natoaktual.cz

Americké nálety na Sýrii by se potýkaly s překážkami

28. srpna 2014  16:49
 

Sýrie. Ilustrační foto. | foto: Syrské ministerstvo informací

Americké nálety na Sýrii by se potýkaly s překážkami

Při přípravách na nálety proti radikálům v Sýrii, které zvažuje prezident USA Barack Obama, čelí americké síly nelehkým výzvám. Podle amerických představitelů jde především o mezery ve zpravodajských informacích o cílech, obavy ze syrské protivzdušné obrany a možnost, že islámští bojovníci mají protiletadlové zbraně.

Přípravy na útok proti bojovníkům Islámského státu (IS) začaly po zveřejnění videa s popravou amerického novináře Jamese Foleyho. Není jasné, kdy by údery mohly začít, ale jejich cílem budou pravděpodobně vůdci IS, pozice IS v okolí města Rakka ve východní Sýrii a příhraniční oblasti, které sloužily jako úkryty pro síly islamistů útočících na Irák. 

Kam dál?
Obama schválil pozorovací lety nad Sýrií (27.8. 2014)

Zdroj:
Reuters (USA)

---

Abdulláh zasazuje těžkou ránu kontrole voleb

Mluvčí afghánského prezidentského kandidáta Abdulláha Abdulláha uvedl, že Abdulláh odmítne výsledky volebního auditu, který provádí OSN. Tento krok může prohloubit krizi a mít katastrofické následky pro celou zemi, míní expert na Afghánistán z washingtonského Centra Woodrowa Wilsona Michael Kugelman. Audit vedený OSN je součástí dohody zprostředkované americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym, který řešil afghánskou povolební krizi, kdy se oba prezidentští kandidáti prohlásili za vítěze.

Podle OSN nezabrání stažení Abdulláhova týmu z procesu přepočítávání výsledků voleb dokončení důvěryhodného auditu. OSN proto recipročně požádala o stažení týmu druhého prezidentského kandidáta Ašrafa Ghaního z auditu. Podle Kugelmana je stále čas na odvrácení krize a zvolení nového prezidenta do října. Ve hře je i varianta vlády obou kandidátů najednou, pokud by se dohodli. Vývoj situace si patrně vyžádá další návštěvu jednoho z vysokých představitelů USA v Afghánistánu, míní Kugelman.   

Kam dál?
O stažení z Afghánistánu musíme rozhodnout brzy, říká šéf NATO (13.8. 2014)
Afghánští prezidentští kandidáti souhlasí s přepočítáním hlasů (14.7. 2014)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Rusko se ocitá pod tlakem kvůli novým bojům na Ukrajině

Německá kancléřka Angela Merkel žádá od ruského prezidenta Vladimira Putina vysvětlení zpráv o invazi ruských vojáků na jihovýchodní Ukrajinu. Ukrajina tvrdí, že ruské síly podporují útoky rebelů na nové frontě, otevřené u azovského přístavu Mariupol. Američané podezřívají Rusko z vedení pokračujícího protiútoku. Moskva však vyzbrojování nebo skrytou podporu rebelů opakovaně popřela.

Podporu z ruské strany popírá i velitel rebelů v Doněcku Denis Pušilin. Tvrdí, že postup podporují noví dobrovolníci přicházející až ze Srbska. Rebelové se již týdny snaží prolomit obležení Doněcka a dosáhnout pozemního spojení Ruska s anektovaným Krymem, což by jim umožnilo ovládnout celé Azovské moře. Vysoký diplomat NATO uvedl, že ruská podpora separatistů je stále otevřenější.

Kam dál?
Speciál: Krize na Ukrajině
Moskva může konvoj používat k odpoutání pozornosti, říká šéf NATO (26.8. 2014)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Finsko a Švédsko posílí vazby s NATO

Finsko a Švédsko podepíší dohodu, která jim v krizových situacích umožní dostat podporu a pomoc od jednotek NATO. Tento krok přichází během příprav Aliance na summit ve Walesu a za zvýšeného napětí s Ruskem, se kterým Finsko sdílí 1 300 km dlouhou hranici. Podle finské vlády se zmíněná dohoda vztahuje na situace, jakými jsou katastrofy, poruchy a ohrožení bezpečnosti. Umožňuje také společná cvičení a vojenskou spolupráci.

Zástupci obou zemí by měli podepsat dohodu na summitu NATO příští týden. Trvají však na tom, že dohoda neznamená jakékoliv přiblížení k členství v NATO. Země, které byly během studené války neutrální, chtějí pouze prohloubit své partnerství se Severoatlantickou aliancí.

Kam dál?
Speciál: Summit NATO ve Walesu 2014
NATO ani EU nemohou Ukrajině vojensky pomoct, míní finský premiér (18.8. 2014) 

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Největší základna NATO v Hílmandu bude předána afghánským silám

Největší vojenská základna Severoatlantické aliance v jihoafghánské provincii Hílmand bude předána afghánským bezpečnostním silám. Guvernér provincie Muhammad Naeem řekl, že mezi afgánskou vládou a představiteli koalice bylo dosaženo dohody o převodu základny. Dodal, že předání letecké základny otevře cestu pro civilní lety v této oblasti.

Převod základny probíhá v době, kdy se jednotky ISAF připravují na ukončení bojové mise v Afghánistánu a ozbrojenci hnutí Taliban zahájili v regionu mohutnou ofenzivu. 

Kam dál?
Gruzie pomůže Afghánistánu i po skončení mise ISAF (12.8. 2014)
O stažení z Afghánistánu musíme rozhodnout brzy, říká šéf NATO (13.8. 2014)

Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

voj; natoaktual.cz
zpět na článek