natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Bílý dům povolil armádě použití zbraní na jižní hranici

  23. listopadu 2018  15:39

  James Mattis | foto: USGLC / Flickr

  Bílý dům povolil armádě použití zbraní na jižní hranici

  Bílý dům povolil vojákům sloužícím na jižní hranici Spojených států použít v případě potřeby smrtící sílu. Toto povolení však může kolidovat se zákonem, podle kterého nesmí vojáci na domácí půdě používat zbraně v roli policie. K hranici ve státech Texas, Arizona a Kalifornie bylo vysláno 5 800 vojáků, aby mimo jiné chránili pohraniční stráž, které dosud poskytovali jen logistickou podporu.

  Americký ministr obrany Jim Mattis však zdůraznil, že by své rozšířené pravomoci použil jen na žádost ministryně vnitřní bezpečnosti Kirstjen Nielsen. „Mám nyní pravomoc udělat více. Uvidíme, o co mě požádá,“ dodal Mattis.

  I přes ministrovo ujišťování, že vojáci téměř nepřijdou do styku s migranty, tento krok přinesl vlnu kritiky. Opozice i lidskoprávní organizace se obávají zesilující protimigrantské rétoriky prezidenta Donalda Trumpa.

  Kam dál?
  USA utratily 72 milionů dolarů za vyslání vojáků k hranici s Mexikem (21.11. 2018)

  Zdroj: USA Today (USA)

  ---

  Finsko zastavilo vývoz zbraní do Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů

  Finsko oznámilo zastavení vývozu zbraní do Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů na základě „alarmující humanitární situace v Jemenu“. Podle Finska je tento krok „v souladu s kritérii Evropské unie pro vývoz zbraní, která kladou zvláštní důraz na lidská práva a ochranu regionálního míru, bezpečnosti a stability“.

  Finsko se tak přidalo k dalším zemím, které oznámily zastavení vývozu zbraní do Saúdské Arábie. Přidalo se například k Dánsku, které se tak rozhodlo kvůli situaci v Jemenu a vraždě saúdského novináře Džamála Chášakdžího.

  Kam dál?
  Merkel zpochybnila budoucnost dodávek zbraní Saúdské Arábii (22.10. 2018)

  Zdroj: The Economic Times (Indie)

  ---

  Česká republika v roce 2019 zvýší výdaje na pozemní techniku

  Česká republika v roce 2019 plánuje nakoupit 210 bojových vozidel pěchoty, víceúčelové helikoptéry, mobilní radary MADR a další systémy, oznámil český ministr obrany Lubomír Metnar. V roce 2018 uzavřelo podle Metnara ministerstvo obrany smlouvy na nákup zbraní a vybavení za více než 14,5 miliard korun. Ministr také uvedl, že napříč politickým spektrem existuje konsenzus, že výdaje na obranu musí být zvyšovány.

  Plánované akvizice mají za cíl nahradit staré sovětské vybavení novým, které dodají západní spojenci nebo čeští výrobci. Podle náčelníka generálního štábu Aleše Opaty je klíčová modernizace pozemních sil. „Nemyslím jen tanky nebo bojová vozidla pěchoty, ale také roboty, průzkumná a bojová vozidla bez posádky,“ uvedl Opata.

  Kam dál?
  Itálie plánuje snížit výdaje na obranu o půl miliardy dolarů (25.10. 2018)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Roztávající ledovce otevírají nové pole soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou

  Spojené státy se připravují na výraznější zapojení v Arktidě kvůli roztávajícím ledovcům, které k oblasti přitahují pozornost Ruska a Číny. „Amerika musí určitě zvýšit svou aktivitu v Arktidě. O tom není pochyb,“ prohlásil ministr obrany USA Jim Mattis. Americký plán zahrnuje více stíhaček na Aljašce, rozšíření partnerství se severskými zeměmi, výcvik přizpůsobený chladnému počasí a vývoj nového ozbrojeného ledoborce pro pobřežní stráž.

  „Samozřejmě Rusy i Číňany sledujeme poměrně detailně,“ uvedla admirálka Linda Fagan. Rusko vlastní více než čtyřicet ledoborců, zatímco USA mají funkční jen dva. Čína staví třetí ledoborec a prohlásila se za stát „blízko-Arktidy“. Obě země zajímají arktické přírodní zdroje, včetně fosilních paliv a kovů.

  Kam dál?
  USA vyslaly do Arktidy námořní pěchotu, stíhačky a letadlové lodě (24.10. 2018)

  Zdroj: Stars and Stripes (USA)

  ---

  Británie oceňuje zvířata sloužící v armádě

  Ocenění PSDA Dickin Medal uděluje Velká Británie zvířatům sloužícím v armádě již 75 let. Toto ocenění je ekvivalentem Viktoriina kříže za odvahu. Mezi letošními oceněnými je i armádní pes Mali, který byl zraněn při ochraně vojáků v Afghánistánu. Medaile byla během 75 let udělena 34 psům, 32 holubům, 4 koním a jedné kočce.

  Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

  kpa; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media