natoaktual.cz

Belgie věděla o ruském programu odměn pro Tálibán

20. července 2020  14:09
 
Letecká základna NATO v Kandaháru (ilustrační foto)
Letecká základna NATO v Kandaháru (ilustrační foto) | foto: NATO Photos

Belgie věděla o ruském programu odměn pro Tálibán

Existence ruského programu, nabízejícího finanční odměny ozbrojencům hnutí Tálibán za zabíjení vojáků Spojených států a Severoatlantické aliance v Afghánistánu, byla belgickým zpravodajským službám (SGRS) známa, uvedl belgický ministr obrany a zahraničních věcí Philippe Goffin pro parlamentní výbor národní obrany.

SGRS „věděla o ruské podpoře Tálibánu v Afghánistánu“ a nabídla důkazy „potvrzující ruské zásahy zde“, prohlásil ministr Goffin. Bílý dům i Kreml dosud taková tvrzení odmítají, prezident USA Donald Trump je označil za „hoax“ a „falešné zprávy“.

Kam dál?
Americký NGŠ slibuje reakci, pokud armáda potvrdí, že Rusové nabízeli Tálibáncům peníze za zabité vojáky NATO (10.7. 2020)

Zdroj: Asia Times (Čína) 

---

Nestahujte své jednotky, apeluje Německo na Kongres USA

Vedoucí představitelé čtyř německých spolkových zemí apelovali na Kongres Spojených států, aby zablokoval plány administrativy prezidenta Donalda Trumpa na stažení amerických sil z Německa. Trump minulý měsíc prohlásil, že počet vojáků v Německu sníží o 9 500 na 25 000, poté co spojenecký stát ze Severoatlantické aliance obvinil z neplnění závazku k výdajům na obranu a obchodního využívání USA. 

Základny, bojové jednotky, vojenské nemocnice a další klíčová infrastruktura v Německu tvoří „páteř přítomnosti USA v Evropě a schopnost NATO reagovat“, uvádí dopis představitelů čtyř hostitelských zemí.

Kam dál?
Německo připravuje evropskou obrannou agendu s ohledem na klesající americkou stopu v Evropě (17.7. 2020)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

Řecko se zúčastnilo cvičení NATO v Černém moři

Na šestadvacet lodí, devět letounů a více než 2 000 námořníků ze sedmi spojeneckých států a jedné partnerské země se účastnilo cvičení Breeze (Vánek), pravidelných námořních manévrů Severoatlantické aliance u bulharských břehů v Černém moři. Letošní ročník byl zaměřen na „zlepšení připravenosti“ všech účastníků – Belgie, Bulharska, Gruzie, Řecka, Itálie, Španělska, Rumunska a Turecka, uvedlo NATO.

Kam dál?
Plavidla NATO vplula do Černého moře (15.7. 2020)

Zdroj: Ekathimerini (Řecko)

---

Odcházející šéf námořních sil USA v Evropě volá po nové strategii NATO

Aby mohla čelit Rusku a Číně, potřebuje Severoatlantická aliance novou námořní strategii, uvedl odcházející velitel námořních sil Spojených států v Evropě a Africe admirál James G. Foggo. Tuto funkci, společně s velením spojeneckému Velitelství společných sil v Neapoli převzal admirál Robert P. Burke. 

Globální námořní bezpečnost se od přijetí formální námořní strategie NATO před devíti lety změnila, ta tak nezohledňuje „návrat či oživení ruských ponorkových sil,“ připomněl admirál Foggo a upozornil kolegy na nedostatky ve strategickém vnímání Číny a anexe Krymu.

Kam dál?
Francie pozastavuje účast v námořní misi NATO (2.7. 2020)

Zdroj: United Press International (USA)

---

Zákon o obranných zakázkách přibližuje Ukrajinu k NATO, říká ministr obrany

Přijetí zákona o zadávání veřejných zakázek v oblasti obrany přispívá k další integraci Ukrajiny do Severoatlantické aliance, prohlásil ukrajinský ministr obrany Dmytro Kuleba. Reformu schválil ukrajinský parlament, podpořilo ji 276 poslanců. Zákon předpokládá tříletý plán zadávání zakázek a podporu domácího obranného průmyslu, jak ve státním, tak soukromém sektoru.

Kam dál?
Ukrajina získala nejvyšší partnerský status NATO, jakého může nečlenská země dosáhnout (15.6. 2020)

Zdroj: Ukrinform (Ukrajina)

voj; natoaktual.cz
zpět na článek