natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Evropa pošle do Sýrie dalších 30 milionů eur humanitární pomoci

  11. prosince 2012  11:57

  Sýrie (ilustrační foto) | foto: Syrské ministerstvo informací

  Evropa pošle do Sýrie dalších 30 milionů eur humanitární pomoci

  Evropská unie se rozhodla poslat do Sýrie dalších 30 milionů eur humanitární pomoci. Prostředky budou využity na přístřešky, základní potraviny a zdravotní péči pro 2 miliony lidí trpících v Sýrii a další bezmála půlmilion uprchlíků v Jordánsku a Libanonu.

  „Se začínající zimou a stále prudšími boji se situace v Sýrii každým dnem zhoršuje. Tato katastrofická situace si žádá nové gesto evropské solidarity, než se najde řešení tohoto hrozného konfliktu,“ prohlásila komisařka Kristalina Georgieva, zodpovědná za mezinárodní spolupráci, humanitární pomoc a řešení krizí.

  Evropská unie již poslala do Sýrie 126 milionů eur humanitární pomoci, přičemž jednotlivé členské země mohou prostředky navýšit až na 184 milionů.

  Kam dál?
  Obama schválil další podporu na pomoc Sýrii (3.8. 2012)

  Zdroj: AGI (Itálie)

  ---

  Gruzie: Do NATO chceme, i kdyby nás to stálo dobré vztahy s Ruskem

  Gruzie nehodlá vyměnit své snahy o začlenění do Severoatlantické aliance za dobré vztahy s Ruskem, prohlásil Zviad Dzidziguri se strany Gruzínský sen, která vyhrála říjnové parlamentní volby. Reagoval tak na slova ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, podle něhož se brzy obě strany sejdou u jednacího stolu.

  „Gruzínský diplomatický tým si plně uvědomuje, že k normalizaci vztahů s Ruskem rozhodně nedojde na úkor snah o členství v Alianci,“ řekl doslova Dzidziguri.

  Nový gruzínský premiér Bidzina Ivanišvili je přesvědčen, že by se země měla dále ucházet o členství v NATO, nicméně i zlepšení vztahů s Ruskem pokládá za prioritu. Vzájemné vztahy obou zemí nebyly nikdy ideální. Poté, co Rusko v roce 2008 uznalo nezávislost Abcházie a Jižní Osetie, se však ještě více vyostřily.

  Kam dál?
  „Velký Míša“ ujišťuje Západ: Gruzie je připravena vstoupit do NATO (14.11. 2012)
  Gruzie má dveře otevřené, zopakoval šéf NATO v Moskvě (3.11. 2012)
   
  Zdroj: Turkish Weekly (Turecko)

  ---

  Syrští Kurdové budují armádu

  Syrští Kurdové, kteří od letošního léta ovládají části území na severu země, začali budovat svou vlastní nezávislou armádu. S informací přišel jako první internetový portál Elaph s odkazem na předsedu Kurdské národní rady Sherkoha Abbáse.

  „Hlavním cílem naší armády je ochrana území syrské části Kurdistánu ať už před Asadem, nebo militantními islamisty,“ oznámil Abbás.

  Vlády evropských zemí společně se Spojenými státy vyjádřily podporu kurdské armádě, která by podle nich mohla zabránit šíření radikálního islámu v Sýrii, a souhlasily, že jí poskytnou finanční i vojenskou pomoc.

  Kam dál?
  Analýza: Je to padouch, ale náš padouch: Do Sýrie tečou zbraně podle mustru studené války (30.7. 2012)

  Zdroj: The Voice of Russia (Rusko)

  ---

  Pentagon chce do pěti let vybavit bezpilotní letouny špičkovými lasery

  Společnost General Atomics vyvíjí silný laser, kterým Pentagon plánuje vybavit své bezpilotní letouny. Společnost věří, že se jí podaří do pěti let vyvinout laserový systém, který dokáže zneškodnit jiné letadlo a zároveň bude takových rozměrů, aby ho bylo možné upevnit na bezpilotní letoun. Na vývoj společnost získala 40 milionů dolarů od vládní Agentury pro výzkum pokročilých obranných projektů.

  Současná generace bezpilotních letounů dokáže bez doplnění paliva létat mise v délce až 40 hodin, nicméně když odpálí svou nálož dvou řízených střel Hellfire, musí se vrátit pro doplnění střeliva. „Laser by pro nás znamenal prakticky nevyčerpatelný zásobník,“ prozradil zdroj blízký agentuře.

  Zdroj: Business Insider (USA)

  ---

  V roce 2030 Spojené státy již nebudou supervelmocí, tvrdí analýza

  Spojené státy přijdou o svůj status supervelmoci nejpozději do roku 2030, uvádí analýza americké Národní rady pro zpravodajské služby (National Intelligence Council – NIC). Dodává však, že Čína, ani žádná jiná země se velmocí nestane. Namísto toho se moc přesune do „sítí a uskupení v multipolárním světě.“

  Analýza dále upozorňuje na vzrůstající moc jednotlivců a neformálních uskupení na úkor států, což může mít zcela „dramatické důsledky.“ Mezi další výzvy, se kterými se bude muset svět potýkat, patří i rychlé stárnutí populace či nedostatek zdrojů.

  NIC provádí analýzy trendů dlouhodobého vývoje již od roku 1979, kdy byla založena jako analytický útvar amerických zpravodajských služeb.

  Kam dál?
  Analýza: Chmurná vize Západu – čínská armáda na vzestupu (15.8. 2011)

  Zdroj: Defense News (USA)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media