natoaktual.cz

Britskou flotilu A400M drží na zemi problémy s motory

11. července 2019  17:00
 
Nový vojenský transportní letoun Airbus A400M. | foto: Petr Zlatohláveknatoaktual.cz

Britskou flotilu A400M drží na zemi problémy s motory

Na konferenci Severoatlantické aliance vyvolaly rozepři problémy s motory nových transportních letounů Královského letectva Velké Británie. Pouze dva stroje z 20členné letky v hodnotě 2,6 miliardy liber jsou schopné kdykoliv vzlétnout.

Zpoždění při zavádění nového letounu A400M do služeb RAF a dalších spojeneckých zemí vedla ke značným rozporům mezi společností Airbus a ministry ze zemí NATO. Po „velmi silném setkání“ bylo dohodnuto, že poruchy A400M budou opraveny do poloviny příštího roku, uvedl Stuart Andrew z britského ministerstva obrany.

Kam dál?
Izraelský laserový systém bude chránit transportní letouny NATO (21.6. 2019)

Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

---

NATO naposledy vzdává hold svému bývalému sídlu

Vlajky Severoatlantické aliance a jejích členských států byly naposled staženy při obřadu ve starém sídle organizace. Budově, která Alianci sloužila více než 50 let, vzdali při snímání svých národních vlajek poslední hold vojáci 29 členských států NATO.

Původní sídlo bylo v roce 1966 vybudováno za méně než šest měsíců a mělo být pouze dočasným domovem, než bude Aliance přesunuta na stálou adresu v Bruselu. O dalším osudu budovy rozhodne Belgie, hostitelský stát organizace, které bude nemovitost předána.

Kam dál?
Šéf Pentagonu poprvé vystupuje v sídle NATO (26.6. 2019)

Zdroj: NATO

---

Ve Vyškově aktualizovali kurz přežití pro civilní zaměstnance NATO

Civilní zaměstnanci, kteří se pod hlavičkou Severoatlantické aliance zanedlouho vydají do zahraničních misí, absolvovali nový kurz přežití organizovaný Velitelstvím výcviku Vojenské akademie Vyškov.

Kurz doznal změn po dvanácti letech a odpovídá současným požadavkům NATO, nový obsah připravovali instruktoři téměř rok. Školení ve vojenském újezdu Březina absolvovaly v uplynulých dnech dvě desítky frekventantů.

Kam dál?
Tálibán a afghánská vláda chtějí snížit násilí (9.7. 2019)

Zdroj: Hanácký Večerník (ČR)

---

Představitelé EU a NATO se setkají s kanadským premiérem

Při společné návštěvě Kanady proběhne schůzka generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga, předsedy Evropské rady Donalda Tuska a předsedy Evropské komise Jean-Claude Junckera s předsedou kanadské vlády Justinem Trudeau.

Schůzka je příležitostí pro přímluvu za mezinárodní pořádek založený na pravidlech, spoléhající se na dohody a mezinárodní organizace typu NATO, aby bylo jednotlivým zemím zabráněno v roztahování, uvedla kancelář premiéra Trudeau. Představitele Evropské unie očekává summit v Montrealu a jednání o zóně volného obchodu mezi Kanadou a Evropou.

Kam dál?
Kanada bude velet misi v Iráku do listopadu 2020 (27.6. 2019)

Zdroj: The Star (Kanada)

---

Průzkum: Trumpovi věří většina vojenských veteránů

Americký prezident Donald Trump zvládá své povinnosti vrchního velitele ozbrojených sil, domnívá se 57 % vojenských veteránů. Vyplývá to z nového průzkumu think tanku Pew Research center, provedeného na vzorku více než 1 200 veteránů.

Šest z každých 10 dotázaných věří, že prezident dělá správná rozhodnutí ohledně nasazení vojenských sil, a 48 % veteránů se domnívá, že Trump učinil armádu silnější. Dle státních úřadů tvořili veteráni zhruba 10 % všech registrovaných voličů při volbách v roce 2018.

Kam dál?
Biden varoval před zánikem NATO, kdyby Trump znovu zvítězil (8.7. 2019)

Zdroj: Voice of America (USA)

voj; natoaktual.cz
zpět na článek