskytuje syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi.

  Kam dál?
  Kerry: Rusko s námi chce jednat o Sýrii na vojenské úrovni (17.9. 2015)

  Zdroj: The Independent (Velká Británie)

  ---

  V Afghánistánu zemřel voják NATO, nepadl v boji

  Voják sloužící v misi NATO Resolute Support (RS) zemřel následkem zranění, které utrpěl v Afghánistánu mimo boj. K události došlo ve východní části země. Bojovou misi ukončilo NATO v Afghánistánu začátkem letošního roku, v rámci současné mise vojáci poskytují pouze výcvik, pomoc a rady domácím silám. Od začátku mise RS bylo v Afghánistánu zabito nejméně 11 vojáků NATO.

  Kam dál?
  Obama: Afghánistán zůstává hlavním producentem drog (15.9. 2015)

  Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

  ---

  Stoltenberg zahájil na Ukrajině civilní krizové cvičení

  Společné civilní cvičení NATO a Ukrajiny zaměřené na řešení krizových situací zahájili generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a ukrajinský prezident Petro Porošenko. Podle Stoltenberga, který je na své první návštěvě Ukrajiny, cvičení zdůrazní partnerství mezi NATO a Ukrajinou. Akce poskytne záchranářům prostor pro spolupráci při reakci na krizové situace skutečného života.

  Do čtyřdenního cvičení se zapojí 28 členských států NATO a partnerské státy. Během své návštěvy na Ukrajině bude Stoltenberg se zástupci Ukrajiny jednat o ukrajinském reformním úsilí a budoucí spolupráci. Návštěva generálního tajemníka symbolizuje silnou podporu NATO Ukrajině a jejím snahám o posílení spolupráce.

  Kam dál?
  Šéf NATO pojede na Ukrajinu (18.9. 2015)

  Zdroj: NATO

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media