natoaktual.cz

Čína: Asijští spojenci nebudou druhým NATO

7. června 2012  14:31
 

Zasedání Šanghajské organizace spolupráce. Ilustrační foto. | foto: Tisková kancelář prezidenta Ruské federace

Čína: Asijští spojenci nebudou druhým NATO

Čína odmítla možnost, že by se ze Šanghajské organizace spolupráce (SCO) stal vojensko-politický blok typu NATO. Podle mluvčího čínského ministerstva zahraničí Liu Weimina má SCO díky svým stanovám charakter ne-aliance, ne-konfrontace, není zaměřena proti žádné třetí straně nebo organizaci a uplatňuje politiku otevřených dveří.

Šanghajská organizace spolupráce se chce podle Liua zaměřit na vytvoření nového modelu regionálního partnerství, které bude postaveno na principech míru a rozvoje. SCO, které bylo založeno v červnu 2001, má nyní šest členů – Čínu, Kazachstán, Kyrgyzstán, Rusko, Tádžikistán a Uzbekistán. Mongolsko, Írán, Pákistán a Indie jsou pozorovatelskými státy.

SCO bylo někdy nazýváno „východním NATO“ a objevily se spekulace, že by se mohlo proměnit ve významné bezpečnostní fórum.

Kam dál?
Čína chce hrát větší roli v Afghánistánu

Zdroj: Times of India (Indie)

---

Afghánistán: Při nočním útoku NATO mělo zahynout až 18 civilistů

Ve východoafghánské provincii Lógar mělo být při nočním útoku NATO zabito až 18 civilistů, údaje se však liší. Operace, které se zúčastnili zahraniční i afghánští vojáci, měla být zaměřena na chycení místního vůdce Talibanu. Vojáci se však ocitli pod palbou a povolali proto letecký útok. Při útoku mělo být zabito i 12 Talibanců včetně zmíněného vůdce.

Alianční mluvčí Martyn Crighton popřel, že by došlo k úmrtí civilistů. Došlo prý pouze ke zranění dvou žen, které byly odvezeny na vojenskou základnu k ošetření. NATO potvrdilo, že během náletu, který byl nazván „precizním útokem“, bylo zabito „několik vzbouřenců“.

Civilní oběti jsou předmětem častých sporů mezi afghánskou vládou a zahraničními silami. Afghánistán si zároveň vynutil účast svých vojáků při nočních útocích, jako byl tento v Lógaru.

Kam dál?
Afghánci protestují kvůli nočnímu zátahu
Noční zátahy povedou už jen Afghánci

Zdroj: BBC (Velká Británie), Los Angeles Times (USA), Emirates24/7 (SAE)

---

V Afghánistánu se zřítil vrtulník ISAF

Mezinárodní síly ISAF oznámily, že se v Afghánistánu zřítil alianční vrtulník. NATO o nehodě nezveřejnilo žádné další informace, avšak podle zdroje z Pentagonu došlo ke smrti dvou amerických pilotů, přičemž incident se měl odehrát v provincii Ghazní. Podle nejmenovaného zdroje došlo v oblasti k nepřátelské aktivitě.

V ten samý den došlo i ke smrti 22 lidí a zranění dalších 50 při sebevražedném útoku v Kandaháru. K útoku se přihlásil Taliban.

Zdroj: CBS News (USA)

---

USA volají po větších sankcích proti syrskému režimu

Skupina 60 států, Přátelé syrského lidu, vedená Spojenými státy se na setkání ve Washingtonu shodla na silnějších sankcích proti syrskému režimu prezidenta Bašára al-Asada. Americký ministr financí Timothy Geithner na setkání ve Washingtonu vyzval státy, které dosud neuvalily na Sýrii ekonomické sankce, aby tak učinily. Skupina Přátel syrského lidu by se situací v Sýrii měla zabývat i v těchto dnech na setkání v Istanbulu.

Diplomatická aktivita následuje podle Geithnera po masakrech z minulého měsíce, které za sebou měly zanechat více než 100 mrtvých civilistů ve městě Húla. Americký ministr zároveň předložil možnost, že by Rada bezpečnosti OSN autorizovala použití mezinárodních sil v Sýrii. Podle Geithnera by se mělo jednat o síly Ligy arabských států.

To se však zdá nepravděpodobné, neboť Rusko i Čína mají v Radě bezpečnosti právo veta. Oba státy přitom dlouhodobě oponují snaze uvalit na syrský režim další sankce. Setkání ve Washingtonu tak pravděpodobně zvýší rozpory mezi Skupinou přátel syrského lidu a oběma státy.

Kam dál?
Americká humanitární pomoc Sýrii přesáhla 52 milionů dolarů
Turecký prezident: Svět nedělá dost pro řešení syrské krize

Zdroj: Christian Science Monitor (USA)

---

Američané vyvíjí tlak na Pákistán v otázce přepravy

Spojené státy se snaží obnovit rozhovory s Pákistánem o znovuotevření zásobovací trasy pro alianční vojáky v Afghánistánu. Rozhovory uvízly na mrtvém bodě kvůli pákistánským finančním požadavkům i americkému odmítnutí omluvit se za smrt pákistánských vojáků. Nyní mají USA na Pákistán páku v podobě uzavřené dohody s Uzbekistánem, Kyrgyzstánem a Kazachstánem o přepravě vybavení přes jejich území.

Přeprava přes středoasijské státy, tzv. severní trasa, má být však o mnoho dražší než přes Pákistán. Alianční velitel v Afghánistánu John Allen tvrdí, že je severní trasa dvakrát dražší než pákistánská, avšak podle Pentagonu je dokonce až šestkrát dražší.

Přesto dohoda se středoasijskými státy znamená, že NATO bude schopné dopravit zpět do Evropy desetitisíce vozidel, kontejnerů a dalších věcí poté, co stáhne své bojové síly z Afghánistánu ke konci roku 2014. Podle pákistánského analytika Hasana-Askari Rizvího je uzavřená dohoda navíc velkou výhodou pro USA a umožní realističtější politiku Pákistánu. V opačném případě bude Pákistán tratit ekonomicky i ve vztazích s NATO.

Kam dál?
Kyrgyzstán umožní zásobování sil ISAF přes své území

Zdroj: The Washington Post (USA)

mdo; natoaktual.cz
zpět na článek