Co psala světová média o Severoatlantické alianci

USA vyslaly do Arktidy námořní pěchotu, stíhačky a letadlové lodě

24. října 2018  16:43
Americká letadlová loď USS Harry S. Truman | foto: US NAVY

USA vyslaly do Arktidy námořní pěchotu, stíhačky a letadlové lodě

Spojené státy vyslaly jednotky do arktické oblasti v rámci přípravy na cvičení Severoatlantické aliance Trident Juncture. Za polární kruh poprvé v posledních třiceti letech dorazila skupina amerických letadlových lodí. Letadlová loď Harry S. Truman bude v Norském moři provádět vlastní cvičení a poté se přidá k Trident Juncture.

Také na švédskou základnu Kallax přilétly americké stíhačky F-16 a tankery KC-135. Námořní pěchota USA mezitím prošla výcvikem na Islandu, který zahrnoval vzdušný výsadek a působení ve studeném počasí.

Kam dál?
Mariňáci se vylodili na Islandu. Ostrov hostí předvoj cvičení NATO (19.10. 2018)
Američané přijíždějí na Trident Juncture (19.10. 2018)

Zdroj: Military Times (USA)

---

Zpráva: Německá ministryně obrany údajně zakázala vojákům kontakt s poslanci

Podle zprávy, která se objevila v médiích, měla německá ministryně obrany Ursula von der Leyen zakázat vojákům a představitelům bundeswehru kontakt s poslanci.

Opozice se domnívá, že se může jednat o reakci na obvinění ze strany Spolkového účetního dvora, německého nejvyššího kontrolního úřadu, o podvodném zaměstnávání externích konzultantů. Mluvčí ministerstva uvedla, že uniklá zpráva je interní a nebyla koordinována s vedením.

Zákaz kontaktu vyvolal bouřlivou kritiku opozice. „S tím se nemůžeme smířit, budeme trvat na našem právu mluvit s našimi vojáky, protože jsou to občané v uniformě,“ uvedl předseda obranného výboru Bundestagu Wolfgang Hellmich ze strany SPD.

Kam dál?
Německo mění svůj přístup k otázkám bezpečnosti (18.10. 2018)

Zdroj: Spiegel (Německo)

---

Čtyři američtí vojáci byli zraněni při nehodě před cvičením v Norsku

V Norsku došlo ke zranění čtyř amerických vojáků při nehodě armádních nákladních vozidel. Vojáci byli zraněni ve vozidlech vezoucích náklad v rámci přípravy na cvičení Severoatlantické aliance Trident Juncture. Jeden voják byl po krátké hospitalizaci propuštěn a další tři zůstali ve stabilizovaném stavu na pozorování.

„K nehodě došlo, když se srazila tři vozidla a čtvrté sjelo z vozovky a převrátilo se ve snaze vyhnout se sraženým vozidlům,“ uvedlo společné informační centrum USA. Americká armáda společně s norskými úřady incident vyšetřují.

Kam dál?
NATO ukáže své síly na velkém cvičení v Norsku (23.10. 2018)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Švédsko vysílá dvě korvety na Trident Juncture, kvůli obavám z Ruska

Švédsko vysílá vojáky a dvě bojové lodě s technologií „stealth“ na alianční cvičení Trident Juncture, přestože není členem Severoatlantické aliance. Vedou ho k tomu rostoucí obavy z Ruska, především poté, co Rusko zemi zaměřilo při simulovaném atomovém útoku v roce 2013.

Korvety HMS Karlstad a HMS Nykoping budou integrovány do stálé námořní skupiny NATO. Lodě jsou navrženy pro protiponorkový boj a k působení proti námořním minám. HMS Karlstad je však více používána jako útočné povrchové plavidlo.

Kam dál?
Ruský ministr hrozí odpovědí v případě vstupu Finska a Švédska do NATO (25.7. 2018)

Zdroj: Business Insider (USA)

---

Český voják je obětí dalšího útoku z řad afghánských sil

Český voják, který padl v Afghánistánu, byl údajně zabit příslušníkem afghánských bezpečnostních sil. To vyvolává spekulace o infiltraci povstalců do afghánských složek. K útoku se přihlásil i Tálibán, nicméně podle jednoho z afghánských představitelů došlo k zabití při hádce. Jednalo by se tak o třetí útok příslušníků afghánských sil na zahraniční vojáky.

Severoatlantická aliance kvůli těmto incidentům požaduje prověření všech příslušníků afghánského vojenského a policejního personálu. V rámci těchto kontrol bylo do května tohoto roku vyloučeno více než 400 příslušníků těchto složek.

Kam dál?
Afghánský voják zaútočil na jednotky NATO a zabil jednoho z Čechů (23.10. 2018)

Zdroj: Stars & stripes (USA)

kpa; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.