natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  USA: Příslušnicí Zelených baretů se stala poprvé v historii žena

  10. července 2020  15:48

  Americké ministerstvo obrany | foto: Google maps

  USA: Příslušnicí Zelených baretů se stala poprvé v historii žena

  Příslušnice Národní gardy Spojených států amerických se zapíše do historie jako první žena, která se po absolvování extrémně náročného a vysilujícího výcviku stane členkou Zelených baretů. Armáda sice neuvedla identitu ženy, ale potvrdila, že společně s dalšími 400 vojáky úspěšně dokončila několikafázový 53týdenní výcvik.

  Velitel amerického velitelství speciálních sil generál Francis M. Beaudette během vstupního ceremoniálu do speciálních jednotek absolventům pogratuloval: „Od teď budete pokračovat zapojením se do struktury Zelených baretů, kde budete dělat to, pro co jste byli vycvičeni: stavět se předsudkům, strhávat bariéry, bourat stereotypy, inovovat a dosahovat nemožného.“

  Kam dál?
  Americká armáda otevře ženám veškeré bojové pozice (4.12. 2015)

  Zdroj: Military.com (USA)

  ---

  Ukrajina a NATO posílí svou vojenskou přítomnost v Černém moři

  Ukrajinský ministr obrany Andrij Taran a generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg se dohodli na posílení své vojenské přítomnosti v regionu Černého moře. Reagují tak na zvyšování vojenské přítomnosti ze strany Ruska, které nabourává rovnováhu sil v regionu.

  „Obě strany se shodly na posílení přítomnosti sil a vybavení na souši, moři a ve vzduchu v regionu Černého moře tím, že se navýší hlídkovací činnosti ve vzduchu a počet vojenských plavidel členských států NATO operujících v Černém moři. Ministr obrany vyjádřil zájem o vzájemné sdílení informací ohledně situace v Černém moři a zároveň pozval členské státy NATO k zapojení se do vojenského cvičení naplánovaného na podzim 2020 na jižní Ukrajině,“ uvedlo v prohlášení ukrajinské ministerstvo obrany.

  Kam dál?
  Ukrajina získala nejvyšší partnerský status NATO, jakého může nečlenská země dosáhnout (15.6. 2020)

  Zdroj: Ukrinform (Ukrajina)

  ---

  Itálie prokázala efektivitu stíhaček F-35 v misi NATO

  Italské letectvo demonstrovalo vlastnosti stíhaček F-35 výrobce Lockheed Martin. Velitel alianční mise Air Policing na Islandu Michele Cesario uvedl, že letouny F-35 se během mise ukázaly jako velmi spolehlivé a efektivní v pohotovosti, kterou na ostrově na držely.

  „Mohu potvrdit spolehlivost a efektivnost tohoto letounu v této konkrétní misi,“ zmínil Cesario a dodal, že již druhé nasazení F-35 italského letectva v misi na Islandu podtrhává rozhodnutí italského letectva o užití stíhaček F-35 jak k útokům na pozemní cíle, tak k ochraně vzdušného prostoru.

  Kam dál?
  Itálie vyslala stíhačky F-35 na Island, jako první z NATO (26.9. 2019)

  Zdroj: Janes (Velká Británie)
   

  ---

  Americké letectvo chce přestavět letiště v Rumunsku na černomořskou základnu NATO

  Bývalá sovětská letecká základna Campia Turzii ve středním Rumunsku by se mohla stát střediskem pro operace amerického letectva v jihovýchodní Evropě s cílem odradit ruskou agresi. V rámci plánované inovace základny Campia Turzii ve výši až 130 milionů dolarů letectvo požaduje mimo jiné nové přistávací plochy pro letouny s nebezpečným materiálem, více parkovacích ramp pro rotace stíhacích letounů či budovy na skladování paliva.

  Letecká základna Campia Turzii je jednou z hlavních pro Evropské velitelství amerických sil (United States European Command) a jeho schopností reagovat na měnící se evropské bezpečnostní prostředí, uvedlo americké letectvo v žádosti k rozpočtu na rok 2021.

  „V současné době není na letecké základně Campia Turzii k dispozici odpovídající parkovací rampa pro taktické stíhací letouny schopná podporovat větší množství zbraňových systémů NATO,“ doplňuje letectvo.

  Zdroj: Stars and Stripes (USA)
  ---

  Americký NGŠ slibuje reakci, pokud armáda potvrdí, že Rusové nabízeli Tálibáncům peníze za zabité vojáky NATO

  Americký generál Mark Milley řekl zákonodárcům, že Pentagon a armádní zpravodajské služby vyšetřují zprávy o ruských odměnách Tálibánu za zabíjení amerických a aliančních vojáků v Afghánistánu, a slíbil odpověď, pokud by byly zprávy potvrzeny.

  „Zjistíme pravdu ohledně této záležitosti s odměnami. Pokud tady opravdu jsou odměny [za zabíjení amerických vojáků], jsem rozlícen stejně jako všichni ostatní v uniformě,“ řekl Milley.

  „Je to velký problém. Ještě nemáme dostatečně průkazné informace, ale neustále hledáme,“ dodal Milley.

  Kam dál?
  Americká rozvědka: Ruské zpravodajské služby nabídly Tálibánu odměny za zabité vojáky NATO (29.6. 2020)

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)
   

  jan; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media