Armáda je v západní Evropě a USA nejdůvěryhodnější institucí
Obyvatelé západní Evropy a Spojených států obvykle věří armádě mnohem více než dalším národním institucím. Například ve Francii dosahuje důvěra v armádu 84 %, ve Španělsku 66 % a ve Spojených státech 80 %, zatímco další instituce si vedly daleko hůře.
Například v osmi evropských zemích byl medián důvěry v banky a finanční instituce pouze 53 % (někde to bylo ještě mnohem méně) a ve čtyřech z deseti evropských zemí dosáhl medián důvěry v parlament a média jen něco málo přes 40 %.
Kam dál?
Zájem o zálohy roste. Armáda přijala rekordních 600 dobrovolníků (3.10. 2017)
Zdroj: Pew Research Center (USA)
---
Další britští vojáci se zapojí do mise v Afghánistánu
Dalších 440 britských vojáků bude nasazeno v Afghánistánu, aby se zapojili do zdejší mise NATO. Prvních 200 z nich, již patří k Velšskému gardovému pluku, už do země dorazilo. To celé v době, kdy britská vláda potvrdila kontakty bojovníků ISIS v Afghánistánu s teroristickými buňkami v Británii i jiných zemích západní Evropy.
Nový kontingent je součástí strategie pro navýšení schopností mise NATO schválené na červencovém summitu. Vojáci posílí ochranu civilních zaměstnanců Aliance v Kábulu. Po tomto navýšení dosáhne počet britských vojáků na afghánském území 1 100 mužů a žen, čímž se Velká Británie stane třetím největším účastníkem afghánské mise.
Kam dál?
Trump kritizuje členy NATO, kteří nezvyšují výdaje na obranu (18.5. 2018)
Zdroj: Forces Network (Velká Británie)
---
Makedonie se chystá na referendum o novém názvu
Německá kancléřka Angela Merkel, rakouský kancléř Sebastian Kurz a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg navštívili Makedonii, aby podpořili snahy zdejší vlády o úspěch referenda, které by pomohlo vyřešit léta trvající spor s Řeckem o název země.
Spor Řeckem je hlavní překážkou vstupu Makedonie do NATO a EU. Změnu přinesla až letošní dohoda o novém oficiálním názvu, který bude znít Republika Severní Makedonie. Tu nyní musí potvrdit referendum.
Kam dál?
Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název (19.1. 2018)
Zdroj: Balkan Insight (Srbsko)
---
Spojené státy chtějí rozšířit své působení v Řecku
Spojené státy chtějí nadále rozšiřovat svou vojenskou přítomnost v Řecku, včetně většího působení letadel a lodí z řeckého území a zintenzivnění společných cvičení.
„Pokud se podíváte na mapu a zaměříte se na operace probíhající v Libyi a Sýrii, případně další potenciální akce ve východním Středomoří, poloha Řecka a z ní vycházející výhody jsou poměrně značné,“ řekl předseda sboru náčelníků ozbrojených sil USA generál Joseph Dunford.
Američtí představitelé, kteří o plánu informovali, oznámili, že zatím nebyly vybrány žádné konkrétní základny, avšak vrchní velitel aliančních sil v Evropě generál Curtis Scaparrotti vyhodnocuje různé možnosti využití řecké vojenské infrastruktury.
Tyto nové možnosti přichází ve chvíli, kdy se zhoršují vztahy Řecka s Tureckem a Ruskem. Dunford ovšem popírá, že by rostoucí spolupráce s Řeckem měla jakkoliv ovlivnit americko-turecké vztahy.
Kam dál?
Neshody s Tureckem by mohly posílit roli alianční základny v Řecku (22.5. 2017)
Zdroj: Military Times (USA)
---
NATO: Al-Káida opět míří na vrchol
Po porážkách organizace Islámský stát chce být al-Káida opět teroristickou organizací číslo jedna. Ovšem situace není tak jednoduchá. Jak dále prohlásil náměstek generálního tajemníka NATO pro zpravodajství a bezpečnost Arndt von Loringhoven, i přes své nedávné porážky nabrala organizace Islámský stát opět na síle, mimo jiné díky náboru mezi ženami a dětmi.
„Zatímco posledních čtyři až pět let to byl Islámský stát, kdo stál v čele světové pozornosti, al-Káida potichu budovala svou světovou síť a nové schopnosti,“ sdělil Loringhoven a dodal: „Al-Káida se snaží získat vliv nad velmi podobnou skupinou bojovníků a extrémistů jako ISIS. Tento souboj o nadvládu, sympatizanty a nové členy může zvyšovat riziko teroristických útoků na NATO a naše partnery.“
Kam dál?
Takzvaný Islámský stát byl sice poražen, ale ideologie ne, varoval Pavel (17.1. 2018)
Zdroj: Reuters (Velká Británie)