Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO naposledy varuje Rusko: zničte raketový systém, jinak se smlouva INF zhroutí

26. června 2019  23:57
Sovětský generální tajemník Michail Gorbačov a americký prezident Ronald Reagan podepisují 8. prosince 1987 v Bílém domě smlouvu INF | foto: Ronald Reagan Presidential Library

NATO naposledy varuje Rusko: zničte raketový systém, jinak se smlouva INF zhroutí

Poslední varování Rusku vydala Severoatlantická aliance – pokud nezničíte sporný raketový systém, odstartujete kolaps dohody o jaderných zbraních z dob studené války a podnítíte protiopatření ze strany Aliance, uvádí deník Financial Times. O reakci na případný rozpad Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), k němuž by mohlo dojít začátkem srpna, budou jednat ministři obrany aliančních zemí v Bruselu.

„Vyzýváme Rusko k volbě zodpovědné cesty – bohužel však nevidíme ani náznak, že by tak Rusko zamýšlelo učinit,“ prohlásil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg. „Musíme zajistit, aby naše odstrašení a obrana zůstaly hodnověrné a efektivní. To je práce NATO,“ dodal Stoltenberg.

Kam dál?
Smlouva INF může být zachráněna, je potřeba politická vůle, říká Stoltenberg (29.5. 2019)

Zdroj: Financial Times (USA)

---

Ministři zemí NATO jednají v Bruselu o bezpečnostních výzvách

V Bruselu se sešli ministři obrany členských zemí Severoatlantické aliance, aby během dvou dní projednali především výdaje na obranu v rámci Aliance, její misi v Afghánistánu a údajné porušení dohody o jaderných zbraních z dob studené války Moskvou, uvedl generální tajemník organizace Jens Stoltenberg.

Při rozhovorech mám v plánu nastolit téma Íránu, doufám, že získáme podporu pro snahy Washingtonu o odstrašení konfliktu s Teheránem a „otevřeme dveře diplomacii,“ uvedl úřadující ministr obrany USA Mark Esper.

Kam dál?
Nový ministr obrany USA bude v Bruselu jednat o Íránu (25.6. 2019)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR/USA)

---

Šéf Pentagonu poprvé vystupuje v sídle NATO

Důležitost diplomacie před vojenskou akcí zdůraznil ministr obrany Spojených států Mark Esper, když poprvé předstoupil před novináře. Spojencům chci říci, že neusilujeme o válečný konflikt s Íránem, uvedl před rozhovory s evropskými ministry obrany Esper.

„Potřebujeme, aby se z tohoto problému stala věc mezinárodního významu, aby naši spojenci a partneři spolupracovali a přiměli Írán opět usednout k jednacímu stolu,“ řekl ministr před přistáním v Bruselu, kde sídlí Severoatlantická aliance.

Kam dál?
Na schůzku NATO přijede nový americký ministr obrany Esper (20.6. 2019)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Turecko schválilo nový zákon o vojenské službě

Nový zákon o vojenské službě, kterým dojde ke zkrácení délky služby o polovinu, schválil turecký prezident Recep Erdogan. Mimo zkrácení služby z dvanácti na šest měsíců bude občanům Turecka zákonem umožněno, aby podstoupili výcvik v délce pouze jednoho měsíce a následně se vykoupili ze zbylých pěti měsíců uhrazením 31 000 tureckých lir (asi 5 380 dolarů).

Kam dál?
Turecko se nákupem S-400 nevzdaluje od NATO, říká turecký ministr obrany (24.6. 2019)

Zdroj: Hurriyet Daily News (Turecko)

---

Dva vojáci USA byli zabiti v Afghánistánu

Dva příslušníci ozbrojených sil Spojených států byli zabiti v Afghánistánu, oznámila bez uvedení dalších podrobností mise Severoatlantické aliance Resolute Support. Ke smrti vojáků došlo den po ohlášené návštěvě ministra zahraničí USA Mika Pompea v hlavním městě Kábulu, kde byly diskutovány pokračující snahy o mír a bezpečnost s prezidentem země Ašrafem Gháním a dalšími vysoce postavenými politiky. Washington doufá, že mírová dohoda bude uzavřena dříve, než začne září, kdy se v Afghánistánu budou konat prezidentské volby, uvedl Pompeo.

Kam dál?
USA: Jde nám o mír, ne jen o dohodu o stažení (20.6. 2019)
Velitel NATO v Afghánistánu navštívil provincii Hílmand (19.6. 2019)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

voj; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.