natoaktual.cz

Bezjaderné Skotsko si uzavře dveře do NATO, věří bývalý šéf NATO

16. června 2014  21:11
 

Bývalý generální tajemník NATO George Robertson | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Bezjaderné Skotsko si uzavře dveře do NATO, věří bývalý šéf NATO

Bývalý generální tajemník Severoatlantické aliance George Robertson věří, že by ústavní zákaz atomových zbraní samostatnému Skotsku znemožnil vstup do NATO. "Zdá se, že Skotská národní strana vytváří stále více překážek svému budoucímu členství v NATO. [V Alianci] bez pochyby jsou státy bez atomových zbraní, ale nejsou v ní žádné státy, které by byly zásadně proti nukleárním zbraním. Pokud by samostatné Skotsko nepodepsalo pro-atomovou strategickou koncepci, tak by jednoduše nebylo do NATO přizváno," myslí si Robertson, který zastával post šéfa NATO v letech 1999-2004.

Reagoval tak na chystaný proslov skotské vicepremiérky Nikoly Sturgeon, která v něm bude zastávat negativní postoj vůči jaderným zbraním. "Věříme, že by jaderné zbraně ve Skotsku neměly být, a dali jsme jasně najevo náš záměr dostat Tridenty ze země během prvního volebního období samostatného Skotska. Po chystané konzultaci se skotským lidem by tento plán mohl být zakotven v ústavě," chystá Sturgeon ve své řeči. Trident je balistická raketa nesoucí jaderné hlavice.

Kam dál?
Skotská nezávislost uškodí královskému námořnictvu, tvrdí britský generál (16.4. 2014)
Bezjaderné nezávislé Skotsko by ohrozilo jeho členství v NATO (13.3. 2014)

Zdroj: Scottish Express (Velká Británie)

---

Britské výdaje na obranu klesnou pod dvě procenta HDP, tvrdí studie

Obranné výdaje Velké Británie brzy klesnou pod hranici dvou procent. Tvrdí to studie zpracovaná dlouholetými příslušníky britské armády. V roce 2017 by tak obranný rozpočet Velké Británie měl dosáhnout 1,9 procent HDP. Členské státy Severoatlantické aliance jsou přitom zavázány investovat do obrany každoročně alespoň dvě procenta HDP.

Výsledky studie budou použity jako argument proti snižování obranného rozpočtu. To by totiž podle mnohých jeho odpůrců vedlo k ohrožení blízkých vztahů Británie s USA.

Kam dál?
Britové propustí další tisícovku vojáků (12.6. 2014)
USA naléhají na spojence, aby zvýšili výdaje na obranu (5.5. 2014)

Zdroj: Financial Times (USA)

---

Finsko povede premiér nakloněný Alianci

Ještě tento měsíc se finským premiérem stane Alexander Stubb, který je známý svou náklonností k Severoatlantické alianci. Před svým zvolením Stubb oznámil, že pokud se stane premiérem, tak přesvědčí finské politiky a občany o přínosech vstupu do NATO. Podle profesora politické historie Timo Soikkanena bude Stubb asi nejvíce prozápadním finským premiérem od druhé světové války.

Finský prezident Sauli Niinisto dříve varoval před úskalími vstupu země do Aliance. Stejně tak mezi samotnými Finy není podpora vstupu do NATO vysoká, v dubnu letošního roku dosahovala 22 procent.

Kam dál?
Putinův poradce varuje Finsko před vstupem do NATO (9.6. 2014)
Finský ministr: Švédsko a Finsko jsou blíže NATO než kdy dříve (19.5. 2014)

Zdroj: CCTV (Čína)

---

Ruské tanky vjely na Ukrajinu, ukazují alianční snímky

Nové snímky pořízené Severoatlantickou aliancí ukazují přesun ruských tanků přes hranici s Ukrajinou. Fotografie podle NATO ukazují tanky, jak opouštějí Rostov na Donu a vstupují na území Ukrajiny. Aliance zároveň uvedla, že se na Ukrajinu přesunula také další vojenská vozidla. Žádné z vozidel nebylo označeno, což je podle NATO stejné jako v případě "ruských vozidel a vybavení, které se objevily na Krymu".

"Představitelé Ruska podávají zavádějící informace a vyhýbají se odpovědnosti za roli, kterou Moskva hraje na Krymu a ve východní Ukrajině. Je důležité zveřejnit relevantní fakta, abychom zajistili odpovědnost Ruska za jeho činy," stojí v prohlášení NATO. Pokud se potvrdí, že Rusko skutečně vyslalo své vybavení na Ukrajinu, tak to podle NATO přispěje k vyostření současné situace v zemi kvůli porušení Ženevské dohody ze strany Moskvy.

Kam dál?
Rusko vyslalo do Pobaltí válečné lodě i bombardéry (13.6. 2014)

Zdroj: The Washington Times (USA)

---

Rasmussen navštíví Turecko, řešit se budou hlavně rukojmí v Iráku

Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen se chystá na návštěvu Turecka, které je nyní zaneprázdněno snahou o propuštění desítek svých občanů z iráckého města Mosul. To padlo do rukou džihádistům. Rasmussen se má během návštěvy setkat s tureckým prezidentem Abdalláhem Gülem a premiérem Recep Tayyip Erdoganem. Prioritou jednání bude situace ohledně rukojmích, ale dojde také na agendu nadcházejícího summitu ve Walesu.

Během víkendu Turecko oznámilo, že kvůli zajetí tureckých občanů zatím neplánuje žádnou vojenskou operaci. Podle Ankary však již byly kontaktovány relevantní skupiny ozbrojenců a v současnosti probíhá ve spolupráci s NATO, USA a vládou v Bagdádu diplomatická snaha o jejich propuštění.

Kam dál?
Svět napjatě sleduje situaci v Iráku, USA zvažují podporu irácké vládě (13.6. 2014)

Zdroj: AINA (Irák)

koc; natoaktual.cz
zpět na článek