natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Británie: V NATO se musí rozhodovat jinak

  5. února 2009  16:26

  Británie: V NATO se musí rozhodovat jinak
  Ministr obrany Velké Británie John Hutton ve středu v Bruselu prohlásil, že rozhodovací proces v Severoatlantické alianci potřebuje změnu a že stávají situace je nepřijatelná. „Nelze dále tolerovat situaci, za které se byrokracie a procedury stávají náhražkou rozhodovacího procesu,“ uvedl Hutton po setkání s generálním tajemníkem NATO Jaap de Hoop Schefferem a po svém vystoupení před Severoatlantickou radou, jež je hlavním rozhodovacím orgánem NATO.

  Podle Huttona trvá Alianci nalezení shody příliš dlouho, a to obzvlášť v momentu, kdy mise NATO v Afghánistánu vstupuje do rozhodující fáze. Rozhodovací proces je proto třeba zefektivnit, aby odrážel alianční priority v afghánském tažení. Ministr také zdůraznil, že v případě Afghánistánu je třeba mít na mysli naléhavost tohoto problému a uvědomit si, že  země se nenachází ve stavu míru.       

  Čtěte také:
  Británie: Evropští vojáci ISAF „žijí na účet USA“
  Britský ministr obrany podporuje armádu EU

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  NATO: Ruské vměšování v Kyrgyzstánu by bylo znepokojivé
  Pokud by na rozhodnutí Kyrgyzstánu uzavřít americkou vojenskou základnu zásobující jednotky v Afghánistánu mělo vliv Rusko, bylo by to znepokojivé, prohlásil ve středu na tiskové konferenci mluvčí NATO James Appathurai. Reagoval tak na úterní prohlášení kyrgyzského prezidenta Kurmanbeka Bakijeva. Ten po rozhovorech v Kremlu, na kterých si zajistil ruskou finanční pomoc, řekl, že americká vojenská základna v Manásu bude uzavřena.

  Spojení mezi dvoumiliardovou půjčkou Kyrgyzstánu (zhruba polovina HDP země) na pomoc proti ekonomické krizi a uzavřením základny Moskva popírá. Appathurai k tomu dodal, že jakékoliv vměšování z ruské strany by bylo v rozporu s jeho předchozími prohlášeními, ve kterých podpořilo snahy mezinárodního společenství v Afghánistánu, a s jeho oficiálním postojem v Radě bezpečnosti OSN. 

  Čtěte také:
  NATO proti uzavření základny USA v Kyrgyzstánu

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Francie se chystá vrátit do vojenských struktur NATO
  Francie si připravila půdu pro své opětovné začlenění do vojenských velitelských struktur Severoatlantické aliance. Klíčovým krokem k tomu byla dohoda se Spojenými státy, které souhlasily s tím, že dva francouzští důstojníci obsadí dva vyšší velitelské posty v Alianci.

  Podle diplomatů v Bruselu a v Paříži zatím v této věci  nepadlo žádné formální rozhodnutí. Je však potvrzeno, že americký generál James Jones, poradce Baracka Obamy pro otázky národní bezpečnosti, v principu souhlasil s tím, že francouzští důstojníci mohou převzít Velitelství spojeneckých sil pro transformaci, jež připravuje celkovou doktrínu Aliance a sídlí v Norfolku, a Společné velitelství v Lisabonu. V 90. letech Francouzi žádali ještě o strategicky důležitý post velitele jižního okruhu v Neapoli. 

  V souvislosti s plnou reintegrací Francie do Severoatlantické aliance se čeká na vystoupení francouzského prezidenta Nicolase Sarokzyho na Mnichovské bezpečnostní konferenci. Tam by měl podle diplomatů celý proces objasnit a připravit si půdu pro oficiální oznámení na výročním 60. summitu NATO.           

  Čtěte také:
  Francie plánuje zvýšení obranných schopností EU

  Zdroj: Financial Times (Velká Británie)

  ---

  Afghánský prezident kritizoval NATO a USA
  Afghánský prezident Hamíd Karzáí ve středu opět kritizoval zahraniční jednotky pod vedením Spojených států a Severoatlantické aliance. Podle něj je jeho vláda odhodlána hrát větší roli při rozmísťování a činnosti zahraničních vojáků. Se všeobecným růstem násilí v zemi se zvětšuje i napětí mezi Karzáím a jeho západními stoupenci. Ti ho svým voláním po „dobré a efektivní vládě“ nepřímo kritizují za jeho neschopnost řádně vládnout a potírat korupci.

  Minulý měsíc předložila Karzáího vláda Alianci seznam opatření zaměřených na to, aby se předcházelo civilním ztrátám. Podle těchto návrhů by k zatýkání Afghánců byly oprávnění pouze příslušníci afghánských bezpečnostních sil a letecké útoky by musely být koordinovány na „vysokém stupni“. „Naše požadavky jsou jasné: domovní prohlídky, zatýkání Afghánců a civilní ztráty musí přestat. Oni (Spojené státy a členové NATO) nás přirozeně nutí být zticha a zříci se těchto nároků, ale to není možné,“ uvedl Karzáí na tiskové konferenci s generálním tajemníkem OSN Ban Ki Munem.

  Čtěte také:
  Afghánské prezidentské volby se opozdí
  Během operací ISAF loni zemřelo na sto civilistů

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Medveděv: Síly rychlé odezvy CSTO po vzoru NATO
  Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO) ve středu na summitu v Moskvě schválila vytvoření Kolektivních sil rychlé odezvy. Tyto jednotky, rozmístěné na základnách v Rusku, budou podle ruského prezidenta Dmitrije Medveděva stejně dobré jako srovnatelné jednotky Severoatlantické aliance. Medveděv dále řekl, že CSTO se nebrání spolupráci se Spojenými státy v boji proti terorismu ve střední Asii. 

  Medveděv dodal, že nové síly budou tvořeny „dostatečným“ počtem jednotek a budou „dobře vycvičeny a vybaveny“. „Rusko je připraveno přispět jednou divizí a jednou brigádou. Z toho si můžete udělat obrázek o velikosti nových sil.“

  Smlouvu o vytvoření nových jednotek podepsali všichni členové CSTO, jen Uzbekistán požádal o zaprotokolování výhrady. Podle ní Uzbekistán nemůže akceptovat ustanovení smlouvy, podle něhož mají být všechny speciální složky, včetně pohotovostních služeb, součástí Kolektivních sil rychlé odezvy.

  Čtěte také:
  Státy bývalého SSSR podporují spolupráci s NATO
  NATO prý ignoruje ruskou nabídku pomoci v Afghánistánu

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  vtr natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media